Wydarzenia

03.02-11.03

ĆWICZENIA OBOWIĄZKOWE i inne martwe natury

Wałbrzyski Klub Fotograficzny, Prezydent Miasta dr Roman Szełemej oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia serdecznie zapraszają na wystawę fotografii

ĆWICZENIA OBOWIĄZKOWE i inne martwe natury Pawła Żaka.

 

WERNISAŻ wystawy | 3 LUTY 2018 | godz. 16:00

Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA

wystawę można oglądać do 11.03.2018

II Wałbrzyski Weekend Fotografii

 

Paweł Żak studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca fotografii.

Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną o charakterze symbolicznym. Wiele jego prac powstało przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.

Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998. Najbardziej znane serie jego prac to “Opowieści” i “Bez tytułu” – fotografie martwych natur i kwiatów. Szczególnie ważnym w twórczości artysty był cykl “Bliski znajomy” – cykl zdjęć autoportretowych. Najnowszy cykl, z którego pochodzą prezentowane prace został wydany w 2017 roku pod postacią albumu “i inne martwe natury”.  Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in na festiwalu w Arles w 2004 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu,Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

www.pawelzak.com

Więcej >

10.02-09.04

Autonomie Ujawnione - wystawa zbiorowa

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Autonomie Ujawnione”, który odbędzie się 10 lutego 2018 o godz. 18:00.

W ramach wystawy zaprezentujemy dzieła pięciu wybitnych polskich artystów i pięć odmiennych typów poszukiwań. Choć to znani artyści związani z Regionem, to zakres ich działalności i poszukiwań wykracza poza tradycję artystyczną Dolnego Śląska, która w dużej mierze była i jest aktualnie przez nich określana. Wieloletni i bogaty dorobek artystyczny twórców zaproszonych do udziału w Autonomiach Ujawnionych jest w przypadku każdego artysty szczególnym fragmentem ujawnionej wolności. Jest tym samym autonomią osobistych afektów i refleksji dotyczących siebie i świata. Realizacje Zdzisława Nitki i Krzysztofa Skarbka, powstałe w oparciu o malarski język ekspresji otwierają głęboką przestrzeń emocjonalnych poruszeń, zawierają pytania o wartości w świecie oraz kondycję międzyludzkiej komunikacji. Autonomie Piotra Błażejewskiego, Małgorzaty Dajewskiej i Radka Ślanego ujawniają się z kolei w obszarach zredukowanej przedstawieniowości, gdzie podniesiony zostaje walor geometrii lub radykalnego podziału, będącego jednocześnie połączeniem. Możliwym odniesieniem jest więc zakres metafizycznego namysłu nad trwaniem, przemijaniem, całością oraz istnieniem. Ujawnione typy autonomii, usytuowane na szlakach ekspresjonistycznej emocji, abstrakcji geometrycznej czy ontologii artystycznego medium, zaprezentowane zostaną jako kompilacja kilkudziesięciu dzieł, na które składają się obrazy malarskie dużego formatu, graficzne obiekty przestrzenne i szkło artystyczne.

Miejsce:
Centrum Ceramiki Unikatowej
ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Kurator: Andrzej Mazur

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Wystawę będzie można oglądać do 9 kwietnia 2018 r. Wstęp wolny!

Więcej >

09.02-01.04

GLOBALIZACJA  I INDYWIDUALNOŚĆ - wystawa zbiorowa

GLOBALIZACJA  I INDYWIDUALNOŚĆ przedstawia wybór prac 54 twórców reprezentujących przegląd środowiska Okręgu Dolnośląskiego  ZPAF. Idea wystawy jest formą dyskursu, reinterpretacji zagadnienia globalnej wioski w korelacji z indywidualnością  w  dobie współczesności. Termin „globalna wioska” Marshall McLuhan (teoretyk mediów)  użył w swojej książce „Galaktyka Gutenberga” (‚The Gutenberg Galaxy’ z 1962 roku).

Więcej >

01.03-09.03

Wernisaż wystawy prac literackich uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu

Zapraszamy 1 marca o godzinie 17:00 do Kawiarni Sztygarówka na wernisaż wystawy prac literackich uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu!

„Miej coś z siebie”

Personal Project 2018

Podczas pisania każdym z nas kierują inne emocje. Na warsztatach łączył nas jeden cel – otwarcie się na innych przez swoją twórczość i uczynienie z niej priorytetu. Każdemu z nas pisanie daje prawdziwą radość. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy mogli odnaleźć na to czas, nawet w przestrzeni i realiach szkoły.

Nienazwana grupa literacka uczniów 1 LO i PG 12 w Wałbrzychu zaprasza na wystawę prac, które powstały podczas warsztatów prowadzonych przez ostatnie pół roku. Projekt został w całości zrealizowany w ramach Personal Project przez ucznia klasy 1 MYP, przy pomocy pani koordynator, prof. Renaty Mitko-Barto.

Uczestnicy: Nikola Domagała, Michał Kawa, Kacper Kowalczyk, Nina Kuś, Antonina Rozpendowska, Emilia Siczek, Martyna Świecka, Hanna Świerczyńska, Wiktoria Wiśniewska,

Prowadzący: Aleksander Pyka

 

Prace będzie można oglądać do 9 marca 2018 r. Wstęp wolny!

Więcej >

05.03

GÓRNICZY UNIWERSYTET OTWARTY – "Co nieco o fizyce?"

Po raz kolejny zapraszamy wraz ze Stowarzyszeniem Gwarkowie Thoreza na nasz cykl prelekcji Górniczy Uniwersytet Otwarty. Tym razem zaprosiliśmy pana Zbigniewa Majchrzaka, który opowie “Co nieco o fizyce?”. Spotkanie odbędzie się 5 marca o godzinie 17:00 w Kawiarni Sztygarówka.

 

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Więcej >

08.03

o kobietach - Dzień Kobiet w Starej Kopalni

8 marca to bardzo kobiecy dzień w roku. W Starej Kopalni nie będzie inaczej, dlatego zapraszamy do Kawiarni Sztygarówka na spotkanie otwarte pt. “O kobietach”. Ilona Sapka z BWA opowie o kobietach w sztuce, a z Magdą Woch z Zamku Książ porozmawiamy o romansach kobiet w historii. Wszystko to oprawimy muzyką na żywo. Zostanie także przygotowany specjalny kącik dla dzieci. To nie koniec naszej listy gości, z którymi będziemy rozmawiać! Szczegóły podamy już niebawem.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Więcej >

21.03

Kawiarnia naukowa: mgr Kamil Pluta "Geologiczny skarbiec Mokrzeszowa"

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Kawiarnia Naukowa. Tym razem będziemy gościć mgr. Kamila Plutę – doktoranta w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Temat dotyczył będzie bogactwa paleontologicznego pobliskiego Mokrzeszowa, w którym nieprzerwanie  od XIX w. odkrywa się cenne dla naukowców i kolekcjonerów skamieniałości z niemal wszystkich epok geologicznych, przyniesione tutaj przez lodowiec skandynawski.

Zapraszamy miłośników przyrody i  naszego regionu oraz wszystkich tych, którzy chcą niebanalnie spędzić czas i poszerzyć swoje horyzonty!

Spotkanie odbędzie się 21 marca 2018 r. o godzinie 17:00 w Kawiarni Sztygarówka. Wstęp wolny!

Więcej >

21.03

Pierwszy dzień wiosny - zajęcia dla wałbrzyskich szkół

Pierwszy dzień wiosny to świetny moment, aby odkrywać na nowo nasze miasto. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne, bezpłatne wydarzenia dla uczniów wałbrzyskich szkół. Postanowiliśmy również udekorować Wałbrzych nowymi gwarkami. Jesteście ciekawi, jak one powstają? Możecie to sprawdzić w naszym Centrum Ceramiki Unikatowej i spróbować zmierzyć się z tą sztuką.

Już 21 marca zapraszamy uczniów ostatnich klas gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych na warsztaty z lepienia gwarków. Poznacie wówczas proces ich tworzenia, a wbrew pozorom nie jest to takie proste! Zajęcia są bezpłatne i trwają ok 1,5 godziny, pierwsze rozpoczynamy o 8:30, następne o 10:00, a ostatnie odbędą się o godzinie 12:00. Zapraszamy grupy maksymalnie 25 osobowe.

Dla uczniów szkół podstawowych klas 4-7 również mamy coś ciekawego – grę terenową „Gwarki”! Przewidziana jest dla pięciu grup, każda powinna liczyć od 25 do 30 osób. Pierwsza grupa startować będzie o 8:30, kolejne co godzinę (9:30, 10;30, 11:30), a ostatnia wyruszy o godzinie 12:30.

Zasady gry:

Gra dla każdej grupy rozpoczynać się będzie na terenie Starej Kopalni (w kawiarni Sztygarówka) tutaj też uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami gry i przygotują się do zabawy. Każda grupa otrzyma specjalnie przygotowaną mapkę, która posłuży do poruszania się po kolejnych punktach gry. Zadaniem grup będzie odnalezienie gwarków w mieście przy pomocy mapy oraz rozwiązanie zagadek. Łączny czas trwania gry to ok. 2 do 2,5 godzin. (czas przejścia zależy od możliwości grupy).

Do gry potrzebny będzie aparat fotograficzny (może być w telefonie), ciepłe ubranie oraz wygodne do marszu buty!

Każda grupa po wystartowaniu ze Starej Kopalni działa sama tzn. przemieszcza się po kolejnych polach tylko ze swoim nauczycielem/opiekunem.

Nagrody:

Za prawidłowe i najbardziej kreatywne odpowiedzi przyznawane będą punkty, które to zdecydują o przyznaniu nagrody. Punkty podliczane będą na mecie gry, po jej zakończeniu. Dla wszystkich uczestników przewidzieliśmy nagrody, a najlepsza grupa wygra gwarka dla swojej klasy.

(Wydarzenie nagradzane będzie również hologramami COOLturalni.)

 

Zapisy:

Bardzo prosimy szkoły chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu o kontakt mailowy: edukacja@starakopalnia.pl lub telefoniczny: 74 667 09 12. Ilość grup jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

Więcej >

22.03-10.04

"Aranżacje w przestrzeni" - wystawa zbiorowa

Wystawa jest wynikiem wspólnej i owocnej współpracy PWSZ AS w Wałbrzychu i Starej Kopalni. Jest także podsumowaniem cyklu warsztatów ceramicznych, podczas których studenci mieli za zadanie zaprojektować i wykonać kompozycję reliefową do wybranego wnętrza. Podczas wystawy zostały zaprezentowane prace także zrealizowane podczas zajęć na PWSZ – kierunek Architektura Wnętrz I i II rok. Podczas uroczystego otwarcia wystawy „Aranżacje w przestrzeni” został podpisany dokument o przedłużeniu współpracy Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Więcej >