W związku z działaniami ograniczającymi rozprzestrzenianie się koronawirusa, Stara Kopalnia wprowadza nowe zasady zwiedzania. Zwiedzanie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym, wdrożone zostały wszystkie wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Na terenie obiektu znajdują się  miejsca dezynfekcji rąk. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek.  

Zwiedzanie odbywa się codziennie:

od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godzinie 16.00),

od piątku do niedzieli w godzinach 10.00-19.00 (ostatnie wejście o godzinie 17.00)

Istnieje także możliwość zakupu biletu online na stronie w zakładce “Kup bilet” (https://www.biletyonline.starakopalnia.pl/

Muzeum obejmuje najstarszy i największy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku w Wałbrzychu. Ze względu na swoje walory zabytkowe obiekt objęty jest trwałą ochroną konserwatorską. Kompleks kopalni zawiera łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów “Julia”, “Sobótka” i “Dampf”, wieżę widokową, podziemny tunel odstawy kamienia, a także budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla, składającej się z pełnego ciągu technologicznego: sortowni, płuczki i flotacji.

Ekspozycja stała prezentuje dawne mapy i pamiątki związane z miernictwem, oświetleniem, przedmioty z zakresu ratownictwa górniczego i tradycji górniczych (mundury górnicze, pamiątki związane z obchodami Barbórki: zaproszenia, ceramiczne kufle). Prezentowane jest także drobne wyposażenie górników podczas pracy i kopalniana dyspozytornia.
Trasa zwiedzania obejmuje maszynownię szybu “Julia”, gdzie mieszczą się wyjątkowe dwie zabytkowe elektryczne maszyny wyciągowe wraz z przetwornicami prądu zmiennego na stały, pracujące od 1911 r. i eksploatowane aż do likwidacji kopalni.
W Starej Kopalni znajduje się także plenerowa wystawa elementów zabytkowych maszyn górniczych i podziemna trasa turystyczna, gdzie zaprezentowane zostały narzędzia i urządzenia stosowane w pracy pod ziemią.

 

Regulamin zwiedzania