Zwiedzanie odbywa się codziennie z przewodnikiem:

od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00 o każdej pełnej godzinie (ostatnie wejście o godzinie 16.00).

Istnieje także możliwość zakupu biletu online na stronie w zakładce “Kup bilet” (https://www.biletyonline.starakopalnia.pl/

Rezerwację zajęć edukacyjnych, muzealnych, ceramicznych, SOWA oraz zwiedzania grupowego: 

 pod nr. tel. (74) 667 09 12
zwiedzanie@starakopalnia.pl

 

Przy zakupie biletu Explore Wałbrzych (wspólny bilet z Zamkiem Książ, Palmiarnią i Muzeum Porcelany) prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną pod nr. tel:(74) 667 09 70

Muzeum obejmuje najstarszy i największy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku w Wałbrzychu. Ze względu na swoje walory zabytkowe obiekt objęty jest trwałą ochroną konserwatorską. Kompleks kopalni zawiera łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów “Julia”, “Sobótka” i “Dampf”, wieżę widokową, podziemny tunel odstawy kamienia, a także budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla, składającej się z pełnego ciągu technologicznego: sortowni, płuczki i flotacji.

Ekspozycja stała prezentuje dawne mapy i pamiątki związane z miernictwem, oświetleniem, przedmioty z zakresu ratownictwa górniczego i tradycji górniczych (mundury górnicze, pamiątki związane z obchodami Barbórki: zaproszenia, ceramiczne kufle). Prezentowane jest także drobne wyposażenie górników podczas pracy i kopalniana dyspozytornia.
Trasa zwiedzania obejmuje maszynownię szybu “Julia”, gdzie mieszczą się wyjątkowe dwie zabytkowe elektryczne maszyny wyciągowe wraz z przetwornicami prądu zmiennego na stały, pracujące od 1911 r. i eksploatowane aż do likwidacji kopalni.
W Starej Kopalni znajduje się także plenerowa wystawa elementów zabytkowych maszyn górniczych i podziemna trasa turystyczna, gdzie zaprezentowane zostały narzędzia i urządzenia stosowane w pracy pod ziemią.

 

Regulamin zwiedzania