Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka to rodzinne święto, celebrujące górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie  wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha. Pierwsze dni grudnia to czas celebracji historii, moment zdobywania unikatowej wiedzy, odkrywania naszej przeszłości, a także świetnej zabawy. W tym roku program wygląda następująco:

30.11.2018. PIATEK.

16:00 – 18:00 Wernisaż wystawy “Szklany czas – wędrówki krajobrazem”, wydarzenie bezpłatne, Centrum Ceramiki Unikatowej

1.12.2018. SOBOTA.

18:00 – 22:00 Babski Comber zabawa tylko dla pań; impreza biletowana, Klub Muzyczny Montownia

18:00 – 20:00 Recital Artura Andrusa, impreza biletowana, Sala Koncertowa

2.12.2018. NIEDZIELA.

14:00 – 18:00 Szychta Rodzinna, gry i zabawy dla rodzin z dziećmi, wstęp bezpłatny, Kuźnia

3.12.2018. PONIEDZIAŁEK.

10:00 – 14:00 Szychta Szkolna, dla uczniów szkół podstawowych; obowiązują zapisy, Łaźnia Łańcuszkowa

4.12.2018. WTOREK.

12:00 – 13:00 Uroczysta Msza Święta w Kościele Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

13:00 – 14:00 Wielka Parada Górnicza

17:00 – 22:00 TRADYCYJNA KARCZMA PIWNA – Impreza biletowana tylko dla panów, Łaźnia Łańcuszkowa

18:00 – 21:00 Koncert Pawła Domagały, impreza biletowana, Sala Koncertowa

7.12.2018. PIĄTEK.

17:00 – 19:00 Kawiarnia Naukowa: dr Beata Piecha van Schagen z Muzeum Górnictwa w Zabrzu, “Barbórka dolno- i górnośląska – piękno różnorodności”, wstęp bezpłatny, Kawiarnia Sztygarówka

Patronat honorowy: Wojewoda Dolnośląski, Prezydent Miasta Wałbrzycha. Partnerem honorowym Festiwalu są Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria S.A. Sponsorami są: Ronal Polska sp. z o.o., Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz DZT Service. Partnerzy: Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Koleje Dolnośląskie S.A., Śnieżka ZPC, Bogler

Program Festiwalu jest współtworzony z: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu i Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza.

Program może ulec zmianom.

W Barbórkowy weekend (1-4.12.2018) z okazji 4 edycji Festiwalu Tradycji Górniczych oraz 4 urodzin Starej Kopalni bilety na zwiedzanie będą kosztować 4 zł!

 

                                          

 

REGULAMIN IMPREZY

Barbórkowy program Edukacyjny

W ramach Festiwalu przygotowujemy ofertę adresowaną do szkół. Zapraszamy uczniów do udziału w Szychcie Szkolnej, podczas której wraz z Górnikami, edukujemy dzieci i młodzież poprzez zabawę. Jest to dziecięca biesiada na miarę prawdziwego małego górnika!

Więcej >

Szychta Rodzinna

W niedzielę 2 grudnia zapraszamy całe rodziny do budynku Kuźni na Szychtę Rodzinną. Podczas czterech godzin zabaw, od godz. 14.00 do godz. 18.00 dzieci razem z rodzicami będą poznawać górnicze tradycje, odkrywać historię miasta, brać udział w ceramicznych warsztatach.   W ramach Szychty Rodzinnej zapraszamy dzieci na specjalnie przygotowane górnicze warsztaty z Robotyki w oparciu […]

Więcej >

Karczma Piwna

To propozycja tylko dla mężczyzn. Wałbrzyskie stowarzyszenia górnicze specjalnie na tę okazję przygotowują tradycyjną górniczą biesiadę! Specyficzny górniczy humor, biesiadne jadło i pieśni. Unikatowy program artystyczny, a na koniec pamiątkowy kufel. To wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i odbywające się tylko raz w roku.

Więcej >

Babski Comber

W programie Festiwalu mamy także propozycję tylko dla pań. W Klubie Muzycznym Montownia jednego wieczoru spotykają się kobiety, które w damskim gronie podczas specjalnego, barbórkowego programu bawią się, tańczą i śpiewają. W tym roku motywem przewodnim jest “Alibaba i 40 rozbójniczek”.

Więcej >

Parada Górnicza

W dniu św. Barbary – patronki górników zapraszamy na Wielką Paradę Górniczą. Przemarsz ulicami miasta poprzedza uroczysta Msza Św. w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W Paradzie Górniczej udział bierze Orkiestra Górnicza, przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele środowisk górniczych, młodzież z wałbrzyskich szkół, delegacje górnicze z miast partnerskich Wałbrzycha z Niemiec i Czech, zaproszeni goście.

Więcej >

Wieczór Górniczy – Kawiarnia Naukowa

Podczas tegorocznego Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2018 nie może zabraknąć elementu naukowego! W tym roku w nasze obchody włączamy wykład ze znanego już cyklu spotkań i prelekcji Kawiarnia Naukowa. 7 grudnia o godz. 17:00 w Kawiarni Sztygarówka dr Beata Piecha van Schagen z Muzeum Górnictwa w Zabrzu opowie o różnicach jakie są między Barbórką na […]

Więcej >