Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka to rodzinne święto, celebrujące górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha. Pierwsze dni grudnia to czas celebracji historii, moment zdobywania unikatowej wiedzy, odkrywania naszej przeszłości, a także świetnej zabawy. W tym roku program wygląda następująco:

Niedziela, 1 grudnia 2019 r., godz, 13.00
Szychta Rodzinna – wydarzenie otwarte, bezpłatne – gry i zabawy górnicze dla dzieci i dorosłych

Poniedziałek, 2 grudnia 2019 r., godz. 10.00
Biesiada Szkolna – Wałbrzych – wydarzenie bezpłatne, na zapisy, adresowane do uczniów szkół podstawowych

Wtorek, 3 grudnia 2019 r., godz. 10.00
Biesiada Szkolna – wydarzenie biletowane

Środa, 4 grudnia 2019 r.
Uroczysta Msza Święta – godz.12.00
Wielka Parada Górnicza – godz. 13.30
Karczma Piwna – wydarzenie biletowane – godz. 17.00
Babski Comber – wydarzenie biletowane – godz. 17.00

Czwartek, 5 grudnia 2019 r.
Bilety za 5 zł na zwiedzanie Starej Kopalni z okazji 5. edycji Barbórki
godz. 18.00 – wernisaż wystawy “Rezonanse” Bogdan Konopka
godz. 19.00 – górniczy wieczór w Sztygarówce

Piątek, 6 grudnia 2019 r.
Godz. 10.00 – 14.00 Górniczy Mikołaj – wydarzenie bezpłatne, na zapisy
Mikołajkowa Nocna Szychta Dziecięca – wydarzenie biletowane, adresowane do uczniów szkół podstawowych – godz. 18.00
Koncert Another Pink Floyd – wydarzenie biletowane (bilety dostępne w kasie Starej Kopalni oraz na ticketmaster, start koncertu: godz. 20.00)

Sobota, 7 grudnia 2019 r.
Koncert Another Pink Floyd – wydarzenie biletowane godz. 20.00

Bilety dostępne na: www.starakopalnia.pl w zakładce “Kup bilet”.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Wałbrzych dr Roman Szełemej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Polska Organizacja Turystyczna

Partnerzy: WZK VICTORIA, Ronal Group, Merida, Cersanit III, Zamek Książ, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Darr S.A., WOK, Browar Książęcy Nysa, Andrzej Zibrow, Ferruslex, KidsTech.

Patronat medialny: TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Wydawnictwo Górnicze, Wałbrzych Dla Was, 30 minut.

 

 

Barbórkowy program Edukacyjny

W ramach Festiwalu przygotowujemy ofertę adresowaną do szkół. Zapraszamy uczniów do udziału w Szychcie Szkolnej, podczas której wraz z Górnikami, edukujemy dzieci i młodzież poprzez zabawę. Jest to dziecięca biesiada na miarę prawdziwego małego górnika!

Więcej >

Szychta Rodzinna

W niedzielę 1 grudnia zapraszamy całe rodziny do budynku Kuźni na Szychtę Rodzinną. Podczas czterech godzin zabaw, od godz. 13.00 do godz. 17.00 dzieci razem z rodzicami będą poznawać górnicze tradycje, odkrywać historię miasta, brać udział w ceramicznych warsztatach.     Serdecznie zapraszamy!  

Więcej >

Karczma Piwna

To propozycja tylko dla mężczyzn. Wałbrzyskie stowarzyszenia górnicze specjalnie na tę okazję przygotowują tradycyjną górniczą biesiadę! Specyficzny górniczy humor, biesiadne jadło i pieśni. Unikatowy program artystyczny, a na koniec pamiątkowy kufel. To wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i odbywające się tylko raz w roku.

Więcej >

Babski Comber

W programie Festiwalu mamy także propozycję tylko dla pań. W Klubie Muzycznym Montownia jednego wieczoru spotykają się kobiety, które w damskim gronie podczas specjalnego, barbórkowego programu bawią się, tańczą i śpiewają. W tym roku motywem przewodnim są lata 20. i 30.

Więcej >

Parada Górnicza

W dniu św. Barbary – patronki górników zapraszamy na Wielką Paradę Górniczą. Przemarsz ulicami miasta poprzedza uroczysta Msza Św. w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W Paradzie Górniczej udział bierze Orkiestra Górnicza, przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele środowisk górniczych, młodzież z wałbrzyskich szkół, delegacje górnicze z miast partnerskich Wałbrzycha z Niemiec i Czech, zaproszeni goście.

Więcej >

Wieczór Górniczy – Kawiarnia Naukowa

Podczas tegorocznego Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2019 nie może zabraknąć Wieczoru Górniczego!  5 grudnia o godz. 19:00 w Kawiarni Sztygarówka odbędzie się spotkanie z górnikami. Wstęp wolny!

Więcej >