Wydarzenia

01.09-30.06

Oferta edukacyjna na rok szkolny 2022/2023

Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/2023.

Z myślą o naszych najmłodszych gościach i pedagogach, przygotowaliśmy ofertę edukacyjną z propozycją zajęć i warsztatów. Zajęcia
prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, w oparciu o historyczną infrastrukturę dawnej kopalni i jej wyposażenie, zgromadzone
zbiory muzealne. Przyjęte metody nauczania pozwalają nabyć wiedzę w ciekawy i atrakcyjny sposób. Aktywne poznanie tradycji górniczych, historii górnictwa, techniki i przemysłu utrwala wiedzę i doskonali kształcone umiejętności, co jest kluczowe w działalności naszej instytucji. Zajęcia realizujemy przy użyciu zróżnicowanych środków i metod dydaktycznych, dostosowanych do wieku uczestników. Część oferty została przygotowana w oparciu o aktualną podstawę programową kształcenia ogólnego Ministerstwa Edukacji
i Nauki. W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji projektu „SOWA – Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności”, którego
celem będzie popularyzacja nauki oraz doświadczania. W naszych poprzemysłowych wnętrzach znajdzie się kilkanaście angażujących
eksponatów oraz majsternia, które pozwolą na samodzielne eksperymentowanie i pozyskiwanie wiedzy o otaczającym nas świecie.

KLIKNIJ TU >>>> Oferta edukacyjna Stara Kopalnia_2022’23

Regulamin rezerwacji i organizacji zajęć edukacyjnych i zwiedzania PWSK dla grup zorganizowanych2022

Informacje i zapisy na zajęcia: 74 667 09 12 lub edukacja@starakopalnia.pl

Mamy nadzieję, że różnorodny program zajęć edukacyjnych zachęci Państwa do skorzystania z oferty Starej Kopalni.
Serdecznie zapraszamy i życzymy udanej zabawy przy pogłębianiu wiedzy!

Więcej >

04.03

Nocna szychta w Starej Kopalni!

Lubisz spędzać czas w  aktywny i nietypowy sposób?
Czy wiesz jak wyglądała nocna praca w kopalni?
Będziecie mogli się o tym przekonać podczas kolejnej  nocnej szychty w Starej Kopalni
Roboczy strój, lampa, hełm i aparat ucieczkowy, to elementy ekwipunku, który będzie Wam towarzyszył podczas niezapomnianej dwugodzinnej przygody.
Pod czujnym okiem naszych przewodników -górników wyruszycie do podziemi, aby przekonać się jak wyglądają prawdziwe prace górnicze i wykonać kilka z nich.
To będzie niezapomniany wieczór dla Ciebie i Twoich bliskich! Kiedy?

Sobota:

25/03/2023

18/03/2023

11/03/2023

04/03/2022r.

  Bilety 

Oferta przeznaczona dla osób powyżej 10-go roku życia.
Zalecamy wygodne obuwie oraz ciepłe wierzchnie okrycie – temperatura w podziemiach wynosi 8-10 stopni.

Więcej >

06.03

Poznaj Polskę 2023

Drodzy nauczyciele, opiekunowie od 6 marca rusza nabór wniosków w ramach kolejnej edycji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki                    “Poznaj Polskę 2023“. 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej, która cieszy się dużym zainteresowaniem, jest to propozycja różnorodnych zajęć dla dzieci młodszych i starszych. Zajęcia muzealne, warsztaty ceramiczne i gry terenowe. Dodatkową atrakcją jest nasze mini centrum nauki SOWA- Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To wszystko znajdziecie w naszej ofercie: Oferta Edukacyjna 2022/2023

Więcej >

10.03

PRZETRWAŁY UKRYTE W ZIEMI Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne - OTWARCIE WYSTAWY

Serdecznie Państwa zapraszamy na otwarcie wystawy “PRZETRWAŁY UKRYTE W ZIEMI Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”
Przetrwały ukryte w ziemi niemal 700 lat, będzie można je zobaczyć w Starej Kopalni! Po ponad 6 latach od znalezienia nareszcie będą do zobaczenia dla każdego. Średniowieczny skarb, na który natknął się mieszkaniec Wałbrzycha, został oczyszczony, zinwentaryzowany                              i skatalogowany. Od 10 marca każdy będzie mógł go oglądać na wystawie przygotowanej w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Zapraszamy 10 marca 2023 r. o godz. 18.00 do Starej Kopalni w Wałbrzychu do budynku B10 (III piętro).
Wstęp na wydarzenie bezpłatny.
Organizatorami są:
Miasto Wałbrzych
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Wałbrzychu
Centrum Nauki i Sztuki Stara Koplania w Wałbrzychu

 

 

 

Skarb groszy praskich z XIV i XV wieku z Boguszowa – bo o nim mowa to odnaleziony w glinianych naczyniach średniowieczny środek płatniczy. Ponad 1300 monet zostało wykopanych przypadkiem przez chcącego zachować anonimowość mieszkańca przy drodze w lesie na terenie dziś administracyjnie należącym do Boguszowa Gorc w styczniu 2016 roku. To ścieżka łącząca Sobięcin z Boguszowem. Znalazca przyniósł je do wałbrzyskiego magistratu i tym samym nadał nowy bieg wydarzeń cennemu znalezisku. Gliniane naczynia z monetami trafiły do Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków a następnie wypożyczone zostały do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który skatalogował i przygotował specjalne opracowanie dotyczące tego znaleziska. Potrzeba było na to czasu i funduszy, ale udało się i wykonane ze srebra czeskie monety doczekały się właściwie pionierskiego dla Polski opracowania o tej tematyce. Zarówno wielkość, jak i wartość skarbu sprawia że to wyjątkowe przedsięwzięcie na skalę Polski. Dziś skarb ma ogromną wartość – wręcz bezcenną dla archeologów, ale również nominalnie już w średniowieczu tak duża ilość monet miała sporą wartość. Monety pochodzące z okresu panowania Karola IV i Wacława IV, czyli lat z przedziału 1346 -1419 w okresie prężnie rozwijającego się w tym czasie Księstwa Świdnicko – Jaworskiego, do którego należały osady na terenie dzisiejszego Boguszowa Gorc i Wałbrzycha.

Skąd taka wartość groszy praskich? Głównie dlatego że były ówczesnym środkiem gromadzenia kapitału i oszczędności i były walutą międzynarodową. Popularne w tamtym okresie denary miały znaczenie bardziej lokalne, były bardzo często przetapiane i wymieniane na nowe. Nie zawsze miały taką samą wartość co było zależne od regionu. Na skalę szerszego obszaru, wielu Państw wspólna waluta o silniejszym znaczeniu miała ułatwić handel.  Przy kopalniach srebra w Kutnej Horze, dzisiejszej Republice Czeskiej zaczęto więc bić monety ze srebra o gramaturze ok 4 g, które miały spełniać środek płatniczy dla wielu krajów, w których kwitł przecież handel i przemysł. Stworzono międzynarodową walutę, którą w dzisiejszych czasach moglibyśmy porównać do Euro. Duże denary potocznie zwane groszami praskimi przyczyniły się do rozwoju gospodarek europejskich krajów tamtego okresu, m.in. Mołdawii, Węgier, czy obszaru Niemiec. Grosze praskie spory wpływ na politykę monetarną miały również w Polsce, bo to na ich wzór w XIV wieku ostatni król Polski z rodu Piastów – Kazimierz Wielki przeprowadził reformę monetarną. Wprowadził w Królestwie Polskim jedną stabilną silną monetę – grosze krakowskie.

Monety, które od 10 marca na stałe dostępne będą do zobaczenia w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to niewątpliwe cenny skarb świadczący i pozwalający na przybliżenie nam dziejów tych terenów. Tym bardziej że wzbogacone będą o wystawę zabytków archeologicznych  zgromadzonych w wałbrzyskim muzeum z bardzo szerokiego okresu chronologicznego.  Znaleziska reprezentujące okres od późnej epoki lodowcowej aż do współczesności, wszystkie pochodzące z terenu regionu wałbrzyskiego. Na wystawę składają się przedmioty codziennego użytku jak m.in. naczynia, narzędzia czy elementy uzbrojenia. Wystawa będzie miała charakter stały i  będzie można ją oglądać codziennie na trasie zwiedzania. To zdecydowanie wystawa skarbów o dużej wartości nie tylko historycznej.

Więcej >

10.03

Wernisaż wystawy-PRZETRWAŁY UKRYTE W ZIEMI Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne

Za nami wernisaż wystawy ” PRZETRWAŁY UKRYTE W ZIEMI Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”, której kuratorem jest Anna Kowalska, archeolog w Starej Kopalni.
Zastępca Dyrektora Centrum Nauki i Sztuki Starej Kopalni Marta Wróbel wraz z Prezydentem Miasta Wałbrzycha dr Romanem Szełemejem uroczyście otworzyli wystawę. Dziękujemy za obecność Pani Annie Nowakowskiej -Kierownik Delegatury w Wałbrzychu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, prof. Borysowi Paszkiewicz – profesor z Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizującemu się w numizmatyce średniowiecza i nowozytnej, Krzysztofowi Jaworskiemu -archeolog i profesor z Uniwersytetu Wrocławskiego, który był odpowiedzialny za opis historyczny oraz badania terenowe, dr Sylwii Rodak z Uniwersytetu Wrocławskiego, która była odpowiedzialna za opracowanie dwóch naczyń ze skarbu.
Dziękujemy za obecność i wielkie wsparcie Panu Markowi Kowalskiemu – archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu oraz Barbarze Idzikowskiej- artystce, której szklana kompozycja przedstawiająca Wałbrzych jest częścią wystawy!
Skarb groszy praskich z XIV i XV wieku z Boguszowa – bo o nim mowa to odnaleziony w glinianych naczyniach średniowieczny środek płatniczy. Ponad 1300 monet zostało wykopanych przypadkiem przez chcącego zachować anonimowość mieszkańca przy drodze w lesie na terenie dziś administracyjnie należącym do Boguszowa Gorc w styczniu 2016 roku. Podczas dzisiejszego wernisażu poznaliśmy odkrywcę skarbu Pana Sylwestra Pecynę!
Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie.

Więcej >

11.03

KONCERT ØRGANEK W WAŁBRZYCHU!!!

KONCERT ØRGANEK W WAŁBRZYCHU!!!
11 marca 2023r., godz. 20:00
Wałbrzych – Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki przy ul. Wysockiego 29
Bilety dostępne od wtorku 10 stycznia 23r. godz. 12:00 w Biletyna.pl
ØRGANEK – grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów i muzyki, Tomasza Organka
Po dwóch platynowych wydawnictwach, płyta „Na razie stoję, na razie patrzę” to album długo wyczekiwany, przede wszystkim ze względu na jego różnorodność stylistyczną, ale też i ważkość treści na nim zawartych. Oprócz typowych dla Organka tekstów o międzyludzkich relacjach, pojawiają się też wątki publicystyczne komentujące zjawiska społeczne w Polsce ostatnich lat. Zespół poszerzył też znacznie swój zakres stylistyczny sięgając do post punka oraz muzyki elektronicznej, dla której bazą są analogowe brzmienia lat 70’. Jak powiedział Tomasz Organek: „retro już nam nie wystarcza. Nie czas na wspominki, czas opowiadać o tym, co dzieje się tu i teraz, a do tego potrzebny jest współczesny język”. Trasa „Na razie stoję, na razie patrzę” to dynamiczne, przebojowe i bezkompromisowe show z nową muzyką na nowe czasy. Oi!

Więcej >

11.03

11.03.2023 r. KONCERT ØRGANEK W WAŁBRZYCHU!!!

KONCERT ØRGANEK W WAŁBRZYCHU!!!
11 marca 2023r., godz. 20:00
Wałbrzych – Stara Kopalnia – Sala Łańcuszkowa (budynek B8)
Bilety dostępne w Biletyna.pl
ØRGANEK – grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów i muzyki, Tomasza Organka
Po dwóch platynowych wydawnictwach, płyta „Na razie stoję, na razie patrzę” to album długo wyczekiwany, przede wszystkim ze względu na jego różnorodność stylistyczną, ale też i ważkość treści na nim zawartych. Oprócz typowych dla Organka tekstów o międzyludzkich relacjach, pojawiają się też wątki publicystyczne komentujące zjawiska społeczne w Polsce ostatnich lat. Zespół poszerzył też znacznie swój zakres stylistyczny sięgając do post punka oraz muzyki elektronicznej, dla której bazą są analogowe brzmienia lat 70’. Jak powiedział Tomasz Organek: „retro już nam nie wystarcza. Nie czas na wspominki, czas opowiadać o tym, co dzieje się tu i teraz, a do tego potrzebny jest współczesny język”. Trasa „Na razie stoję, na razie patrzę” to dynamiczne, przebojowe i bezkompromisowe show z nową muzyką na nowe czasy. Oi!

Więcej >

19.03

Daisy Wedding - Alternatywne Targi Ślubne

Pierwszy raz w Wałbrzychu – Alternatywne Targi Ślubne.
W jednym miejscu najlepsze firmy z branży ślubnej.
Bezpłatny wstęp dla odwiedzających.Rozmowy na żywo. Wyjątkowe oferty w akompaniamencie dobrej muzyki i dekoracji świetlnych. Przepiękne aranżacje kwiatowe i dekoracyjne. Prelekcje, spotkania, pokazy.
Zapraszamy 19 marca 2023 roku do Starej Kopalni
Sala Łańcuszkowa w godz. 11.00-18.00
Wyjątkowa możliwość budowania relacji i znalezienia najlepszego zespołu usługodawców z branży ślubnej w jednym miejscu!
Dlaczego alternatywne?
Bo inne niż wszystkie duże eventy.
Co to oznacza?
Bez boksów, podziałów, na luzie.
W jednym miejscu najlepsi, inspirujący, z oryginalnym podejściem do tematu ślubu
i wesela, świadczący usługi na najwyższym poziomie, wyselekcjonowani podwykonawcy z branży ślubnej.
Serdecznie zapraszamy!
Jola & Tomek
EventChair.pl

Więcej >

20.03-31.03

Kulturalna wiosna dla Seniora

Drodzy Seniorzy, z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do rozpoczęcia z nami wiosny!
Weźcie udział w wyjątkowej akcji promocyjnej pt. “Kulturalna wiosna dla Seniora”, bo jeśli masz ukończone 60 lat i jesteś mieszkanką/mieszkańcem Wałbrzycha ta akcja skierowana jest właśnie do Ciebie!
Podczas jej trwania zwiedzisz Starą Kopalnię i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu za symboliczną złotówkę.
Czas trwania akcji: 20 – 31 marca 2023 r.
Promocja umożliwia skorzystanie w okresie jej trwania przez osoby uprawnione z:
a) usługi zwiedzania z przewodnikiem Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia (ul. Wysockiego 29, 58-304 Wałbrzych) 
b) usługi zwiedzania z audio przewodnikiem Muzeum Porcelany w Wałbrzychu (ul. 1 Maja 9, 58-300 Wałbrzych) w promocyjnej cenie 1 zł (słownie: jeden zł) za każdą z usług.
 Prawo do udziału w Akcji mają osoby urodzone nie później niż 31.12.1963 r. oraz legitymujące się ważnym dowodem osobistym wydanym przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha.
Do zobaczenia w Starej Kopalni i Muzeum Porcelan w Wałbrzychu.

Więcej >

31.03

KOBIETY W NAUCE

Zapraszamy serdecznie na kreatywne warsztaty edukacyjne dla młodzieży i dorosłych, podczas których uczestniczki i uczestnicy poznają sylwetki wybitnych kobiet w nauce oraz ich osiągnięcia. W części warsztatowej chętni sami wcielą się w wynalazców i opatentują swoje pomysły. 
Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie wystawy SOWA- mini centrum nauki, doświadczeń  i majsterkowania:
Termin: 31.03.2023
Koszt: 8 zł/os.
Minimalny wiek uczestników: 14 lat
Obowiązuje rezerwacja poprzez
– zakup online Bilety
e-mail:sowa@starakopalnia.pl lub
 tel. 74 667 09 11
Ilość miejsc ograniczona!

Więcej >