Wydarzenia

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17.01-27.02

Ferie w Starej Kopalni w Wałbrzychu dla grup zorganizowanych.

Zimowa Szychta – czyli ferie w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Na czas ferii zimowych przygotowaliśmy dla naszych młodych turystów ofertę wyjątkowych i ciekawych górniczych atrakcji. Uczymy poprzez zabawę, doświadczanie oraz kreatywne działania! Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych.

Oferta realizowana wspólnie z Wałbrzyską Galerią Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych.

W pierwszej kolejności zapraszamy na prawdziwie górnicze zajęcia:

„Szychta fuksów – pierwsza zmiana młodych górników” –  na zajęciach można poczuć się jak prawdziwy górnik, sprawdzić swoją siłę oraz spostrzegawczość. Każdy odważny uczestnik popracuje prawdziwą górniczą „sercówką” oraz dowie się do czego służył aparat ucieczkowy. Oprócz tego, pozna warunki pracy maszynisty wyciągowego i sygnalisty oraz wiele innych ciekawostek z podziemnego świata. Czas trwania: 1,5 godz. Koszt: 20 zł/os.

Aby uzupełnić swoją wiedzę z zakresu tradycji górniczych, archeologii bądź geologii zapraszamy na:

„Wokół tradycji górniczych” – w trakcie zajęć przybliżymy sobie górnicze tradycje barbórkowe, z czego składał się galowy mundur górniczy oraz dlaczego kolory pióropusza w górniczym czako są tak różnokolorowe. W części praktycznej, każdy uczestnik wykona swoje własne czako przy użyciu brystolu i bibuły. Czas trwania: 1 godz. Koszt: 20 zł/os.

“Archeologiczne bystrzaki” – uczestnicy ćwiczą sprawności umysłowe związane
z gabinetową pracą archeologa. Doskonalą spostrzegawczość przy przejściu labiryntów na kartce i zdolności rysunkowe przy zapisywaniu treści hieroglifami egipskimi. Trenują myślenie podczas rozwiązywania prostych zadań matematycznych zapisanych hieroglifami oraz cierpliwość i dokładność przy rozkładaniu układanek. Czas trwania: 1 godz. Koszt: 20 zł/os.

“Dolnośląskie kwiaty Ziemi” – uczestnicy zdobywają wiedzę na temat geografii i mineralogicznego bogactwa Dolnego Śląska, a także uczą się o budowie Ziemi. Dowiedzą się również czym są minerały, o podstawowych różnicach pomiędzy minerałami i skałami oraz  ich cechach fizycznych. W ramach zajęć przewidywana jest prezentacja multimedialna oraz kuratorskie zwiedzanie wystawy minerałów z Dolnego Śląska. Oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: 1 godz. Koszt: 20 zł/os.

Liczebność grupy max. 15 os. (w przypadku liczniejszej grupy, możliwy jest podział wraz z naprzemiennym prowadzeniem zajęć).

 

Dla tych, którzy chcą poczuć się jak prawdziwi artyści polecamy warsztaty w BWA na terenie Starej Kopalni:

Warsztaty zdobienia-malowania gipsowych odlewów. Oferta skierowana jest do uczniów klas I-III. Czas trwania: 1 godz.  Koszt: 20 zł/os.

 

Warsztaty ceramiczne – uczestnicy poznają rożne techniki formowania z gliny. Zapraszamy uczniów klasy I i starszych. Czas trwania: do 1,5 godz. Po warsztatach wyroby w celu utrwalenia zostaną wypalone i będą gotowe do odebrania w ustalonym terminie. Koszt uzależniony od formy odbioru prac końcowych: odbiór osobisty – 20 zł/os., przesyłka kurierska – 22 zł./os. 

 

Warsztaty zdobnicze – malowanie talerzy lub kubków. Zapraszamy uczniów klas IV i starszych.  Czas trwania: do 1 godz. Koszt: 20 zł/os.

 

Warsztaty zdobnicze – kalkomania. Oferta jest skierowana do uczniów klas IV i starszych. Czas trwania: 1 godz. Po warsztatach wyroby w celu utrwalenia zostaną wypalone i będą gotowe do odebrania w ustalonym terminie. Koszt uzależniony od formy odbioru prac końcowych: odbiór osobisty – 25 zł/os., przesyłka kurierska – 27 zł./os.

 

Liczebność grupy max. 10 os. ( w przypadku liczniejszej grupy, możliwy jest podział wraz z naprzemiennym prowadzeniem zajęć).

 

Oferta obowiązuje od 17.01.2022 do 27.02.2022, w godz. 9:00-16:00.

– Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Rezerwacji można dokonać mailowo: edukacja@starakopalnia.pl; lub telefonicznie: 74 667 09 12,

– Istnieje możliwość łączenia ze sobą poszczególnych tematów zajęć czy warsztatów w zależności od zainteresowań uczestników,

– po każdych zajęciach przewidujemy ok. 30 min. przerwy,

 

Zwiedzanie, zajęcia oraz warsztaty odbywają się w pełnym reżimie sanitarnym.

 

Zapraszamy również na zimowe ferie on-line dla grup.

Zapraszamy również na zimowe ferie on-line dla osób indywidualnych .

 

[gallery ids="12176"]

Więcej >

20.01

Ferie w Starej Kopalni dla osób indywidualnych on-line

Dzieci od 7-go roku życia zapraszamy serdecznie na zajęcia edukacyjne on-line realizowane na terenie Starej Kopalni. Podczas zajęć uczestnicy mają okazję wirtualnie odwiedzić kopalniane przestrzenie poznając tym samym tajniki wałbrzyskiego górnictwa. Zajęcia odbywać się będą w każdy czwartek przez cały czas trwania ferii zimowych o godz. 10:00. Czas trwania: 1 godz. 

Koszt: 10 zł/os.

20.01.2021 – Szychta Fuksów – przygotowanie do pracy Na ile zmian pracowali górnicy? Co górnik zabierał ze sobą pod ziemię, a czego nie? W jaki sposób dbał o swoje bezpieczeństwo? W trakcie zajęć uczestnicy poznają etapy przygotowania się górnika do pracy i wirtualnie zwiedzają część muzealną – dawną łaźnię łańcuszkową, lampownię oraz kopalniane nadszybie. Każdy uczestnik podczas zajęć wypełni “kartę górnika” z pytaniami i zagadkami utrwalając tym samym zdobytą wiedzę.

27.01.2021 – Szychta Fuksów – górnicze prace. Młodzi gwarkowie wyruszą wirtualnie w kopalniane podziemia, poznając podziemne zakamarki Starej Kopalni, górnicze narzędzia, warunki i metody pracy oraz różne specjalizacje górnicze. W części praktycznej każdy uczestnik wykona pracę plastyczną wykorzystując węgiel do rysowania.

3.02.2021 – Światełko w tunelu. Na zajęciach uczestnicy dzięki prezentacji oryginalnych, historycznych lamp, poznają historię oświetlenia w kopalni. Zaprezentowane zostaną różne typy lamp górniczych wraz z zasadą ich działania oraz ciekawostkami związanymi z ich użyciem. Każdy uczestnik będzie mógł zainspirować się poznanymi rodzajami lamp, a następnie wykonać swoją własną lampę z masy solnej.

10.02.2021 – Wokół tradycji górniczych. Tematyką główną warsztatów są tradycje górnicze oraz obchody barbórkowe. Zajęcia rozpoczną się wirtualnym spacerem po ekspozycji muzealnej, gdzie zaprezentowane zostaną eksponaty związane z Barbórką. Utrwalenie zdobytej wiedzy odbędzie się w formie wirtualnego quizu, następnie każdy wykona czako z czarnego brystolu oraz bibuły karbowanej.

17.02.2021 – W lisiej kopalni. Zajęcia mają na celu wprowadzić uczestników w wirtualny świat górniczych opowieści, legend i tajemniczych postaci. Treść omawianej legendy odnosi się do początków wydobycia węgla w Wałbrzychu. Każdy uczestnik dowie się czym jest legenda, dlaczego lis jest ważny dla Starej Kopalni i co symbolizuje. Zwieńczeniem zajęć będzie wykonanie liska techniką origami.

24.02.2021 – Mechaniczna kopalnia. Zajęcia skupiają uwagę uczestników na technicznych zagadnieniach pracy kopalni oraz górników. Na wirtualnej wycieczce po warsztatach mechanicznych oraz maszynowni szybu “Julia” przedstawione będą wyjątkowe, zabytkowe maszyny, urządzenia i sprzęt górniczy
z równoczesnym omówieniem ich działania oraz zastosowania. Podczas zajęć uczniowie wypełniają karty pracy w oparciu prezentacje maszyn oraz fragmentów filmów dokumentalnych. Zajęcia podsumowane będą krótkim quizem prawda-fałsz oraz zagadkami.

 

Zasady rezerwacji:

  • Rezerwacja odbywa się poprzez zakup biletu na stronie internetowej Starej Kopalni,
  • Zajęcia odbywają w każdy czwartek (przez cały czas trwania ferii zimowych) o godz. 10:00,
  • Zajęcia prowadzone są za pośrednictwem Google Meet,
  • Do uczestnictwa w zajęciach niezbędne będzie urządzenie (komputer/tablet/telefon)
    z dostępem do internetu, aktywnym mikrofonem oraz kamerą,
  • Na adres mailowy podany przy zakupie biletu on-line zostanie przesłany spis potrzebnych materiałów do części praktycznej, które należy przygotować na zajęcia
  • Zaproszenie do zajęć on-line zostanie wysłane 5 min. przed rozpoczęciem na podany wcześniej adres mailowy,
  • Koszt: 10 zł/ osobę,
  • Czas trwania zajęć: do 1 godz.

Bilety do nabycia wkótce.

Więcej >

30.01

Zimowe Rodzinne Niedziele w Starej Kopalni

Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na zimowy cykl zajęć w ramach Rodzinnych Niedziel w Starej Kopalni. Każde spotkanie obejmuje inny temat z zakresu górnictwa i pracy na kopalni, nawiązuje do ciekawostek widzianych oczami dziecka na naszej trasie zwiedzania. Każde zajęcia przeplatane są zagadkami, zadaniami do rozwiązania, można będzie też stworzyć coś kreatywnego! 

Oferta realizowana wspólnie z Wałbrzyską Galerią Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych

Zapraszamy dzieci od 5 roku życia wraz z opiekunem.Wejścia: 10:30 i 12:30.

 

 

30.01.2021 – Rodzinne fedrowanie!

Spotkanie rozpoczniemy wędrówką po dawnym budynku łaźni i szatni łańcuszkowej. Każdy młody turysta dowie się gdzie górnicy się przebierali, jak przygotowywali się do pracy i czego najbardziej potrzebowali do pracy w kopalni. Kolejnym etapem będą górnicze prace pod ziemią. Każda rodzina zmierzy się z górniczymi zadaniami, łamigłówkami oraz zagadkami.

Czas trwania: 1 godz.

Koszt: 20 zł/os.

Bilety do nabycia na stronie internetowej wkróce.

 

ZAJĘCIA W PRACOWNI CERAMICZNEJ WAŁBRZYSKIEJ GALERII SZTUKI BWA

Wejścia:

10:00, 12:00 i 14:00

30.01.2022- Zapraszamy na zajęcia do Centrum Ceramiki Unikatowej. Warsztat rozpoczyna się od oprowadzenia po pracowni CCU. Uczestnicy zobaczą modelarnię, piecownię oraz poznają proces technologiczny wytwarzania ceramiki. Po zapoznaniu się z przestrzenią Centrum Ceramiki Unikatowej, uczestnicy najpierw wykonają projekt swojego autorskiego wyrobu ceramicznego, a kolejnym etapem warsztatów będzie jego wykonanie.

Po warsztatach unikatowe wyroby w celu utrwalenia zostaną wypalone, gotowa ceramika będzie do odebrania w ustalonym terminie.

Czas trwania: 1,5 godz.

Koszt: 30 zł/os.

Bilety do nabycia na stronie internetowej, kasie w kawiarni Sztygarówka lub w pracowni  wkrótce.

Uwaga! Zajęcia nie obejmują zwiedzania całego obiektu, a tylko wybranych miejsc wchodzących w skład trasy turystycznej.

Zwiedzanie oraz zajęcia odbywają się w pełnym reżimie sanitarnym.

Więcej >