Wydarzenia

02.02

Koncert jazzowy w Klubie Muzycznym Montownia

Będzie jazz!
W Klubie Muzycznym Montownia wystąpi Piotr Wojtasik Quartet w składzie: Wojtasik/Lebik/Kowalewski/Żyta.
Jest to całkowicie świeży i energetyczny program koncertowy – Piotrowi Wojtasikowi towarzyszą, jak zwykle, wybitni muzycy: Gerard Lebik na saksofonie, Adam „Szabas” Kowalewski na kontrabasie oraz Łukasz Żyta na perkusji.

Międzynarodowa formacja prowadzona przez jednego z najlepszych polskich trębaczy – Piotra Wojtasika stylistycznie oscyluje między neo-bopową tradycją jazzu okresu lat 60. ubiegłego wieku, elementami Etno i stylistyką free. Całość, oparta o kompozycje lidera, utrzymana jest w konwencji nowoczesnego mainstreamu.
Piotr Wojtasik Quartet jest zespołem bez instrumentu harmonicznego (trąbka, saksofon, perkusja, kontrabas). Brzmienie zespołu oparte jest zasadniczo na koncepcji lidera oraz indywidualnych cechach tworzących zespół muzyków.
Piotr Wojtasik to artysta obsypywany nagrodami, otrzymał m.in.: Fryderyka, Jazzowego Oscara, a także Mateusza Trójki. W rankingu magazynu “Jazz Forum” uznano go za najpopularniejszego polskiego jazzmana. Nagrywał i koncertował m.in. u boku takich gwiazd jazzu jak: Kenny Garrett, Billy Harper, Gary Bartz, Dave Liebman, Victor Lewis, Daniel Humier, Joachim Kuhn czy Michel Donato, a na polskim rynku współpracował m.in. z Janem “Ptaszynem” Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Andrzejem Jagodziński, Maciejem Sikałą, Lorą Szafran, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Baronem.

Więcej >

03.02-11.03

ĆWICZENIA OBOWIĄZKOWE i inne martwe natury

Wałbrzyski Klub Fotograficzny, Prezydent Miasta dr Roman Szełemej oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia serdecznie zapraszają na wystawę fotografii

ĆWICZENIA OBOWIĄZKOWE i inne martwe natury Pawła Żaka.

 

WERNISAŻ wystawy | 3 LUTY 2018 | godz. 16:00

Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA

wystawę można oglądać do 11.03.2018

II Wałbrzyski Weekend Fotografii

 

Paweł Żak studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca fotografii.

Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną o charakterze symbolicznym. Wiele jego prac powstało przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.

Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998. Najbardziej znane serie jego prac to “Opowieści” i “Bez tytułu” – fotografie martwych natur i kwiatów. Szczególnie ważnym w twórczości artysty był cykl “Bliski znajomy” – cykl zdjęć autoportretowych. Najnowszy cykl, z którego pochodzą prezentowane prace został wydany w 2017 roku pod postacią albumu “i inne martwe natury”.  Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in na festiwalu w Arles w 2004 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu,Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

www.pawelzak.com

Więcej >

05.02

Górniczy Uniwersytet Otwarty - Lisia Sztolnia

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Górniczego Uniwersytetu Otwartego! Tym razem posłuchamy prelekcji Andrzeja Winnickiego pt. “Lisia Sztolnia – wczoraj i dziś” oraz porozmawiamy o tym, co można zrobić, aby to miejsce odzyskało swój blask.

Spotkanie odbędzie się w 5 lutego 2018 o godzinie 17:00 w Kawiarni Sztygarówka. Wstęp wolny!

Więcej >

09.02-01.04

GLOBALIZACJA  I INDYWIDUALNOŚĆ - wystawa zbiorowa

GLOBALIZACJA  I INDYWIDUALNOŚĆ przedstawia wybór prac 54 twórców reprezentujących przegląd środowiska Okręgu Dolnośląskiego  ZPAF. Idea wystawy jest formą dyskursu, reinterpretacji zagadnienia globalnej wioski w korelacji z indywidualnością  w  dobie współczesności. Termin „globalna wioska” Marshall McLuhan (teoretyk mediów)  użył w swojej książce „Galaktyka Gutenberga” (‚The Gutenberg Galaxy’ z 1962 roku).

Więcej >

10.02-09.04

Autonomie Ujawnione - wystawa zbiorowa

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Autonomie Ujawnione”, który odbędzie się 10 lutego 2018 o godz. 18:00.

W ramach wystawy zaprezentujemy dzieła pięciu wybitnych polskich artystów i pięć odmiennych typów poszukiwań. Choć to znani artyści związani z Regionem, to zakres ich działalności i poszukiwań wykracza poza tradycję artystyczną Dolnego Śląska, która w dużej mierze była i jest aktualnie przez nich określana. Wieloletni i bogaty dorobek artystyczny twórców zaproszonych do udziału w Autonomiach Ujawnionych jest w przypadku każdego artysty szczególnym fragmentem ujawnionej wolności. Jest tym samym autonomią osobistych afektów i refleksji dotyczących siebie i świata. Realizacje Zdzisława Nitki i Krzysztofa Skarbka, powstałe w oparciu o malarski język ekspresji otwierają głęboką przestrzeń emocjonalnych poruszeń, zawierają pytania o wartości w świecie oraz kondycję międzyludzkiej komunikacji. Autonomie Piotra Błażejewskiego, Małgorzaty Dajewskiej i Radka Ślanego ujawniają się z kolei w obszarach zredukowanej przedstawieniowości, gdzie podniesiony zostaje walor geometrii lub radykalnego podziału, będącego jednocześnie połączeniem. Możliwym odniesieniem jest więc zakres metafizycznego namysłu nad trwaniem, przemijaniem, całością oraz istnieniem. Ujawnione typy autonomii, usytuowane na szlakach ekspresjonistycznej emocji, abstrakcji geometrycznej czy ontologii artystycznego medium, zaprezentowane zostaną jako kompilacja kilkudziesięciu dzieł, na które składają się obrazy malarskie dużego formatu, graficzne obiekty przestrzenne i szkło artystyczne.

Miejsce:
Centrum Ceramiki Unikatowej
ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Kurator: Andrzej Mazur

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Wystawę będzie można oglądać do 9 kwietnia 2018 r. Wstęp wolny!

Więcej >

14.02

Walentynki w Starej Kopalni

Tylko w Walentynki, tylko w Starej Kopalni przypominamy pamiętną scenę z filmu “Uwierz w ducha”. Każdy, kto chce poczuć się jak w filmie i odkryć swój ukryty talent artystyczny może spędzić u nas święto zakochanych ze swoją drugą połową. Toczenie na kole garncarskim w postindustrialnych wnętrzach w kameralnym gronie to limitowana oferta Starej Kopalni dla Zakochanych. Godzinne warsztaty poprowadzi ceramik, który zapozna Państwa z tajnikami tej niezwykłej artystycznej formy. Gwarantujemy świetną zabawę i wino! 😉

Koszt : 50 zł/para

Czas trwania : 1h

Miejsce : Centrum Ceramiki Unikatowej

Maksymalna ilość osób podczas jednych zajęć : 10 os.

W związku z dużym zainteresowaniem warsztatami prowadzimy zapisy na godzinę 16:00!

Więcej >

17.02

Acid Drinkers - 15 lecie Lolitas Masturbate / Deadpoint / Warbel

Koncert Acid Drinkers jako gość specjalny z okazji 15 lecia Lolitas Masturbate + Deadpoint + Warbell
17.02.2018 godzina 17.00 / otwarcie bram 16.00
Wałbrzych, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki Sala S8 ul. Piotra Wysockiego 29
Bilety – 40 zł przedsprzedaż / 50 zł w dniu koncertu
Przedsprzedaż: Wałbrzyski Ośrodek Kultury (ul. Piotra Wysockiego 29 Stara Kopalnia / ul. Broniewskiego 55a Piaskowa Góra ) / system przedsprzedaży internetowej http://bilety.wok.walbrzych.pl/

15 lecie Lolitas Masturbate to wyjątkowe dla nas wydarzenie i dlatego bardzo zależało nam aby było w iście rockowym stylu, wyjątkowo i bardzo mocno, nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla wszystkich których serdecznie zapraszamy. Przy ogromnym wsparciu i pomocy WOK Wałbrzych, Starej Kopalni w Wałbrzychu oraz Urzędu Miasta WałbrzychWałbrzych Moje Miasto wszystko organizacyjnie jest możliwe. Teraz ostatecznie skrystalizował się skład na ten wyjątkowy wieczór ! A skład ten zapewnia baaardzo mocne uderzenie – gwiazda wieczoru ACID DRINKERS w ramach trasy IN TRASH WE TRUST !, LOLITAS MASTURBATE, wrocławski DEADPOINT i jeleniogórski WARBELL. Tak dużo, tak różnorodnej, z takim uderzeniem muzyki w jeden wieczór !!

ACID DRINKERS
Trasa koncertowa „In Thrash We Trust” rusza do Waszych miast! Będzie jazda bez trzymanki! Set przepełniony jest szybkimi utworami, które przepiłują Wam uszy i wycisną siódme poty! Na trasie nabędziecie również okolicznościowe trasowe koszulki!

W języku angielskim słowo „thrash” oznacza „hałaśliwą imprezę”, „głośne przyjęcie”, czy „spuszczanie łomotu”. Wydaje się, że definicja słownikowa idealnie oddaje charakter tego, co czeka nas razem z Kwasożłopami podczas koncertów!

Acid Drinkers (po polsku Kwasożłopy) to zespół rock’n’rollowy założony przy butelce taniego wina w Poznaniu w 1989 r. Pełnoletni, a nawet dojrzały będący w rewelacyjnej formie nieprzerwanie od ponad 28 lat. Panowie psują robotę Kazimierzowi Wielkiemu- zastają miasta murowane, a zostawiają zgruzowane. Objechali Polskę wzdłuż i wszerz grając ponad 1500 koncertów. Wiele z nich dziesiątki tysięcy fanów pamięta do dziś. Na swoim koncie mają 17 płyt, które znacząco wpłynęły na polską scenę muzyczną.

www.acid-drinkers.com
www.facebook.com/AcidDrinkers

LOLITAS MASTURBATE
Cóż tu o nas pisać HARDCORE PORN SEXPERIMENTAL MUSIC
zagra bardzo przekrojowo… będzie materiał sięgający początków zespołu, materiał z dwóch płyt SEXPERIMENTAL I PARURESIS oraz zupełnie nowe kawałki. To będą nasze urodziny postaramy się żeby było naprawdę wyjątkowo.
https://www.facebook.com/LMWalbrzych

DEADPOINT
WROCŁAW
Zespół powstał w 2010 roku. Zadebiutował w 2012 roku. W swojej dotychczasowej działalności zdążył m.in nagrać demo, zająć 1 miejsce na Festiwalu Mocnych Brzmień, 2 miejsce w krajowym finale Emergenza Festiwal, czy wziąć udział w najbardziej prestiżowym konkursie w świecie muzyki metalowej – Wacken Battle.
Ukoronowaniem tej 3-letniej twórczości jest debiutancki krążek pod tytułem „The Art Of Deception”.
Deadpoint dzielił scenę z takimi zespołami jak: Illusion, Hate, The Sixpounder, Materia, None, Soufly czy Thy Disease.

(thrash/groove/metalcore/progressive)
https://www.facebook.com/Deadpoint.Poland

WARBELL
Jelenia Gora/PL – Melodic Death Metal
Warbell to jeleniogórski zespół grający melodic death metal z charakterystycznym, kobiecym growlem. Na koncie zespołu jak do tej pory jest wydane w 2013 roku demo “Battle Of Unnumbered Tears” oraz album długogrający “Havoc”, wydany w 2015 roku we współpracy z Goressimo Records. Zespół zagrał ponad 90 koncertów w Polsce, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Austrii i na Węgrzech, między innymi przed takimi zespołami jak Decapitated, Heidevolk, Tortharry, Illusion, Bucovina, Turbo, Luxtorpeda, Ithilien i wiele innych.
http://bandzone.cz/warbell
https://www.facebook.com/warbellband

Więcej >

18.02

Twarze Polaków - portret społeczeństwa

“Twarze Polaków – portret społeczeństwa” to projekt fotograficzny Wojciecha Grzędzińskiego mający na celu pokazanie nas, Polaków, w 2018 roku. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału. Bez względu na wiek, wygląd, poglądy, wiarę. Zapraszamy każdego kto tylko chciałby stanąć na kilka minut przed obiektywem. W różnych miejscach w Polsce, z północy na południe i ze wschodu na zachód, autor planuje wykonać ponad tysiąc portretów. Kolekcja zdjęć ukazujących różnorodność osób, indywidualność bohaterów, zestawiona w całość przedstawi obraz polskiego społeczeństwa. Portrety wykonywane będą podczas plenerowych wydarzeń kulturalnych, w miejscach zrzeszających poszczególne grupy społeczne czy podczas zwykłych dni w zwykłych miejscach, gdzie do przenośnego studia zapraszani będą chętnych do pozowania. Każdy uczestnik sesji otrzyma mailem wybrane zdjęcie oraz dzień po sesji odbitkę fotografii Fuji Instax.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest FujiFilm Polska.

Zapraszamy do Kawiarni Sztygarówka 18 lutego 2018 r. w godzinach 11:00 – 17:00!

Informacja o autorze:

Wojciech Grzędziński – (ur. 1980, w Warszawie). Fotoreporter. Laureat kilkudziesięciu konkursów forograficznych w tym World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Więcej >

19.02

Kawiarnia Naukowa: dr hab. Stanisław Januszewski - Czym jest zabytek techniki?

Serdecznie zapraszamy na inaugurację kawiarni naukowej w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia!

Pragniemy, by kawiarnia Sztygarówka stała się również synonimem miejsca spotkań naukowych, przestrzenią pełną debat, ciekawych dyskusji i prezentacji. Raz w miesiącu zaproponujemy Państwu wystąpienie eksperta, naukowca bądź praktyka z dziedzin takich jak górnictwo, historia techniki i przemysłu, geologia, czy archeologia. Muzeum Przemysłu i Techniki PWSK posiada bardzo zróżnicowane zbiory, do których w referatach również będziemy się odwoływać.

Najbliższa kawiarnia naukowa odbędzie się w poniedziałek, 19 lutego 2018r. Na godz. 13:30 zapraszamy dzieci i młodzież powyżej 12 roku życia wraz z nauczycielami, o godz. 17:00 – wszystkich zainteresowanych. Gościć będziemy dr. hab. Stanisława Januszewskiego, który opowie o zabytkach techniki i przemysłu – czym się charakteryzują, na czym polega ich wyjątkowość, jakie są najcenniejsze zabytki techniki w naszym wałbrzyskim regionie.

Stanisław Januszewski od 25 lat prowadzi Fundację Otwartego Muzeum Techniki, założył Sowiogórskie Muzeum Techniki w Dzierżoniowie oraz Muzeum Odry na zabytkowych statkach we Wrocławiu (działające do dziś). Od wielu lat związany jest też z Dolnośląskim Zagłębiem Węglowym. W 1978 r. z zespołem stworzonym w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej podjął prace ewidencyjne zabytków sztuki górniczej Zagłębia Dolnośląskiego. Objęły one architekturę górniczą i maszyny. W ich efekcie z początkiem lat 80. XX w. ochroną prawną objęto ok. 70 obiektów, w 1986 stworzono Ośrodek Dawnego i Nowego Górnictwa, zasadzony na zespołach szybów Irena, Gwarek i Gabriel (zlikwidowany z chwila podjęcia decyzji o budowie Muzeum Górnictwa w oparciu o zespól kopalni Julia). Na kanwie tych badań, pod red. S. Januszewskiego powstał 3-tomowy raport „Zabytki techniki w górnictwie Zagłębia Dolnośląskiego” (1980), album „Zabytki techniki górniczej Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego” (1988) oraz wiele publikacji popularyzujących dziedzictwo kultury górniczej Zagłębia.

Bardzo prosimy szkoły chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu o kontakt mailowy: edukacja@starakopalnia.pl lub telefoniczny: 74 667 09 12. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

Więcej >