Wydarzenia

10.02-09.04

Autonomie Ujawnione - wystawa zbiorowa

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Autonomie Ujawnione”, który odbędzie się 10 lutego 2018 o godz. 18:00.

W ramach wystawy zaprezentujemy dzieła pięciu wybitnych polskich artystów i pięć odmiennych typów poszukiwań. Choć to znani artyści związani z Regionem, to zakres ich działalności i poszukiwań wykracza poza tradycję artystyczną Dolnego Śląska, która w dużej mierze była i jest aktualnie przez nich określana. Wieloletni i bogaty dorobek artystyczny twórców zaproszonych do udziału w Autonomiach Ujawnionych jest w przypadku każdego artysty szczególnym fragmentem ujawnionej wolności. Jest tym samym autonomią osobistych afektów i refleksji dotyczących siebie i świata. Realizacje Zdzisława Nitki i Krzysztofa Skarbka, powstałe w oparciu o malarski język ekspresji otwierają głęboką przestrzeń emocjonalnych poruszeń, zawierają pytania o wartości w świecie oraz kondycję międzyludzkiej komunikacji. Autonomie Piotra Błażejewskiego, Małgorzaty Dajewskiej i Radka Ślanego ujawniają się z kolei w obszarach zredukowanej przedstawieniowości, gdzie podniesiony zostaje walor geometrii lub radykalnego podziału, będącego jednocześnie połączeniem. Możliwym odniesieniem jest więc zakres metafizycznego namysłu nad trwaniem, przemijaniem, całością oraz istnieniem. Ujawnione typy autonomii, usytuowane na szlakach ekspresjonistycznej emocji, abstrakcji geometrycznej czy ontologii artystycznego medium, zaprezentowane zostaną jako kompilacja kilkudziesięciu dzieł, na które składają się obrazy malarskie dużego formatu, graficzne obiekty przestrzenne i szkło artystyczne.

Miejsce:
Centrum Ceramiki Unikatowej
ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Kurator: Andrzej Mazur

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Wystawę będzie można oglądać do 9 kwietnia 2018 r. Wstęp wolny!

Więcej >

09.02-01.04

GLOBALIZACJA  I INDYWIDUALNOŚĆ - wystawa zbiorowa

GLOBALIZACJA  I INDYWIDUALNOŚĆ przedstawia wybór prac 54 twórców reprezentujących przegląd środowiska Okręgu Dolnośląskiego  ZPAF. Idea wystawy jest formą dyskursu, reinterpretacji zagadnienia globalnej wioski w korelacji z indywidualnością  w  dobie współczesności. Termin „globalna wioska” Marshall McLuhan (teoretyk mediów)  użył w swojej książce „Galaktyka Gutenberga” (‚The Gutenberg Galaxy’ z 1962 roku).

Więcej >

22.03-10.04

"Aranżacje w przestrzeni" - wystawa zbiorowa

Wystawa jest wynikiem wspólnej i owocnej współpracy PWSZ AS w Wałbrzychu i Starej Kopalni. Jest także podsumowaniem cyklu warsztatów ceramicznych, podczas których studenci mieli za zadanie zaprojektować i wykonać kompozycję reliefową do wybranego wnętrza. Podczas wystawy zostały zaprezentowane prace także zrealizowane podczas zajęć na PWSZ – kierunek Architektura Wnętrz I i II rok. Podczas uroczystego otwarcia wystawy „Aranżacje w przestrzeni” został podpisany dokument o przedłużeniu współpracy Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Więcej >

06.04-03.06

4 kominy - wystawa zbiorowa

Zaproszeni do projektu artyści mierzą się z fenomenem miejsca szczególnego w najnowszej historii regionu, z fenomenem dawnych Zakładów Chemicznych Chemitex – Celwiskoza, które tworzą rozległy, postindustrialny krajobraz w środku Jeleniej Góry. Z jednej strony jest to nieczynna fabryka zatruwająca przez wiele lat środowisko, z drugiej, zabudowa przemysłowa z początku XX wieku, wspaniała architektura i rozwiązania konstrukcyjne zasługujące na ochronę jako dziedzictwo kulturowe.

Więcej >

07.04

Szkło Kontaktowe - spotkanie z Tomaszem Sianeckim i Markiem Przybylikiem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z prowadzącymi Szkło Kontaktowe – Tomaszem Sianeckim i Markiem Przybylikiem. Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję porozmawiać o przyszłości mediów, polityce, a także dowiedzieć się co nieco na temat kulisów pracy w telewizji.

Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia 2018 r. o godzinie 17:00 w Kawiarni Sztygarówka.

Wstęp wolny!

Więcej >

08.04

Śniadanie charytatywne PORCJA SZTUKI - 4 ŻYWIOŁY

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to miejsce twórczych działań, gdzie artyści prezentują swoje dzieła, turyści odkrywają tajemnice górnictwa, a raz w roku odbywa się niezwykłe wydarzenie charytatywne. Porcja Sztuki to połączenie świata artystycznego i kulinarnego w szczytnym celu. Już po raz trzeci zapraszamy do udziału w śniadaniu charytatywnym, z którego dochód przekażemy na zorganizowanie letniego wypoczynku dzieci wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

Już tradycją jest nasza współpraca z wałbrzyską Fabryką Porcelany Kristoff, która jest jednym z naszych partnerów podczas śniadania. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy również młodych artystów. Swoją twórczość pokażą QUAPCIA, Be Wood, MOO Ceramika i Kasia Bogucka.

Tematem przewodnim śniadania będą 4 ŻYWIOŁY. Zarówno prace artystów, jak i aranżacja stołu będą nawiązywały odpowiednio do ognia, powietrza, wody i ziemi. Poza niezwykłą zastawą wyjątkowa będzie również oprawa kulinarna Porcji Sztuki. Dla naszych Gości śniadanie przygotuje Wojciech Harapkiewicz, szef kuchni restauracji Babinicz w Kompleksie Dworzysko, który specjalnie na to wydarzenie przygotował swoje autorskie menu. Podczas śniadania zaprezentujemy twórczość zaproszonych artystów, a szef kuchni pokaże swoje niesamowite umiejętności podczas pokazu kulinarnego na żywo.

Niech to będzie uczta dla zmysłów!

PROCJA SZTUKI – MENU

 

Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia o godz. 10:30 w budynku Restauracji Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia przy ul. P. Wysockiego 29 w Wałbrzychu.

Koszt biletu: 200 zł

W przypadku chęci wzięcia udziału w śniadaniu z osobą towarzyszącą koszt biletu dla dwóch osób wynosi: 300 zł

Bilety do nabycia w kasach biletowych Starej Kopalni od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

 

Istnieje możliwość wpłaty na rachunek bankowy PKO BP o numerze

11 1020 3668 0000 5502 0430 2253.

W tytule przelewu prosimy wpisać „Porcja Sztuki” oraz imię i nazwisko osoby kupującej bilet.

 

Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Informacje na temat wydarzenia udziela Kamila Świerczyńska,

tel. 74 667 09 04, marketing@starakopalnia.pl

Więcej >

14.04-15.04

Nocna Szychta #pierwszepaprocie

W lewej ręce trzymasz kilof, w prawej lampę z palącą się świecą. Oświetli chodnik, kiedy zjedziemy nowo uruchomionym szybem “Julia”. Jeszcze tylko kask dla bezpieczeństwa i udajemy się do windy, która wiezie nas kilkadziesiąt metrów pod ziemię. Krata otwiera się, a oczy powoli przyzwyczajają się do ciemności. Dźwięki wybijane przez uderzenia górników są tak syntetyczne i mocne, że powodują ciarki na ciele. Grunt jest nierówny i śliski, więc musisz uważać, by świeca nie zgasła i nie wylał się wosk. Podnosisz odłamek czarnego złota i dostrzegasz odbity w węglu liść paproci. Czekał tam na Ciebie miliony lat.

Dzisiaj wydobycie węgla wraz z fragmentem paproci jest niemożliwe ze względu na zamkniętą kopalnię, ale 14 kwietnia otwieramy montownię w Starej Kopalni, aby zaprezentować kolejne wydarzenie. Unikalne niczym paproć z czasów karbonu odbita w czarnym złocie.

Da Vosk Docta (SOHO Palace)
Pochodzący z Wrocławia producent i DJ, MVP polskiego bassu, trendsetter beatowych brzmień. Jeden z headlinerów tegorocznego Up To Date Festival oraz festiwalu Czeluście. Niedawno światło dzienne ujrzał album “Even If You Didn’t Expect It”, będący jego debiutem. Wydał takżę ogromną ilość materiału w postaci mixtape’ów (Internet Ghetto I-III), EP (m.in Eleni, Deep Purple Roses).

//Support/After:
Noiseman, Ques, Lucas (UndergroundHouseMusicTherapy)
Rad74Nice

 

Więcej >

14.04

Wałbrzyska Wiosna Bluesowa

„Wałbrzyska Wiosna Bluesowa”: niesamowity koncert Cheap Tobacco z Krakowa oraz wałbrzyskiego zespołu Paranoja Hotel.

14 kwietnia 2018 r., godz. 19.00, budynek nr 8 na terenie Starej Kopalni.

Bilety: 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu, do nabycia w kasach Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury (ul. Broniewskiego 65a i ul. Wysockiego 29) oraz online: www.bilety.wok.walbrzych.pl.
Więcej na: www.wok.walbrzych.pl

Organizator: Wałbrzyski Ośrodek Kultury
Współorganizator: Marek Dolat Las Woda&Blues
Współtwórca projektu: Jacek Szwajgier
Partner kultury: Miasto Wałbrzych, RonalGroup, StomClinic, Enitra Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe VICOTEL Sp. z o.o., Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu.

Więcej >

16.04

Kolekcjoner - wernisaż wystawy prac pochodzących z prywatnych zbiorów Marii Demskej-Gnat i Stanisława Gnata

16 kwietnia o godzinie 18:00 zapraszamy na kolejny wernisaż! “Kolekcjoner” to wystawa prac pochodzących z prywatnych zbiorów Marii Demskej-Gnat i Stanisława Gnata. Część kolekcji została wybrana specjalnie na tę wystawę – kilkadziesiąt obrazów wielkoformatowych stanowią czołowi malarze dolnośląscy.

Podczas wernisażu zaplanowany jest także koncert świetnego, polskiego saksofonisty – Gerarda Lebika, zatytułowany przez Artystę “Wariacje na saksofon tenorowy op.27-Gerard Lebik 16.04.2018”. Gerard Lebik jest muzykiem, artystą dźwiękowy, kompozytorem. Jego muzyka i prace dźwiękowe oscylują pomiędzy formami improwizowanymi i komponowanymi. Wykorzystując media akustyczne i elektroniczne, koncentruje się na taki fenomenach jak czas, przestrzeń, fala dźwiękowa. Od 2015 jest dyrektorem artystyczny i kuratorem festiwalu/platformy Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku. Współpracował i występował z: Keith Rowe, Phil Minton, Ryoko Akama, Lucio Capece, David Maranha, Kasper T.Toeplitz, Eryck Abecassis, Paul Lovens, Kazuhisa Uchihashi, Jerome Noetinger, Noid, Klaus Filip i wieloma innymi.

Brał udział i występował: Kunsthalle Basel, TodaysArt Festival Hague, Mem Bilbao, V: NM-Festival Graz, Biennale Zagreb, Tokyo Jazz, Festival Umbrella Chicago, Musica Electronica Nova, LulCec Barcelona, Musica Electronica Nova, Musica Polonica, SuperDeluxe-Tokyo, Ftarri-Tokyo, Quite Que-Berlin, Otto 10 Basel, Fylkingen Stockholm, CSW Warszawa, Galeria Kordegarda, De Werf Brugge, Dizzy’s Club, Pit Inn Shinjuku Tokyo i wiele innych.

 

Wystawa potrwa do 20 maja. Wstęp bezpłatny w godzinach 10-18.

 

Więcej >

16.04-20.05

KOLEKCJONER – WYSTAWA PRAC POCHODZĄCYCH Z PRYWATNYCH ZBIORÓW MARII DEMSKEJ-GNAT I STANISŁAWA GNATA

[vc_row][vc_column][vc_column_text]“Kolekcjoner” to wystawa prac pochodzących z prywatnych zbiorów Marii Demskej-Gnat i Stanisława Gnata. Część kolekcji została wybrana specjalnie na tę wystawę – kilkadziesiąt obrazów wielkoformatowych stanowią czołowi malarze dolnośląscy.

Wystawę można oglądać do 20 maja. Wstęp wolny.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type="image_grid" images="2734,2733,2732,2731,2730" img_size="300x300"][/vc_column][/vc_row]

Więcej >

17.04

Kawiarnia naukowa (dla szkół): dr hab. Jurand Wojewoda "Czym jest i jak powstaje mapa geologiczna?"

Już 17 kwietnia 2018 r. o godzinie 13:00 w Kawiarni Sztygarówka odbędzie się kolejne spotkanie dla uczniów wałbrzyskich szkół: Kawiarnia Naukowa. Tym razem naszym gościem będzie dr hab. Jurand Wojewoda z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, który oprowadzi nas po świecie map. Dowiemy się, czym są mapy, jak je czytać, a przede wszystkim jak one powstają.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Więcej >

17.04

Kawiarnia Naukowa: dr hab. Jurand Wojewoda "Geologiczny sens czasu".

Każdy zna pojęcie czasu. Jest to jedno z najważniejszych i powszechnie znanych pojęć. Stanowi ono stały obiekt dociekań naukowców, filozofów, artystów, ale także i “zwykłych śmiertelników”.

Kolejne spotkanie z cyklu Kawiarnia Naukowa poprowadzi dr hab. Jurand Wojewoda z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Przekona nas, że geologia dostarcza “materialnych” dowodów na istnienie czasu, odpowiadając jednocześnie na pytania: czym są zdarzenia? Jak powstaje zapis w skałach? Jaki jest “Geologiczny sens czasu”?

Serdecznie zapraszamy na tę wyjątkową prelekcję 17 kwietnia 2018 r. o godzinie 17:00 – jak zawsze w Kawiarni Sztygarówka!

Więcej >

20.04-20.05

Wystawa sztuki kinetycznej PORUSZONE/ZAWIESZONE

Wystawa PORUSZONE/ZAWIESZONE to kolejna prezentacja obiektów kinetycznych udostępnionych w ciekawym kontekście przestrzennym. Sztuka kinetyczna śmiało wpisuje się w charakter zrewitalizowanej przestrzeni, z utęsknieniem wyczekującej kolejnego zamieszania wokół statycznych, monumentalnych konstrukcji przemysłowych Starej Kopalni. Podwójny kontekst znaczeniowy tytułu wystawy pozwoli widzowi na osobisty odbiór zarejestrowanych w formie, ruchu i dźwięku, doświadczeń twórcy, na poziomie czytelnych zjawisk fizycznych lub abstrakcyjnych skojarzeń, pojęć, sytuacji.

Poruszenie może nastąpić zarówno wokół wprawionych w ruch obiektów, jak i w samym oglądającym je obserwatorze. Zawieszenie może być konsekwencją wykonanego gestu w stosunku do przedmiotu, np. powieszenia, zatrzymania, odłożenia, ale też wstrzymaniem pewnych działań, w oczekiwaniu na lepszy moment.

Do udziału w prezentacji swoich prac zostali zaproszeni artyści z Polski, Szwajcarii, Czech i Dani: Piotr Bosacki, Piotr Jędrzejewski, Bernhard Jordi, Claus Larsen, Dušan Váňa.

Współorganizatorami wydarzenia są: Stara Kopalnia, Fundacja Fuzjon i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu(OKIS).

 

Otwarcie wystawy odbędzie się 20.04.2018 roku o godz.18:00 w Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni, przy ul. Piotra Wysockiego 29, w Wałbrzychu.

Ekspozycja dostępna będzie w terminie 20.04-20.05.2018

 

Kurator wystawy – Renata Bonter-Jędrzejewska

 

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej >

20.04-20.05

PORUSZONE/ZAWIESZONE - wystawa sztuki kinetycznej

Poruszenie może nastąpić zarówno wokół wprawionych w ruch obiektów, jak i w samym oglądającym je obserwatorze. Zawieszenie może być konsekwencją wykonanego gestu w stosunku do przedmiotu, np. powieszenia, zatrzymania, odłożenia, ale też wstrzymaniem pewnych działań, w oczekiwaniu na lepszy moment.

Więcej >

22.04

Otwarcie Sezonu Turystycznego

Już 22 kwietnia Wałbrzych rozpoczyna sezon turystyczny! Z tej okazji mamy dla was mnóstwo atrakcji. Start o godzinie 12:00.

Więcej >

25.04

Recital Teresy Werner

Teresa Werner jest jest jedną z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Zaistniała dzięki takim przebojom jak “Miłość jest piękna”, “Dałabym Ci dała”, “Kocham swoje morze”. Jej piosenki oraz teledyski, regularnie emitowane są na antenach radiowych i telewizyjnych stacji: Radio Piekary, Radio Fest, Radio Katowice, Radio Plus, Radio Vanessa, Radio Hit, TVS, TVP, iTV.
Występowała na scenach największych teatrów świata, w tym m.in. Carnegie Hall, Broadway. Koncertowała na kilku kontynentach: Europa, Afryka, Azja, Ameryka Północna. W 1991 roku reprezentowała zespół „Śląsk” na Festiwalu Piosenki Ludowej w Republice Południowej Afryki, gdzie zajęła pierwsze miejsce.

Serdecznie zapraszamy 25 kwietnia 2018! Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Starej Kopalni.

Bilety w cenie 60 zł można już nabyć w kasie!

 

Więcej >

30.04-03.05

majówka Moc Maszyn

Coraz większymi krokami zbliża się majówka Moc Maszyn! W tym roku mamy dla was o wiele więcej atrakcji, dlatego wydłużyliśmy majówkę o jeden dzień – długi weekend będzie trwać od 30 kwietnia do 3 maja.

Więcej >