Wydarzenia

06.04-03.06

4 kominy - wystawa zbiorowa

Zaproszeni do projektu artyści mierzą się z fenomenem miejsca szczególnego w najnowszej historii regionu, z fenomenem dawnych Zakładów Chemicznych Chemitex – Celwiskoza, które tworzą rozległy, postindustrialny krajobraz w środku Jeleniej Góry. Z jednej strony jest to nieczynna fabryka zatruwająca przez wiele lat środowisko, z drugiej, zabudowa przemysłowa z początku XX wieku, wspaniała architektura i rozwiązania konstrukcyjne zasługujące na ochronę jako dziedzictwo kulturowe.

Więcej >

14.04-15.04

Nocna Szychta #pierwszepaprocie

W lewej ręce trzymasz kilof, w prawej lampę z palącą się świecą. Oświetli chodnik, kiedy zjedziemy nowo uruchomionym szybem “Julia”. Jeszcze tylko kask dla bezpieczeństwa i udajemy się do windy, która wiezie nas kilkadziesiąt metrów pod ziemię. Krata otwiera się, a oczy powoli przyzwyczajają się do ciemności. Dźwięki wybijane przez uderzenia górników są tak syntetyczne i mocne, że powodują ciarki na ciele. Grunt jest nierówny i śliski, więc musisz uważać, by świeca nie zgasła i nie wylał się wosk. Podnosisz odłamek czarnego złota i dostrzegasz odbity w węglu liść paproci. Czekał tam na Ciebie miliony lat.

Dzisiaj wydobycie węgla wraz z fragmentem paproci jest niemożliwe ze względu na zamkniętą kopalnię, ale 14 kwietnia otwieramy montownię w Starej Kopalni, aby zaprezentować kolejne wydarzenie. Unikalne niczym paproć z czasów karbonu odbita w czarnym złocie.

Da Vosk Docta (SOHO Palace)
Pochodzący z Wrocławia producent i DJ, MVP polskiego bassu, trendsetter beatowych brzmień. Jeden z headlinerów tegorocznego Up To Date Festival oraz festiwalu Czeluście. Niedawno światło dzienne ujrzał album “Even If You Didn’t Expect It”, będący jego debiutem. Wydał takżę ogromną ilość materiału w postaci mixtape’ów (Internet Ghetto I-III), EP (m.in Eleni, Deep Purple Roses).

//Support/After:
Noiseman, Ques, Lucas (UndergroundHouseMusicTherapy)
Rad74Nice

 

Więcej >