Już jesienią tego roku odbywać się będzie w Starej Kopalni oraz tradycyjnie we Wrocławiu – 8. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Architektury pod tegorocznym hasłem „Miasto poprzemysłowe”.

DoFA jest inicjatywą SARP Wrocław, w tym roku realizowaną we współpracy ze Starą Kopalnią oraz Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Wydarzenia w ramach DoFA w Wałbrzychu:

👉 Konferencja naukowa
Dziedzictwo przemysłowe i techniczne – rewitalizacja, architektura, wyposażenie
4 – 5.10.2018

Nawiązując do tegorocznego hasła festiwalu DoFA „Miasto poprzemysłowe”, Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu jako współorganizator 8. edycji festiwalu zaprasza na konferencję naukową poświęconą dziedzictwu technicznemu i przemysłowemu.

Na konferencji przedstawione zostaną najciekawsze i najlepsze rewitalizacje obiektów poprzemysłowych w kraju oraz ich kontekst. Zabytki techniki i przemysłu to nie tylko bryła, architektura, jak wspominaliśmy, ale także bezcenne wyposażenie związane z dawną funkcją i przeznaczeniem miejsca. Będziemy zatem mówić nie tylko o perłach architektury, ale też o perłach techniki oraz o zabytkach jako nośnikach cennych informacji o przemianach technologicznych. Zapraszamy do prezentacji swoich wyników badań wybranych obiektów bądź zespołów obiektów poprzemysłowych.

Zbieramy zgłoszenia referatów i wystąpień, czekamy na telefony, maile i pytania! kierownik.mpit@starakopalnia.pl , tel. 74 667 09 16

👉 Wystawa – Zabytki techniki regionu sudeckiego
28.09.2018 – 18.10.2018

W ramach festiwalu DoFA będzie prezentowana wystawa malarstwa i rysunku studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Prace wykonane w latach 2015–2017 w trakcie plenerów pod kierunkiem Doroty Łuczewskiej i Barbary Simkajło stanowią rodzaj dokumentacji architektonicznych zabytków techniki Sudetów i okolic, w tym karkonoskich dworców kolejowych, budownictwa wodnego i hutnictwa szkła. Wystawę będzie można oglądać przez kilka tygodni w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia, w Sztygarówce.
Przygotowanie wystawy: Dorota Łuczewska, Barbara Simkajło

👉 Wałbrzych – spacery historyczne
Spacery historyczne, prowadzone przez pracowników PWSK w ramach tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, przeniosą zainteresowane osoby w świat tętniący przemysłem, gdy miasto żyło w rytmie wydobywanego czarnego złota i wytwarzanego białego złota – porcelany. Będzie to też opowieść o niezwykłych miejscach i architekturze w strukturach współczesnego miasta.

Trasa 1: Śladami zaginionej architektury i infrastruktury przemysłowej
Trasa spaceru obejmuje dzielnice Biały Kamień i Stary Zdrój, a przecina dawną kopalnię Julia, pozostałości po najstarszych kopalniach śródmieścia Wałbrzycha, wlot do najstarszej na kontynencie europejskim sztolni spławnej używanej w górnictwie kamiennym, a także pozostałości po jednym z największych zakładów porcelany w Polsce. Trasa biegnie wzdłuż linii kolejowej, ukazując dodatkowo zabytkowe dworce i elementy infrastruktury kolejowej. Start spod kawiarni Sztygarówka na terenie Starej Kopalni (Wysockiego 29, Wałbrzych).

Trasa 2: Fabryki porcelany i ich wyroby – szlakiem białego złota (spacer i prezentacja)
Kiedy pojawiły się pierwsze fabryki porcelany w Wałbrzychu? Dlaczego tu? Co wytwarzały? Co dziś z nich pozostało? Dwugodzinny spacer wystartuje z Centrum Ceramiki Unikatowej Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia, a zakończy się w centrum miasta przy porcelanie Krzysztof. Połączony będzie z krótką prezentacją ukazującą, w jakich obszarach miasta działały fabryki porcelany i jak zmieniała się ich zabudowa.

Trasa 3: Małe zakłady wydobywcze – szlakiem czarnego złota
Górnictwo wałbrzyskie to przede wszystkich kilkanaście niewielkich kopalni głębinowych, które po wojnie połączone zostały w duże przedsiębiorstwa wydobywcze. Szlak czarnego złota odsłoni przed nami trzy z mniejszych kompleksów architektonicznych: zabudowę Szybów Siostrzanych i szybów Gabriel oraz Irena (z niezwykłą maszyną wyciągową). Z okazji festiwalu DoFA organizujemy spacer obejmujący całą zabudowę szybu Irena wraz z przyległą maszynownią i halą wentylatorów oraz wnętrzami tych budynków. Start spod Galerii Victoria (główne wejście).

Terminy:
Spacer I – 30.09, niedziela, g. 12.00
Spacer II – 01.10, poniedziałek, g. 17.00
Spacer III – 03.10, środa, g. 17.00

Ilość miejsc ograniczona max. 30 osób na każdy spacer

Zapisy w dniach 14-28.09 mailowo:edukacja@starakopalnia.pl lub tel.: 74 667 09 12

👉 Warsztaty rewitalizacji obszarów poprzemysłowych w Wałbrzychu
2-3.10.2018

Poprzemysłowa tkanka miast, niejednokrotnie zabytkowa, często traktowana jest jako dziedzictwo kultury gorszej kategorii i obszar problematyczny. Niedocenianie jej wartości i niedostrzeganie możliwości adaptacji często doprowadza do dewastacji i rozbiórek całych połaci dzielnic. Tym ważniejsza jest edukacja – informowanie zarówno o wartości architektury poprzemysłowej, jak i o możliwości jej wtórnego zagospodarowania. Wiele budowli i kompleksów poprzemysłowych po wcześniejszej adaptacji na centra kultury, galerie handlowe czy budynki mieszkalne może stać się wizytówką miasta i regionu, i przyciągać mieszkańców oraz osoby z zewnątrz.

Warsztaty rewitalizacji obszarów poprzemysłowych przeprowadzą pracownicy Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu dla czterech zróżnicowanych grup wiekowych: dzieci (7–12 lat), młodzieży (13–18 lat), studentów (19–30 lat) i wszystkich dorosłych osób zainteresowanych tematem. Autorskie zajęcia mają na celu rozwijać wyobraźnię i kreatywność, ale też poszerzyć wiedzę na temat zabytkowej poprzemysłowej architektury miast, sposobów jej zagospodarowania, możliwości adaptacyjnych, czy ścieżki postępowania. Do zajęć może przystąpić każdy, bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego. Podstawową wiedzę uczestnicy zdobędą w pierwszej części zajęć, poznają też wiele przykładowych rewitalizacji (prowadzący przygotowali prezentację multimedialną).

Drugi etap to wspólna praca w niewielkich grupach nad wybranymi obszarami miasta, tworzenie koncepcji ich ponownego zagospodarowania i funkcjonowania. Na koniec każda z grup zaprezentuje swoją wersję rewitalizacji, która jest omawiana na forum.

Zapisy w dniach 14-28.09 mailowo:edukacja@starakopalnia.pl lub tel.: 74 667 09 12

👉 Projekcje
4.10.2018

Z miasta Łodzi / reż. Krzysztof Kieślowski / Polska / dokument / 1969 / 17′
„Tego miasta nie ma na mapie, lecz gdzieś przecież jest miasto, w którym z nieba nie kapie zimny jesienny deszcz” – to słowa piosenki, które wybrzmiewają w dyplomowym filmie Krzysztofa Kieślowskiego. Dokument ten tworzą zaobserwowane metodą cierpliwego oka obrazy życia codziennego w Łodzi. Reżyser zabiera widzów w impresyjną podróż przez polskie centrum przemysłu włókienniczego: pokazuje robotnice przy maszynach, zrujnowane podwórka, zakładową orkiestrę czy osiedlowy festyn.

Arizona / reż. Ewa Borzęcka / Polska / dokument / 1997 / 46′
Arizona to tanie wino, które staje się niezbędnym składnikiem codziennego życia dla mieszkańców Zagórek. Autorka przygląda się społeczności siedem lat po zamknięciu Państwowych Gospodarstw Rolnych, które stanowiły jedyne miejsce zatrudnienia w okolicy. Bohaterowie nie potrafią udźwignąć nowej rzeczywistości, w której niczego nie można dostać za darmo. Bezradni wobec świata, trwają w codziennych rytuałach: wspominają, jak było „za komuny”, szpiegują się wzajemnie, marzą i upijają, by poczuć się lepiej.

Miasto płynie / reż. Balbina Bruszewska / Polska / animacja / 2009 / 17′
Animowany portret miasta, które autorka kocha „jak bardzo brzydkie zwierzątko”. Łódź w obrazie Bruszewskiej to miasto pełne absurdów, które mimo wielu problemów: bezrobocia, przemocy czy emigracji mieszkańców, tętni życiową energią. Poważne tematy zostają skontrastowane z dziecięcą animacją i elektro-rapową ścieżką dźwiękową napisaną przez Elektrycznego Węgorza. Film ten nie tylko portretuje rodzinne miasto autorki, ale także jak w soczewce skupia blaski i cienie życia w kraju nad Wisłą.

Columbus / reż. Kogonada / USA / fabuła / 2017 / 104′
Columbus to miasto w stanie Indiana, które słynie z modernistycznych budynków. Staje się tłem dla historii Casey, pasjonatki architektury, która porzuciła studia, by zająć się wychodzącą z uzależnienia matką. Podczas pracy w bibliotece poznaje Jina, tłumacza amerykańskiej literatury. Przyjechał on do ojca, uznanego wykładowcy architektury, który zapadł w śpiączkę. Bohaterowie odkrywają razem miasto, a przy tym pierwszy raz od dawna otwarcie rozmawiają o swoich lękach, obawach i obsesjach.

 

Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących DoFA:
DATA

Od 28.09.2018 do 18.10.2018

CENA

wydarzenie darmowe

ZAPISY oraz INFO

edukacja@starakopalnia.pl, tel: 74 667 09 12.

DODATKOWE

brak dodatkowych informacji