Serdecznie zapraszamy na prelekcję “Reemigracja z Francji w ujęciu kulturowym” dr Moniki Bisek – Grąz, która odbędzie się w ramach realizacji projektu “Powroty do ojczyzny – reemigracja z Francji w regionie wałbrzyskim”. W trakcie autorskiej prezentacji mowa będzie o społecznych aspektach związanych z grupą polskich reemigrantów z Francji po II wojnie światowej. Co wyróżniało polskich Francuzów w pierwszych latach po ich przybyciu? Jak wyglądało ich codzienne życie w powojennym Wałbrzychu? Jak dorastanie we Francji wpłynęło na ich poczyniania w Polsce, na ich wizję ojczyzny? O tych i innych zagadnieniach będzie mowa już w najbliższy poniedziałek w Starej Kopalni!
Spotkanie odbędzie się 20 maja o godz. 17:30 w Kawiarni Sztygarówka. Wydarzenie bezpłatne, wstęp wolny!
dr Monika Bisek-Grąz – doktor kulturoznawstwa, członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, koordynatorka i realizatorka projektów związanych z tożsamością kulturową. W swoich badaniach zajmuje się obrzędowością rodzinną i tematyką kultury ludowej Dolnego Śląska, adaptacją społeczno – kulturalną mieszkańców regionu po 1945 r. Autorka publikacji, m.in. ,,Dziedzictwo kulturowe Wałbrzyskiego. Wierzenia, zwyczaj i obrzędy rodzinne”, ,,Powojenny Wałbrzych. Miasto kultur” oraz książki „Przystanek”.
Wydarzenia w ramach projektu Powroty do ojczyzny skupione są wokół warsztatów i interakcji seniorów – świadków historii i ich rodzin z młodzieżą z regionu wałbrzyskiego, których celem jest przeprowadzenie i nagranie wywiadów oraz zgromadzenie pamiątek i dokumentów ukazujących reemigrację Polaków z Francji do Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego w latach 40. XX w. W toku projektu odbędą się warsztaty reportażowe, wprowadzające (historyczne), terenowe (szlakiem polskich Francuzów w Wałbrzychu), zaś finalnie powstanie wystawa i interaktywna mapa regionu. W formule otwartej planujemy 3 spotkania ze świadkami historii oraz 2 spotkania ze specjalistami i historykami wokół tematu reemigracji z Francji.
Pragniemy zarówno przedstawić historię grupy ok. 40 tys. reemigrantów, skupić się na ich codzienności, na przebiegu samego powrotu, jak też chcemy odczarować mity i nawiązać do patriotycznej postawy ludzi, którzy pozostawili za sobą Zachód i często ugruntowaną sytuację ekonomiczną, by pomóc w budowaniu powojennej, od lat nie widzianej ojczyzny.
Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”