Obchody Europejskiego Dnia Archeologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu odbyły się w piątek, 16 czerwca.
Wstęp na warsztaty dla dzieci i młodzieży, kuratorskie oprowadzanie po wystawie oraz kawiarenkę naukową był bezpłatny.
Rozpoczeliśmy od warsztatów, na których dzieci i młodzież dowiedziały się ciekawostek o numizmatyce i pieniądzach, zobaczyły jak wyglądały i powstały średniowieczne monety oraz zaprojektowały własne monety!
Popołudniu zaś odbyło się kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Przetrwały ukryte w Ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”. Ta nowa wystawa, prawdziwego skarbu znalezionego kilka lat temu na terenie lasu w Boguszowie Gorcach, to prawdziwa archeologiczna perełka, która na stałe została zaprezentowana w jednej z sal nadszybia szybu Julia. Od otwarcia cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko fanów numizmatyki i archeologii. Oryginalne monety groszy praskich pochodzące z przełomu XIV i XV wieku w ilości 1385 sztuk mają wartość archeologiczną nie do przeceniania i wzbudzają ciekawość turystów zwiedzających kopalnię. Na wystawie można było również zobaczyć – wraz z opowieścią kustoszki wystawy – archeolog Anny Kowalskiej,
przedmioty wykopane z ziemi podczas różnych prac archeologicznych prowadzonych na terenie dzisiejszych ziem regionu Wałbrzyskiego. Przedmioty codziennego użytku pochodzą z czasów od II stulecia p.n.e. aż po współczesność.
I Europejski Dzień Archeologii w Starej Kopalni zakończył się kawiarenką naukową, podczas której prelegentem był archeolog – Marek Kowalski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Delegatura w Wałbrzychu. Tematem wystąpienia była „Sytuacja prawna zabytku archeologicznego w Polsce oraz najnowsze strategie badań”.