4 września 2016 r. otworzyliśmy wystawę upamiętniającą działalność wałbrzyskiej „Solidarności”. Ekspozycja składająca się przede wszystkim z prywatnych pamiątek działaczy „S” upamiętnia zapomniany wkład Wałbrzycha w kształt całego, blisko 10milionowego ruchu społecznego z początku lat 80 w Polsce.
Porozumieniami Sierpniowymi będącymi faktycznym początkiem ruchu NSZZ „Solidarności” określa się cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z robotniczymi komitetami strajkowymi na przełomie sierpnia i września 1980 roku. Powszechnie uważa się, że zalicza się do nich, podpisane kolejno w Szczecinie i Gdańsku (30 i 31 sierpnia 1980 roku) oraz w Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej (3 i 11 września 1980 roku). Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zanim zakończyły się strajki górnicze na Górnym Śląsku, 2 września 1980 roku analogiczne porozumienie władz z protestującymi podpisano właśnie w Wałbrzychu.
O tych i wielu innych elementach niezwykłej historii opowiada wystawa wałbrzyskiej „Solidarności” w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.