Wystawa „Przetrwały ukryte w ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne” to nowa propozycja stałej, niezwykle cennej i ciekawej ekspozycji w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Od piątku 10 marca można ją oglądać na trasie zwiedzania.
Skarb groszy praskich, to prawdziwe srebrne monety – środek płatniczy z XIV i XV wieku, który został wykopany w ilości ponad 1300 sztuk na drodze z Sobięcina do Boguszowa w 2016 roku. Zabytki archeologiczne to sprzęty, przedmioty codziennego użytku z regionu wałbrzyskiego z okresu od II w. przed naszą erą, aż do niemal współczesności. To dzięki tym fragmentom naczyń i przedmiotów archeolodzy i historycy mogli określić jak żyli nasi przodkowie. To zdecydowanie, prawdziwe historyczne skarby świadczące o naszej przeszłości. Po latach opracowań, katalogowania i dokumentacji związanej ze znaleziskiem, od piątku 10 marca 2023 roku całą ekspozycję można już swobodnie oglądać na trasie zwiedzania kopalni. W pomieszczeniu między wieżami szybowymi Julii i Sobótki światło dzienne ujrzała wyjątkowa kolekcja. W piątek 10 marca 2023 r., kurator wystawy Anna Kowalska – archeolog w Starej Kopalni dokonała otwarcia w obecności Prezydenta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja, Zastępy Dyrektora Starej Kopalni – Marty Wróbel, oraz wyśmienitych gości – Anny Nowakowskiej, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, prof. Borysa Paszkiewicza – z Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizującego się w numizmatyce średniowiecza i nowożytnej, Krzysztofa Jaworskiego – archeologa i profesora z Uniwersytetu Wrocławskiego, który był odpowiedzialny za opis historyczny oraz badania terenowe, dr Sylwii Rodak z Uniwersytetu Wrocławskiego, która była odpowiedzialna za opracowanie dwóch naczyń ze skarbu Na otwarciu wystawy w Starej Kopalni pojawił się również Marek Kowalski – archeolog Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, a także ujawniając swoją tożsamość, na krótko przed otwarciem wystawy – pozostający do tej pory anonimowy, znalazca skarbu z 2016 r – Pan Sylwester Pecyna. Jak podkreślał gospodarz miasta dr Roman Szełemej – taka postawa (oddania znaleziska do ratusza z przeznaczeniem do muzeum) jest godna naśladowania, bo myślenie o kolejnych pokoleniach jest rzadkością. To krok w stronę edukacji młodszych pokoleń i pozostawienie do zachowania reliktów przeszłości. Na wystawie „Przetrwały ukryte w ziemi…” znalazła się również szklana kompozycja przedstawiająca Wałbrzych, czyli rysunek miasta wykonany przez Friedricha Wernhera przełożony na szklaną instalację, która była zwieńczeniem projektu realizowanego w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu: „Szklany czas – wędrówki krajobrazem”. Projekt sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych miał swój finał wernisażem prac w listopadzie 2018 roku. Pod kierunkiem i wg pomysłu Artystki, Pani Barbary Idzikowskiej uczniowie wałbrzyskich szkół, uczestnicy projektu przygotowali setkę ręcznie malowanych szklanych płytek, które w połączeniu w całość stworzyły obraz planu Wałbrzycha. Pamiątka jej inspiracji projektu „szklany czas” stanowi element wystawy „Przetrwały ukryte w ziemi”.
Zainteresowanie wystawom zarówno odwiedzających, którzy pojawili się na wernisażu jak i mediów, świadczą że w Starej Kopalni zaprezentowano coś absolutnie cennego ale również interesującego dla znawców, badaczy regionu, historyków, archeologów, czy po prostu mieszkańców miasta. Wystawa stanowić będzie już na stałe element trasy zwiedzania kopalni węgla i uzupełni dotychczasową ekspozycję, tym razem o zbiory archeologiczne z regionu wałbrzyskiego. Po tym jak w tamtym roku do prezentacji na trasie weszła wystawa fotografii „Podziemny Świat na przedwojennych fotografiach” teraz cenną ekspozycję muzealną uzupełniają monety praskie i przedmioty z wykopalisk archeologicznych. By przekonać się jak funkcjonowali i żyli nasi poprzednicy na tych ziemiach na przestrzeni wieków, przynajmniej raz warto odwiedzić tą wystawę.