Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach”  już dostępna w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Historia tej niezwykle cennej dla Wałbrzycha wystawy zaczyna się od zupełnego przypadku na targu staroci w jednym z niemieckich miast. Dziś kolekcja ponad 100 unikatowych negatywów jest już własnością Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia i jej pierwszą odsłonę „Podziemny Świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” możemy oglądać od piątkowego wernisażu.

Otwarcie wystawy niezwykłych, 100 letnich zdjęć zabezpieczonych szklanymi płytkami, przyciągnął na godzinę 18 do Starej Kopalni dużą delegację górników z wałbrzyskich stowarzyszeń, przewodników, miłośników górnictwa, wałbrzyskiej historii i fotografii oraz mieszkańców ciekawych nowej ekspozycji w Starej Kopalni. Na otwarciu wystawy pojawił się również jako gość fotograf z Warszawy – Karol Bagiński, który w ostatnich miesiącach pracował nad renowacją i skanowaniem zdjęć w dużym formacie, by móc zaprezentować je w wygodnej formie dla widzów. Jak sam wielokrotnie podkreślał wyjątkowość tej wystawy dodaje fakt, że rzadko ma się do czynienia z taką jakością i zachowaniem zdjęć w tak dobrym stanie z okresu przedwojennego. Gdy do tego dodamy słowa kuratora wystawy – Łukasza Chruszcza ze Starej Kopalni, który podkreśla że w tym okresie w zakładach górniczych obowiązywał zakaz wykonywania zdjęć pod ziemią i że do tej pory wałbrzyskie muzeum takich zdjęć po prostu nie posiadało, bo ich nie ma – otrzymujemy wystawę na jaką Wałbrzych czekał dziesięciolecia. 

Wernisaż zdjęć został poszerzony o prelekcję wałbrzyskich górników omawiającym zdjęcia, oraz wykład fotografa Karola Bagińskiego, który opowiedział na podstawie dostępnych zdjęć jak wyglądał sposób ich wykonania w latach 20 XIX wieku oraz na jakim sprzęcie musiały zostać wykonane by móc być dziś zaprezentowane w takiej jakości. Na spotkaniu w kawiarni Sztygarówka odczytano również specjalny list od poprzednich posiadaczy zdjęć – kolekcjonerów z Niemiec. 

 

Wystawa „Podziemny Świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” będzie już na stałe do zobaczenia w wałbrzyskim obiekcie. 

Można ją oglądać codziennie na trasie zwiedzania. Co ciekawe, już dziś zapowiadane jest poszerzenie wystawy i udostępnienie kolejnych zdjęć z zakupionej serii, które przedstawiają Wałbrzych i okoliczne krajobrazy.