W piątek, 31 sierpnia zapraszamy na Wypał raku odbywający się w ramach pleneru “Wałbrzych Barwy i struktury II”

Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z artystami, zobaczyć ich starania podczas twórczej pracy a także porozmawiać z uczestnikami pleneru. Wszystko odbędzie się w budynku Centrum Ceramiki Unikatowej.

WYPAŁ RAKU:  Wypalanie techniką raku polega na bardzo szybkim osiągnięciu temperatury wypalania ceramiki pokrytej specjalnym szkliwem. Piec otwiera się zaraz po stopieniu się szkliw, czerwone od gorąca prace wyciąga się szczypcami i przenosi do zamykanego pojemnika z trocinami, gdzie następuje redukcja. Naczynia ulegają silnemu szokowi termicznemu z powodu gwałtownej zmiany temperatury. Powoduje to pękanie szkliwa i procesy redukcji przy jednoczesnym wnikaniu w glinę dymu, który wzmacnia rysunek pęknięć, a w przypadku szkliw miedziowych efekt połysku.

PLAN DNIA:

I WYPAŁ RAKU:
12:00 – szkliwienie wyrobów powstałych podczas pleneru
13:00 – załadunek ceramiki do pieca, wypał raku
15:00 – rozładunek ceramiki z pieca do trocin
15:40 – wyjęcie wyrobów z trocin

II WYPAŁ RAKU:
16:30 – załadunek pieca
18:00 – załadunek ceramiki z pieca do trocin
18:40 – wyjęcie wyrobów z trocin

UCZESTNICY PLENERU:

Małgorzata Rzempowska-Skóra – urodzona w 1984 roku w Wałbrzychu, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia ukończone na Wydziale Edukacji Artystycznej, dyplom artystyczny uzyskała pod kierunkiem dr hab. Joanny Imielskiej, prof. nadzw. UAP. Oprócz projektów z dziedziny malarstwa i rysunku artystka od kilku lat tworzy przy pomocy aerografu. Cykle prac, które od lat są przez nią kontynuowane, takie jak Obrazy mineralne, Mandale i Baby jagi są tworzone różnymi technikami, każdy z nich dotyka innego tematu, ale całość łączy przedstawienie innej, własnej wizji natury, bardziej tajemniczej, wzbogaconej o elementy surrealistyczne.
Katarzyna Bogucka – od 9 lat z pasji zajmuje się ceramiką. W latach 2007 -2009 była uczestnikiem kursów ceramicznych u Victoria Kovacsa, 2009-2013 nauka technik ceramicznych w otwartej pracowni artystycznej OKP im.Gepperta we Wrocławiu, którą prowadzą Agata Zworska Story oraz Bogdan Story.  Od 2015 prowadzę prywatną pracownię ceramiczną pod Wrocławiem. Organizuje warsztaty, plenery ceramiczne oraz realizuje własne projekty. Inspiruje ją natura.

Hania Kłapcia -absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu im. E Gepperta, Wydziału Projektowania Ceramiki i Szkła. Od lat bierze udział w projektach artystycznych, których odbiorcami są dzieci, młodzież i dorośli.

Jako Quapcia – projektuje i tworzy elementy użytkowe do wnętrz tworzone przede wszystkim z ceramiki i szkła. W projektach poza tradycyjnymi technikami korzysta z technologii druku 3D.

Joanna Krajewska – ur. w Wałbrzychu. Studentka piątego roku Grafiki  na ASP we Wrocławiu. W twórczości używa różnych środków wyrazu, najczęściej jest to malarstwo oraz niewielkie obiekty. Inspiruje ją dekoracyjność i Internet. Stypendystka rektora ASP we Wrocławiu w latach 2016/2017 i 2017/2018.

 

DATA

31.08.2018, 12:00 - 19:00

CENA

wstęp darmowy

DODATKOWE

brak dodatkowych informacji