W Święto Pracy Europa będzie tańczyć w industrialnej scenerii
1 maja punktualnie o godzinie 15:00 tysiące tancerzy zamienią 33 zabytki techniki w 10 europejskich krajach w scenę taneczną wydarzenia „WORK it OUT”. Jest to wspólne wydarzenie organizowane przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego jest największą siecią turystyczną Europy, której Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki jest członkiem od 2015 roku. Dzięki „WORK it OUT”, zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi, a obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch, inspirowany pracą historycznych maszyn.
Tancerze będą wykonywać układ w rytm elektronicznej wersji hymnu Europy „Oda do radości”, zmodyfikowanej przez Paul & Friends – Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii tańca przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance stała się powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników w dawnych zakładach przemysłowych.
Zapraszamy do śledzenia przygotowań do wydarzenia, zachęcamy też do wzięcia w nim udziału. 1 maja na placu eventowym Starej Kopalni zatańczą uczniowie szkoły tańca Cordex z Wałbrzycha, jednak zapraszamy wszystkich zainteresowanych na próby. Jeśli ktoś z Państwa chciałby spróbować swoich sił, prosimy o kontakt: muzeum@starakopalnia.pl.
Więcej informacji: https://www.erih.net/eych-2018/erih-dance-event-work-it-out/
Pierwszomajowemu wydarzeniu towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje przygotowane przez wiele obiektów wchodzących w skład ERIH. Są to dawne kopalnie węgla i srebra, huty żelaza, cegielnie, przędzalnie oraz browary, rozsiane po całej Europie – od Skandynawii i Wielkiej Brytanii, przez Belgię, Niemcy, Polskę, Czechy, aż po Hiszpanię, Włochy i Bułgarię.
Jeśli osobiście nie możesz wziąć udziału w „WORK it OUT”, możesz stać się jego częścią poprzez YouTube lub Instagram, udostępniając materiał lub śledząc erih_workitout bądź oglądając go na stronie https://www.erih.net/. Zachęcamy wszystkich uczestników do dzielenia się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych, używając #erihworkitout. Relacje z miejsc wydarzeń przekaże również telewizja, radio i prasa.