Za nami wernisaż wystawy ” PRZETRWAŁY UKRYTE W ZIEMI Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”, której kuratorem jest Anna Kowalska, archeolog w Starej Kopalni.
Zastępca Dyrektora Centrum Nauki i Sztuki Starej Kopalni Marta Wróbel wraz z Prezydentem Miasta Wałbrzycha dr Romanem Szełemejem uroczyście otworzyli wystawę. Dziękujemy za obecność Pani Annie Nowakowskiej -Kierownik Delegatury w Wałbrzychu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, prof. Borysowi Paszkiewicz – profesor z Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizującemu się w numizmatyce średniowiecza i nowozytnej, Krzysztofowi Jaworskiemu -archeolog i profesor z Uniwersytetu Wrocławskiego, który był odpowiedzialny za opis historyczny oraz badania terenowe, dr Sylwii Rodak z Uniwersytetu Wrocławskiego, która była odpowiedzialna za opracowanie dwóch naczyń ze skarbu.
Dziękujemy za obecność i wielkie wsparcie Panu Markowi Kowalskiemu – archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu oraz Barbarze Idzikowskiej- artystce, której szklana kompozycja przedstawiająca Wałbrzych jest częścią wystawy!
Skarb groszy praskich z XIV i XV wieku z Boguszowa – bo o nim mowa to odnaleziony w glinianych naczyniach średniowieczny środek płatniczy. Ponad 1300 monet zostało wykopanych przypadkiem przez chcącego zachować anonimowość mieszkańca przy drodze w lesie na terenie dziś administracyjnie należącym do Boguszowa Gorc w styczniu 2016 roku. Podczas dzisiejszego wernisażu poznaliśmy odkrywcę skarbu Pana Sylwestra Pecynę!
Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie.
DATA

10.03.2023, godz. 18.00

CENA

wydarzenie darmowe

DODATKOWE

brak dodatkowych informacji