Spotkanie otwarte ze świadkami historii.

Termin 22 kwietnia 2024

Godz. 13:00

Miejsce – kawiarnia Sztygarówka

Spotkanie z reemigrantami i ich rodzinami to pierwsze wydarzenie z cyklu projektowego Powroty do ojczyzny-reemigracja z Francji w regionie wałbrzyskim i wspaniała okazja, by poznać fragment skomplikowanej historii społecznej powojennego Wałbrzycha. Szczególnie zapraszamy młodzież szkolną i studentów, mieszkańców Wałbrzycha oraz osoby zainteresowane samym projektem. Rozmawiać będziemy o genezie reemigracji, o przebiegu powrotu i wałbrzyskim kotle kulturowym w pierwszych 10 latach po II wojnie światowej. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, nastawiony na interakcję uczestników i prelegentów.

Wydarzenia w ramach projektu Powroty do ojczyzny skupione są wokół warsztatów i interakcji seniorów-świadków historii i ich rodzin z młodzieżą z regionu wałbrzyskiego, których celem jest przeprowadzenie i nagranie wywiadów oraz zgromadzenie pamiątek i dokumentów ukazujących reemigrację Polaków z Francji do Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego w latach 40. XX w. W toku projektu odbędą się warsztaty reportażowe, wprowadzające (historyczne), terenowe (szlakiem polskich Francuzów w Wałbrzychu), zaś finalnie powstanie wystawa i interaktywna mapa regionu. W formule otwartej planujemy 3 spotkania ze świadkami historii oraz 2 spotkania ze specjalistami i historykami wokół tematu reemigracji z Francji.

W ramach projektu pragniemy zarówno przedstawić historię grupy ok. 40 tys. reemigrantów, skupić się na ich codzienności, na przebiegu samego powrotu, jak też chcemy odczarować mity i nawiązać do patriotycznej postawy ludzi, którzy pozostawili za sobą Zachód i często ugruntowaną sytuację ekonomiczną, by pomóc w budowaniu powojennej, od lat niewidzianej ojczyzny.

Wydarzenie jest otwarte, jednak istnieje ograniczenie ilości miejsc. Bardzo prosimy o dokonanie wstępnej rezerwacji: kierownik.mpit@starakopalnia.pl, 74 667 09 16, 663 71 60 61.

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

         

DATA

22.04.2024, godz. 13:00

CENA

wydarzenie darmowe

ZAPISY oraz INFO

kierownik.mpit@starakopalnia.pl, tel. 74 667 09 16 lub 663 71 60 61.

DODATKOWE

brak dodatkowych informacji