Skład:
Marcin Masecki – fortepian, Dimitros Hartwich-Vrazas – saksofon, Szymon Witczyński – gitara elektryczna, Jan Pieniążek – perkusja

 

Marcin Masecki – pianista, kompozytor, dyrygent, aktywista, warszawiak. Jest liderem lub członkiem wielu niezwykle zróżnicowanych projektów, jego znakiem rozpoznawczym jest wirtuozowska fuzja stylistycznie odmiennych gatunków oraz przekraczanie granic między tzw. sztuką wysoką a rozrywkową.

Jako pianista klasyczny wydał w 2017 Nokturny Chopina, które interpretuje na swoim legendarnym już pianinku – małym, średniej jakości, 6-oktawowym Kemblu. To jego piąta płyta z serii klasycznej. Do tej pory ukazały się: „Beethoven: Trzy Ostatnie Sonaty” (grane w stoperach i specjalnych słuchawkach wygłuszających, celem zbliżenia się do perspektywy głuchego kompozytora), bachowskie „Kunst der Fuge” (nagrane na stary dyktafon), „Bach: Rewrite” (koncerty klawesynowe Bacha grane na pianinach elektro-akustycznych, wspólnie z Piotrem Orzechowskim i Capellą Cracoviensis), oraz „Scarlatti” (dekonstrukcja sonat Scarlattiego przeplatana improwizacją, grane równocześnie na pianinie i fortepianie). Wspólnym mianownikiem jest zawsze nietypowe spojrzenie na kanon muzyki klasycznej, często poprzez zapożyczanie narzędzi wykonawczych od innych gatunków.

Masecki od 4 lat prowadzi swój Jazzband, grający do tańca. Ostatnio połączył siły z Janem Młynarskim, i jako Jazzband Młynarski-Masecki skupiają się na polskim jazzie przedwojennym. Ich płyta „Noc w Wielkim Mieście” odbiła się szerokim echem. Masecki często występuje również w duecie z perkusistą Jerzym Rogiewiczem, wykonując ragtime’y z drugiej dekady XX wieku.

Masecki od paru lat aktywnie współtworzy letni program Placu Defilad, kulturalnego podwórka Warszawy przy Teatrze Studio. Współtwórca cyklu „Dżemsesje klasyczne” – półformalnych spotkań muzyków mających na celu badanie elastyczności muzyki klasycznej i miejsca w niej na improwizację.

Jako kompozytor jest regularnie zapraszany przez festiwale i zespoły współczesne.

Masecki pisze również do filmu („Zimna Wojna”, „Obce Niebo”, „Fuck For Forrest”) oraz do teatru („Solaris”, „Pasażerka”). Jest też członkiem zespołu Pictorial Candi, prowadzonego przez Candelarię Saenz Valiente, prywatnie jego żonę.

Od 10 lat jest ściśle związany z wytwórnią Lado ABC. Mieszka w Berlinie.

 

XV Festiwal Ensemble im. Księżnej Daisy

26.08–02.09.2018

 

Historia Festiwalu Ensemble rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy to po raz pierwszy studenci i uczniowie akademii muzycznych z Polski i Europy pojawili się na Zamku Książ w Wałbrzychu, by kształcić się pod okiem największych gwiazd polskiej i światowej kameralistyki i wspólnie wypracowywać doskonałe interpretacje muzycznych arcydzieł.

 

Głównym celem Festiwalu jest promocja kameralistyki, zarówno w odniesieniu do utworów muzycznych, jak i dzieł teatralnych, gdyż po zakończonych kursach i warsztatach, wszystkie opracowywane dzieła prezentowane są publiczności. Każde z przedstawień budują zarówno sami studenci, jak i profesorowie, co nadaje wydarzeniu niepowtarzalny charakter.

 

Niezwykle istotnym elementem Festiwalu jest miejsce, w którym się on odbywa. Zamek Książ, tętniący życiem przez cały rok, stanowi niezwykłe tło dla wydarzeń muzycznych i teatralnych, które się tam odbywają.

 

Najbliższa, jubileuszowa edycja Festiwalu, odbędzie się w dniach 26 sierpnia – 2 września 2018 roku. Ze względu na jubileuszowy charakter wydarzenia jego program został poszerzony. Poza wydarzeniami teatralnymi oraz zajęciami z muzyki klasycznej, do współtworzenia XV Festiwalu zaprosiliśmy młodych muzyków jazzowych.

 

Przy tej okazji Festiwal nawiązał współpracę z kolejną wspaniałą instytucją kulturalną i atrakcją turystyczną Wałbrzycha – efekty warsztatów jazzowych zostaną bowiem przedstawione w Klubie Montownia w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

 

Pełen program XV Festiwalu Ensemble można znaleźć na stronie ensemblefestival.org

 

Profesorowie XV Festiwalu Ensemble:

 

Sekcja Kameralna

Paavali Jumppanen (fortepian, Finlandia)

Laurent Korcia (skrzypce, Francja)

Jakub Jakowicz (skrzypce, Polska)

Szymon Krzeszowiec (skrzypce, Polska)

Marcin Markowicz (skrzypce, Polska)

Piero Massa (altówka, Włochy)

Tomoko Akasaka (altówka, Japonia)

Piotr Janosik (wiolonczela, Polska)

Maciej Młodawski (wiolonczela, Polska)

Roman Licznerski (klarnet, Wlk. Brytania/Polska)

Sebastian Aleksandrowicz (obój, Polska)

 

Sekcja Jazzowa

Marcin Masecki (fortepian, Polska)

 

Sekcja Aktorska

Beata Fudalej (AT Warszawa)

Zbigniew Zamachowski (AT Warszawa)

 

Regulamin imprezy – koncert zespołu Marcina Maseckiego

DATA

01.09.2018, godz. 15:00

CENA

15 zł bilet normalny
10 zł bilet ulgowy

ZAPISY oraz INFO

bilety w sprzedaży od 13 sierpnia w Kawiarni Sztygarówka

DODATKOWE

miejsce koncertu: Klub Montownia, Stara Kopalnia