Spacery historyczne, prowadzone przez pracowników PWSK w ramach tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, przeniosą zainteresowane osoby w świat tętniący przemysłem, gdy miasto żyło w rytmie wydobywanego czarnego złota i wytwarzanego białego złota – porcelany. Będzie to też opowieść o niezwykłych miejscach i architekturze w strukturach współczesnego miasta.

Trasa 1: Śladami zaginionej architektury i infrastruktury przemysłowej
Trasa spaceru obejmuje dzielnice Biały Kamień i Stary Zdrój, a przecina dawną kopalnię Julia, pozostałości po najstarszych kopalniach śródmieścia Wałbrzycha, wlot do najstarszej na kontynencie europejskim sztolni spławnej używanej w górnictwie kamiennym, a także pozostałości po jednym z największych zakładów porcelany w Polsce. Trasa biegnie wzdłuż linii kolejowej, ukazując dodatkowo zabytkowe dworce i elementy infrastruktury kolejowej. Start o 12:00 spod kawiarenki Sztygarówka na terenie Starej Kopalni (ul. Wysockiego 29, Wałbrzych).

Trasa 2: Fabryki porcelany i ich wyroby – szlakiem białego złota (spacer i prezentacja)
Kiedy pojawiły się pierwsze fabryki porcelany w Wałbrzychu? Dlaczego tu? Co wytwarzały? Co dziś z nich pozostało? Dwugodzinny spacer wystartuje z Centrum Ceramiki Unikatowej Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia, a zakończy się w centrum miasta przy porcelanie Krzysztof. Połączony będzie z krótką prezentacją ukazującą, w jakich obszarach miasta działały fabryki porcelany i jak zmieniała się ich zabudowa.

Trasa 3: Małe zakłady wydobywcze – szlakiem czarnego złota
Górnictwo wałbrzyskie to przede wszystkich kilkanaście niewielkich kopalni głębinowych, które po wojnie połączone zostały w duże przedsiębiorstwa wydobywcze. Szlak czarnego złota odsłoni przed nami trzy z mniejszych kompleksów architektonicznych: zabudowę Szybów Siostrzanych i szybów Gabriel oraz Irena (z niezwykłą maszyną wyciągową). Z okazji festiwalu DoFA organizujemy spacer obejmujący całą zabudowę szybu Irena wraz z przyległą maszynownią i halą wentylatorów oraz wnętrzami tych budynków. Start o 17:00 spod Galerii Victoria (główne wejście).

Terminy:
Spacer I – 30.09, niedziela, g. 12.00
Spacer II – 01.10, poniedziałek, g. 17.00
Spacer III – 03.10, środa, g. 17.00

Ilość miejsc ograniczona max. 30 osób na każdy spacer

Zapisy w dniach 14-28.09 mailowo:edukacja@starakopalnia.pl lub tel.: 74 667 09 12

DATA

30.09.2018, godz. 12:00

CENA

wydarzenie darmowe

ZAPISY oraz INFO

edukacja@starakopalnia.pl lub tel.: 74 667 09 12

DODATKOWE

brak dodatkowych informacji