Z miasta Łodzi / reż. Krzysztof Kieślowski / Polska / dokument / 1969 / 17′
„Tego miasta nie ma na mapie, lecz gdzieś przecież jest miasto, w którym z nieba nie kapie zimny jesienny deszcz” – to słowa piosenki, które wybrzmiewają w dyplomowym filmie Krzysztofa Kieślowskiego. Dokument ten tworzą zaobserwowane metodą cierpliwego oka obrazy życia codziennego w Łodzi. Reżyser zabiera widzów w impresyjną podróż przez polskie centrum przemysłu włókienniczego: pokazuje robotnice przy maszynach, zrujnowane podwórka, zakładową orkiestrę czy osiedlowy festyn.

Arizona / reż. Ewa Borzęcka / Polska / dokument / 1997 / 46′
Arizona to tanie wino, które staje się niezbędnym składnikiem codziennego życia dla mieszkańców Zagórek. Autorka przygląda się społeczności siedem lat po zamknięciu Państwowych Gospodarstw Rolnych, które stanowiły jedyne miejsce zatrudnienia w okolicy. Bohaterowie nie potrafią udźwignąć nowej rzeczywistości, w której niczego nie można dostać za darmo. Bezradni wobec świata, trwają w codziennych rytuałach: wspominają, jak było „za komuny”, szpiegują się wzajemnie, marzą i upijają, by poczuć się lepiej.

Miasto płynie / reż. Balbina Bruszewska / Polska / animacja / 2009 / 17′
Animowany portret miasta, które autorka kocha „jak bardzo brzydkie zwierzątko”. Łódź w obrazie Bruszewskiej to miasto pełne absurdów, które mimo wielu problemów: bezrobocia, przemocy czy emigracji mieszkańców, tętni życiową energią. Poważne tematy zostają skontrastowane z dziecięcą animacją i elektro-rapową ścieżką dźwiękową napisaną przez Elektrycznego Węgorza. Film ten nie tylko portretuje rodzinne miasto autorki, ale także jak w soczewce skupia blaski i cienie życia w kraju nad Wisłą.

Columbus / reż. Kogonada / USA / fabuła / 2017 / 104′
Columbus to miasto w stanie Indiana, które słynie z modernistycznych budynków. Staje się tłem dla historii Casey, pasjonatki architektury, która porzuciła studia, by zająć się wychodzącą z uzależnienia matką. Podczas pracy w bibliotece poznaje Jina, tłumacza amerykańskiej literatury. Przyjechał on do ojca, uznanego wykładowcy architektury, który zapadł w śpiączkę. Bohaterowie odkrywają razem miasto, a przy tym pierwszy raz od dawna otwarcie rozmawiają o swoich lękach, obawach i obsesjach.

DATA

04.10.2018

CENA

wydarzenie darmowe

DODATKOWE

brak dodatkowych informacji