Zapraszamy Państwa do Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki na zwiedzanie oraz na nasze wystawy!
Nasi przewodnicy, byli górnicy oraz muzealnicy czekają na Państwa 7 dni w tygodniu:
od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście o 15:00)
w sobotę i niedzielę  w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 16:00)
Muzeum obejmuje najstarszy i największy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku w Wałbrzychu. Ze względu na swoje walory zabytkowe obiekt objęty jest trwałą ochroną konserwatorską. Kompleks kopalni zawiera łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów “Julia”, “Sobótka” i “Dampf”, wieżę widokową, podziemny tunel odstawy kamienia, a także budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla, składającej się z pełnego ciągu technologicznego: sortowni, płuczki i flotacji.
Ekspozycja stała prezentuje dawne mapy i pamiątki związane z miernictwem, oświetleniem, przedmioty z zakresu ratownictwa górniczego i tradycji górniczych (mundury górnicze, pamiątki związane z obchodami Barbórki: zaproszenia, ceramiczne kufle). Prezentowane jest także drobne wyposażenie górników podczas pracy i kopalniana dyspozytornia.
Trasa zwiedzania obejmuje maszynownię szybu “Julia”, gdzie mieszczą się wyjątkowe dwie zabytkowe elektryczne maszyny wyciągowe wraz z przetwornicami prądu zmiennego na stały, pracujące od 1911 r. i eksploatowane aż do likwidacji kopalni.
W Starej Kopalni znajduje się także plenerowa wystawa elementów zabytkowych maszyn górniczych i podziemna trasa turystyczna, gdzie zaprezentowane zostały narzędzia i urządzenia stosowane w pracy pod ziemią.
Oczywiście zwiedzanie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. 
DATA

Brak danych, godz. 10:00 do 18:00

CENA

wydarzenie darmowe

DODATKOWE

brak dodatkowych informacji