Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”). Zakończona w 2014 roku rewitalizacja największej, wałbrzyskiej kopalni zatrudniającej w szczycie swej działalności kilka tysięcy pracowników umożliwiła powstanie wyjątkowego obiektu na turystycznej mapie Polski. Obecnie to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące zabezpieczony i udostępniony zwiedzającym kopalniany park maszynowy. Dzięki pracującym w Starej Kopalni przewodnikom-górnikom, którzy przed laty pracowali w KWK „Julia” oraz muzealnikom, każdy ze zwiedzających może nie tylko obejrzeć ogromną skalę kopalnianej infrastruktury, ale także ma możliwość poznania specyfiki niebezpiecznej i wymagającej pracy górnika.
W 2015 roku Stara Kopalnia została wyróżniona prestiżowym tytułem „Zabytek zadbany”, nadawanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, co dodatkowo podkreśliło wyjątkowość i skalę przeprowadzonych w całym kompleksie prac rewitalizacyjnych.
W 2022 roku Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu została jednym z Najlepszych Produktów Turystycznych Polski 2022. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej to wyjątkowy projekt wyłaniający najlepsze produkty turystyczne oraz rekomendujący je turystom z kraju i z zagranicy. Jest stałym elementem promocji atrakcyjnej turystycznie Polski.
W doskonale zachowanym kompleksie poprzemysłowym zawiera się wiedza o historii i kulturze górnictwa węglowego, jak również o przemyśle ceramicznym na Dolnym Śląsku.
Na terenie Starej Kopalni działa:
MUZEUM PRZEMYSŁU I TECHNIKI – To tutaj można poznać historię węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach. W zbiorach muzeum znajdują się maszyny górnicze oraz ich elementy, pamiątki związane z działalnością kopalń wałbrzyskich, a także materiały audiowizualne i zbiór archiwaliów. Muzeum to także dział archeologiczny oraz geologiczny z bogatymi zbiorami z terenu Wałbrzycha.
SOWA – STREFA ODKRYWANIA, WYOBRAŹNI I AKTYWNOŚCI – Małe centrum nauki, doświadczeń i majsterkowania, gdzie na powierzchni ponad 500 m2 zainstalowano 18 interaktywnych stanowisk ekspozycyjnych do samodzielnej pracy polegającej na odkrywaniu, logicznym myśleniu i samodzielnym rozwiązywaniu zagadek. To najlepsze doświadczenia przeniesione
z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które jest partnerem merytorycznym projektu. SOWA działa również w oparciu i doświadczenia zajęć edukacyjnych. Na 90 minut zajęć w ramach wstępu do strefy składa się samodzielne przejście przez poszczególne interaktywne stanowiska, a także miejsce do samodzielnego majsterkowania.
CENTRUM CERAMIKI UNIKATOWEJ – Centrum Ceramiki Unikatowej oferuje warsztaty ceramiczno-garncarskie indywidualne oraz grupowe, podczas których każdy z uczestników zajmuje się wybraną techniką modelowania w glinie. Prowadzone są zajęcia dla grup przedszkolnych oraz uczniów szkół wszystkich szczebli. W Centrum Ceramiki oferujemy możliwość zorganizowania niezwykłych, kreatywnych urodzin. O dnia 1 stycznia 2022 roku operatorem pracowni ceramicznej jest Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych.
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ – Galeria Sztuki Współczesnej jest miejscem, które na dobre wpisało się w kulturalny krajobraz dzięki przygotowywaniu i prezentowaniu wystaw wybitnych osobowości sztuki, indywidualnych i zbiorowych, o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim, odbijających się echem również poza granicami kraju. Są to zarówno pokazy malarstwa, fotografii, grafiki, rysunku, jak i mniej tradycyjne formy sztuki. W ramach działań Galerii odbywają się także spotkania autorskie z postaciami z dziedziny sztuk wizualnych z kraju i z zagranicy, programy edukacyjne dla różnych grup wiekowych, konkursy oraz warsztaty. O dnia 1 stycznia 2022 roku operatorem Galerii jest Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych.
POKOJE GOŚCINNE I KAWIARNIA SZTYGARÓWKA – Posiadamy pokoje jedno i dwuosobowe, w tym dwuosobowy pokój dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy pokój posiada własną łazienkę zaopatrzoną w prysznic i suszarkę. W każdym pokoju znajduje się telewizor oraz telefon. W miejscu dawnej Sztygarówki obecnie znajdują się kawiarnia oraz kasy biletowe.
W 2019 roku Stara Kopalnia obchodziła swoje pięciolecie. Z tej okazji została wydana publikacja podsumowująca historię oraz działalność obiektu. Publikacja jest dostępna do pobrania „Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Wyjątkowy zabytek w nowej odsłonie.”
Kamienie milowe wałbrzyskiego górnictwa – Rewitalizacja KWK Julia „Stara Kopalnia” https://www.youtube.com/watch?v=2JXXfz5YRCo
WAŁBRZYCH – Rewitalizacja KWK „Stara Kopalnia” JULIA