Dzieci od 7-go roku życia zapraszamy serdecznie na zajęcia edukacyjne on-line realizowane na terenie Starej Kopalni. Podczas zajęć uczestnicy mają okazję wirtualnie odwiedzić kopalniane przestrzenie poznając tym samym tajniki wałbrzyskiego górnictwa. Zajęcia odbywać się będą w każdy czwartek przez cały czas trwania ferii zimowych o godz. 10:00.

Czas trwania: 1 godz.

Koszt: 10 zł/os.

20.01.2021 – Szychta Fuksów – przygotowanie do pracy. Na ile zmian pracowali górnicy? Co górnik zabierał ze sobą pod ziemię, a czego nie? W jaki sposób dbał o swoje bezpieczeństwo? W trakcie zajęć uczestnicy poznają etapy przygotowania się górnika do pracy i wirtualnie zwiedzają część muzealną – dawną łaźnię łańcuszkową, lampownię oraz kopalniane nadszybie. Każdy uczestnik podczas zajęć wypełni “kartę górnika” z pytaniami i zagadkami utrwalając tym samym zdobytą wiedzę.

Bilety

BRAK WOLNYCH MIEJSC 27.01.2021 – Szychta Fuksów – górnicze prace.  Młodzi gwarkowie wyruszą wirtualnie w kopalniane podziemia, poznając podziemne zakamarki Starej Kopalni, górnicze narzędzia, warunki i metody pracy oraz różne specjalizacje górnicze. W części praktycznej każdy uczestnik wykona pracę plastyczną wykorzystując węgiel do rysowania.

 

3.02.2021 – Światełko w tunelu.  Na zajęciach uczestnicy dzięki prezentacji oryginalnych, historycznych lamp, poznają historię oświetlenia w kopalni. Zaprezentowane zostaną różne typy lamp górniczych wraz z zasadą ich działania oraz ciekawostkami związanymi z ich użyciem. Każdy uczestnik będzie mógł zainspirować się poznanymi rodzajami lamp, a następnie wykonać swoją własną lampę z masy solnej.

10.02.2021 – Wokół tradycji górniczych. Tematyką główną warsztatów są tradycje górnicze oraz obchody barbórkowe. Zajęcia rozpoczną się wirtualnym spacerem po ekspozycji muzealnej, gdzie zaprezentowane zostaną eksponaty związane z Barbórką. Utrwalenie zdobytej wiedzy odbędzie się w formie wirtualnego quizu, następnie każdy wykona czako z czarnego brystolu oraz bibuły karbowanej.

17.02.2021 – W lisiej kopalni. Zajęcia mają na celu wprowadzić uczestników w wirtualny świat górniczych opowieści, legend i tajemniczych postaci. Treść omawianej legendy odnosi się do początków wydobycia węgla w Wałbrzychu. Każdy uczestnik dowie się czym jest legenda, dlaczego lis jest ważny dla Starej Kopalni i co symbolizuje. Zwieńczeniem zajęć będzie wykonanie liska techniką origami.

24.02.2021 – Mechaniczna kopalnia. Zajęcia skupiają uwagę uczestników na technicznych zagadnieniach pracy kopalni oraz górników. Na wirtualnej wycieczce po warsztatach mechanicznych oraz maszynowni szybu “Julia” przedstawione będą wyjątkowe, zabytkowe maszyny, urządzenia i sprzęt górniczy
z równoczesnym omówieniem ich działania oraz zastosowania. Podczas zajęć uczniowie wypełniają karty pracy w oparciu prezentacje maszyn oraz fragmentów filmów dokumentalnych. Zajęcia podsumowane będą krótkim quizem prawda-fałsz oraz zagadkami.

Zasady rezerwacji:

  • Rezerwacja odbywa się poprzez zakup biletu na stronie internetowej Starej Kopalni,
  • Zajęcia odbywają w każdy czwartek (przez cały czas trwania ferii zimowych) o godz. 10:00,
  • Zajęcia prowadzone są za pośrednictwem Google Meet,
  • Do uczestnictwa w zajęciach niezbędne będzie urządzenie (komputer/tablet/telefon)
    z dostępem do internetu, aktywnym mikrofonem oraz kamerą,
  • Na adres mailowy podany przy zakupie biletu on-line zostanie przesłany spis potrzebnych materiałów do części praktycznej, które należy przygotować na zajęcia
  • Zaproszenie do zajęć on-line zostanie wysłane 5 min. przed rozpoczęciem na podany wcześniej adres mailowy,
  • Koszt: 10 zł/ osobę,
  • Czas trwania zajęć: do 1 godz.

Bilety do nabycia wkrótce.

Regulamin rezerwacji i organizacji zajęć edukacyjnych on-line