Narracja jednej z głównych i najważniejszych wystaw stałych w Starej Kopalni koncentruje się na dniu pracy górnika, a także sferze historycznej i kulturowej, związanej z funkcjonowaniem kopalń w Wałbrzychu.
W dawnej lampiarni prezentowane są elementy wyposażenia górnika – od identyfikacyjnych marek, zapewniające bezpieczeństwo aparaty ucieczkowe, po górnicze lampy. Oprócz tego na ekspozycji w można zobaczyć górnicze mapy, bogaty materiał fotograficzny dokumentujący minione wydarzenia, sztandary kopalniane, jak również oryginalne górnicze mundury z odznaczeniami. Obraz obchodów Dnia Górnika przedstawiają zaproszenia, okolicznościowe kufle z karczm piwnych, oraz dyby.
Wystawa obejmuje również obiekty obrazujące niebezpieczeństwo związane z pracą pod ziemi, np. drewniany stojak
z utkwioną w nim łopatą, będący dowodem siły uderzeniowej wybuchu metanu w szybie „Bolesław” w KWK „Nowa Ruda” 1 września 1958 roku lub autentyczne wyposażenie niemieckiego ratownika górniczego, biorącego udział w akcji ratunkowej po największej, przedwojennej katastrofie górniczej w Wałbrzychu na „Szybach Siostrzanych” 29 lipca 1929 roku.
W lampiarni znajduje się również makieta zabytkowej Lisiej Sztolni, odzwierciedlająca bardzo szczegółowo jej elementy i najstarsze w zbiorach muzeum materialne pamiątki historyczne po dawnych kopalniach – kamienie graniczne.