W związku z działaniami ograniczającymi rozprzestrzenianie się koronawirusa, Stara Kopalnia wprowadza nowe zasady zwiedzania. Zwiedzanie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym, wdrożone zostały wszystkie wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Na terenie obiektu znajdują się oznaczenia trasy zwiedzania oraz miejsca dezynfekcji rąk. Obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.  Liczba osób zwiedzających jest zależna od danego budynku – na trasie znajdują się informacje dotyczące ilości osób w danym pomieszczeniu.

Zwiedzanie odbywa się:

poniedziałek – niedziela w godz. 10.00 -18.00 (ostatnie wejście jest o godz. 16.00)

Istnieje także możliwość zakupu biletu online na stronie w zakładce “Kup bilet” (https://www.biletyonline.starakopalnia.pl/

Istnieje możliwość wypożyczenia audioprzewodnika za dopłatą 5 zł w języku angielskim, niemieckim, czeskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Zwiedzanie:

Muzeum obejmuje najstarszy i największy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku w Wałbrzychu. Ze względu na swoje walory zabytkowe obiekt objęty jest trwałą ochroną konserwatorską. Kompleks kopalni zawiera łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów “Julia”, “Sobótka” i “Dampf”, wieżę widokową, podziemny tunel odstawy kamienia, a także budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla, składającej się z pełnego ciągu technologicznego: sortowni, płuczki i flotacji.

 

Ekspozycja stała prezentuje dawne mapy i pamiątki związane z miernictwem, oświetleniem, przedmioty z zakresu ratownictwa górniczego i tradycji górniczych (mundury górnicze, pamiątki związane z obchodami Barbórki: zaproszenia, ceramiczne kufle). Prezentowane jest także drobne wyposażenie górników podczas pracy i kopalniana dyspozytornia.
Trasa zwiedzania obejmuje maszynownię szybu “Sobótka”, gdzie mieści się wyjątkowa zabytkowa elektryczna maszyna wyciągowa wraz z przetwornicą prądu zmiennego na stały, pracujące od 1912 r. i eksploatowane aż do likwidacji kopalni. Ekspozycja w kopalnianych warsztatach mechanicznych (hala tokarek, hala frezarek oraz kuźnia) prezentuje ich dawne wyposażenie. 
Część wystaw ma charakter multimedialny. W Starej Kopalni znajduje się także plenerowa wystawa elementów zabytkowych maszyn górniczych i podziemna trasa turystyczna, gdzie zaprezentowane zostały narzędzia i urządzenia stosowane w pracy pod ziemią.

Regulamin

Zwiedzanie wirtualne

 

 

Polecamy również portal ITS – to ogólnodostępny serwis informacji o ruchu drogowym, który umożliwia wyświetlanie dodatkowych stałych informacji pomocnych dla mieszkańców Wałbrzycha. Na stronie na bieżąco zamieszczane są informacje o zdarzeniach i utrudnieniach drogowych , zajętości parkingów, natężenia ruchu oraz punktach POI.