21 artystów plastyków okręgu wałbrzyskiego, absolwentów Wyższych Uczelni Artystycznych prezentowało w Centrum Ceramiki Unikatowej swoje prace. Wystawa to ponad 140 prac, w tym obrazy multimedialne. TRIENNALE ukazuje wielorakość trendów i artystyczne zróżnicowanie w poszukiwaniu własnej drogi twórczej, każdego z osobna artysty.

Warto dokładniej przyjrzeć się dziełu każdego twórcy, aby dostrzec, jak wiele w tym gronie mamy indywidualności, jak wiele stylów, gdzie tradycja mierzy się z nowoczesnością, dając nowe, często zaskakujące efekty. Wyobraźnia twórców nie zna granic, co wyraźnie widać w ekspozycji aktualnego TRIENNALE. Szczególnie cieszy fakt, że TRIENNALE jest okazją do aktywizowania twórców dojrzałych, a młodym daje szansę na pokazanie swojej indywidualności twórczej.

Czas trwania:

Czas trwania: 27.01-24.03.2016 r.


Biografie autorów:

MARIA BOR

W 1955 r. ukończyła studia na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Wydziale Ceramicznej Rzeźby Architektonicznej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Jej twórczość obejmuje pomniki, popiersia, posągi, płaskorzeźby, statuetki oraz medale. Brała udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w ogólnopolskiej wystawie „Przeciw Wojnie” w Lublinie w 1969 roku, w Międzynarodowej Wystawie Rzeźby w Bagdadzie w 1982 roku, Biennale Małych Form Rzeźbiarskich w Poznaniu w 1985 roku oraz wielokrotnie w Biennale Internazionale Dantesca w Rawennie w latach 1973 – 1985 oraz w 1997 i 2003 roku. Laureatka licznych nagród. Artystka zaprojektowała dziesiątki medali, plakietek, kilkanaście statuetek pamiątkowych. Osobny zbiór stanowi cykl 40 rzeźb ,,Człowiecze pochodnie”.

JAN PAŁKA

Urodzony w Kolonii Borzechów k/Lublina. W 1963 r. ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie k/Lublina. W 1963 r. rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz, specjalizacje: wzornictwo przemysłowe i projektowanie mebli. Dyplom z Architektury Wnętrz uzyskał w pracowni prof. Jana Węcławskiego w 1969 r. W ciągu swojej dotychczasowej kariery zawodowej pracował jako projektant oraz plastyk. Od 1978 r. mieszka w Wałbrzychu. W zakresie jego twórczości znajdują się: metaloplastyka rzeźby, projektowanie wnętrz oraz sztukatorstwo i renowacja zabytków.

STANISŁAW MOŻDŻEŃ

Urodzony we Francji w 1938 r. W 1947 r. przyjechał do Polski. Ukończył studia plastyczne we Wrocławiu. Życie zawodowe związał z Fabryką Porcelany Krzysztof (obecnie Kristoff). Nowe formy i fasony, które wprowadzał do asortymentu fabryki były prezentowane i wielokrotnie nagradzane na targach krajowych i zagranicznych. Uczył modelarstwa w Szczawnie Zdroju w Zespole Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie, gdzie prowadził również prace plastyczne z młodzieżą. Od 1957 r. uczestnik Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych w Wałbrzychu. Uczestnik wystaw krajowych i zagranicznych. Prace Stanisława Możdżenia znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu i aktualnie w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni w Wałbrzychu.

JOANNA KRAJEWSKA

Urodzona w 1993 roku w Wałbrzychu. Od 2012 roku mieszka we Wrocławiu i jest studentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2015 roku uzyskała tytuł licencjacki na kierunku Mediacja Sztuki i rozpoczęła studia na kierunku Grafika tej samej uczelni. Obecnie zajmuje się głównie rysunkiem i malarstwem, równocześnie poświęcając uwagę eksperymentom w obrębie klasycznych technik i nowych mediów. W 2015 roku rozpoczęła pracę nad cyklem ,,Ciemnia”. Seria czerwonych obrazów jest inspirowana czerwonym światłem ciemni fotograficznej i nietrwałością materii. Obrazy eksplorują zagadnienie utrwalenia momentu w czasie oraz zastygnięcia chwili w postaci fotografii „wywołanej w technice malarstwa olejnego”. Dotychczas uczestniczyła i była współtwórcą licznych wystawach, projektów artystycznych, konferencji i warsztatów.

KATARZYNA FIOŁEK-SZYMALA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, na kierunku rzeźby.  Jej twórczość artystyczna prezentowana była niejednokrotnie na wystawach zbiorowych, a także indywidualnych. Autorka wielu rzeźb ceramicznych, ceramiki, mozaik oraz rysunków znajdujących się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w zakresie warsztatów ceramicznych, ogólnoplastycznych i rzeźbiarskich.

DOMINIK MYSIAK

Urodził się w 1979 r. w Wałbrzychu. Studiował w latach 2004-2009 na Wydziale Szkła i Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 2007/2008 studiował w Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie. Dyplom uzyskał w 2009 r. z projektowania szkła. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, szkła artystycznego oraz animacji obrazów w przestrzeni publicznej. Wielokrotnie brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych.

NORBERT WAWRZYNIAK

Wałbrzyszanin, rocznik 1974. Fotograf, operator DTP, Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze (dyplom w 2012 roku pod kierunkiem fotografa Wojciecha Zawadzkiego / dyplom nr 354 wydany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie). Specjalizuje się w fotografii klasycznej i postprodukcji fotografii. Poza tym zajmuje się tworzeniem grafiki komputerowej oraz organizacją wystaw artystycznych. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Czynny uczestnik warsztatów i plenerów fotograficznych. Swoje prace pokazywał na wystawach m.in. w Warszawie, Jeleniej Górze, Wrocławiu.

NAGRODY / WYRÓŻNIENIA

2016 / FINE ART PHOTOGRAPHY AWARDS – „SAMANTA” / Nudes Category

2017 / MONOCHROME Awards 2016 – „Surprised !” / Nude

PAULINA BRZEZIŃSKA

Urodziła się w 1990 roku w Wałbrzychu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Dyplom Architekta Wnętrz oraz tytuł magistra sztuki odebrała w 2015 roku u profesora Krzysztofa Wołowskiego.

Zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli, malarstwem, rysunkiem i rzeźbą. Malarstwo akrylowe, rysunek oraz rzeźba, w której wypracowuje swoją własną technikę, głównie przedstawiającą tematykę anatomiczną zwierząt i ludzi.

Uczestniczyła w kilku wystawach zbiorowych podopiecznych Pracowni Takisa Makandasisa w Bibliotece pod Atlantami. Brała udział we wspólnej, z Jagodą Stączek, wystawie w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury w 2009 roku oraz wystawie towarzyszącej Młodzieżowym Zawodom Jeździeckim w Wałbrzychu. Z okazji tego ostatniego wydarzenia, porcelana Krzysztof wyprodukowała specjalną limitowaną edycję kubków z nadrukiem rysunków koni autorstwa Pauliny (2006 rok). Prezentowała swoje prace również na Wystawie Absolwentów z okazji 65-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu. Gościnnie brała udział w wystawie Wałbrzyskiej Grupy Twórczej Kontrast w Bibliotece pod Atlantami. Wernisaż odbył się dnia 11.09.2015r. W dniach 3-4.09. 2016r wystawa jej prac ponownie towarzyszyła Mistrzostwom Młodzieży i Szkolnej i Akademickiej w Ujeżdżaniu odbywającej się w Państwowym Stadzie Ogierów Książ w Wałbrzychu. Ostatnią z wystaw w jakiej brała udział to Triennale Sztuki Wałbrzyskiej w Starej Kopalni w Wałbrzychu trwającej od 27.02.2017r do 24.03.2017r.

KRYSTIAN LEŃCZUK

Urodziny w 1993 r. w Wałbrzychu, gdzie mieszka, pracuje i tworzy.

Student 5 roku (2 stopień) wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza.

Ma już za sobą kilka indywidualnych wystaw w miastach takich jak Wrocław, Warszawa oraz Gdańsk.

Przygodę z malarstwem rozpoczął na krótko przed początkiem studiów. W swojej twórczości skupia się na procesach związanych z przemijaniem, upływem czasu i zniszczeniem w przesteni, w miejscach już kompletnie zapomnianych i opuszczonych.

MAŁGORZATA RZEMPOWSKA-SKÓRA

Urodzona w 1984 roku w Wałbrzychu, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia ukończone na Wydziale Edukacji Artystycznej, dyplom artystyczny uzyskany pod kierunkiem dr hab. Joanny Imielskiej, prof. nadzw. UAP. Oprócz projektów z dziedziny malarstwa i rysunku artystka od kilku lat tworzy przy pomocy aerografu, dzięki czemu może realizować śmiałe pomysły artystyczne nie tylko na płótnie i papierze, ale również na pojazdach, odzieży oraz we wnętrzach użytkowych.

Wystawa „Zaklęte w naturze” to przegląd dotychczasowej twórczości artystki, podróż przez trzy cykle prac: Obrazy mineralne, Mandale i Baby jagi. Każdy z cyklów został stworzony inną techniką, każdy z nich dotyka innego tematu, ale całość łączy przedstawienie innej, własnej wizji natury, bardziej tajemniczej, wzbogaconej o elementy surrealistyczne.

Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Poznaniu, Lesznie, Niemczech, Rzymie.

JAGODA STĄCZEK

Urodzona 30 stycznia 1990 roku w Wałbrzychu.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, grafiką, rysunkiem, kolażem, fotografią analogową, Książką dla dzieci, działaniami warsztatowymi . Współpracowała m.in. z magazynem Zwierciadło czy Fika.

Miłośniczka gór i podróży ze starym aparatem analogowym.

Uwielbia rzeczy drobne, takie którym trzeba się uważnie przyglądać, aby ich nie zgubić. Ścinki, skrawki oraz zniszczony papier starych gazet i zielników.  Zabawy znaczeniami, zmiany kontekstu, wyciągnięcie czegoś z jego naturalnego środowiska i obserwowanie zderzenia.  Stąd jej wielka miłość do kolażu.

AGNIESZKA HUNDERT-WAWRZYNIAK

Wałbrzyszanka, absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu, Wydział Artystyczno-Techniczny i Fizjoterapii na kierunku Architektura wnętrz. Od 1998 roku właścicielka pracowni Projektowania Architektury Wnętrz. Członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Asocjacja Ars Longa” w Wałbrzychu, Grupy artystycznej „Kontrast” oraz Stowarzyszenia Wałbrzyski Klub Fotograficzny. W swojej karierze podejmuje wiele działań społecznych: w 2014 r. zajęła się organizacją wystaw artystycznych w „A propos Club” w Wałbrzychu (fotografia, malarstwo, rysunek, grafika, kolaż, rzeźba, szkło, ceramika), obecnie odbyła się 10. wystawa. Od 2013 r. odpowiada za administrowanie strony [zaplecze SZTUKI] www.zapleczesztuki.pl, tematyka dotycząca wystaw i wydarzeń artystycznych w Wałbrzychu. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

MARZENA PROKOPOWICZ

Urodziła się w 1975 roku w Wałbrzychu. W latach 1995-2000 studiowała na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, W 2000 roku uzyskała dyplom z rysunku w pracowni prof. Joanny lmielskiej. Uprawia twórczość w zakresie rysunku i malarstwa. Organizuje i prowadzi warsztaty plastyczne oraz autorskie programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie edukacji kulturowej,

W latach 2005-2008 kurator wielu wystaw oraz koordynator projektów w ramach działalności Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ”. W latach 2009-2010 organizator wystaw w Galerii Zdrojowej Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju. W 2007 roku uzyskała stypendium twórcze Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

ILONA SAPKA

Urodzona w Wałbrzychu, Studiowała w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej ,,Schola Posnaniensis” w Poznaniu, Obroniła dyplom na wydziale malarstwa w pracowni witrażu prowadzonej przez prof. Wojciecha Sadley’a, w której pełniła funkcję asystenta w latach 2001 – 2006. W Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu uzyskała uprawnienia pedagogiczne. Zajmuje się witrażem, tkaniną artystyczną. Realizuje prace malarskie na papierze i płótnie. W latach 2006 – 2013 pracowała w architektonicznym biurze projektów na stanowisku projektanta.

Od 2013r. do chwili obecnej, pracuje w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych.

KRZYSZTOF JĘDRZEJEC

Urodzony w 1944 r. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu w 1965 r. Studia w latach 1970- 1975 we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom: z malarstwa architektonicznego u doc. Mieczysława Zdanowicza i z malarstwa sztalugowego u doc. Zbigniewa Karpińskiego.

Twórczość: malarstwo, grafika, architektura wnętrz, rysunek.

Działalność społeczno-zawodowa: lnspektor wojewódzki d/s plastyki i muzeów w Urzędzie Wojewódzkim w Wałbrzychu w latach 1975- 1979. Konsultant ds. plastyków Wojewódzkim Domu Kultury w Wałbrzychu w latach 1976- 1995. Twórca i założyciel grupy artystycznej ,, KONTRAST” od 1995 i aktualnie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów Plastyków Regionu Wałbrzyskiego 1996, przekształconego w 2002 w „Asocjację Ars Longa”. Właściciel prywatnej Galerii Sztuki Współczesnej „7a” w Szczawnie Zdroju 1986- 1989. Plastyk Miasta Wałbrzych 2013- Urząd Miasta.

PAWEŁ W. JACH

Artysta urodzony w 1945 r. Absolwent PWSSP w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz oraz na Wydziale Projektowania Plastycznego. Twórczość: rysunek, malarstwo sztalugowe oraz ścienne, sgraffito. Zajmuje się również projektowaniem architektury wnętrz, małych form architektonicznych i kowalstwa artystycznego. Od 2002 roku jest prezesem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Regionu Wałbrzyskiego (od stycznia 2004 r. zwanego Asocjacją ARS LONGA). Dekorator, projektant, pracownik, a następnie kierownik pracowni plastycznych. Prowadzący wspólną działalność plastyczną z Maciejem Stelmachem w ramach „Paweł W. Jach & Maciej Stelmach STUDIO” . Obecnie projektuje wnętrza pałacu Krzeczyn Wielki.

JANINA SAKOWICZ

Artysta plastyk, mgr sztuki, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi, Wydział Malarstwa i Projektowania Tkaniny, dyplom 1975 r. Członkini ZPAP sekcji malarstwa, aktualnie należąca do grupy Artystów Plastyków Profesjonalistów „Kontrast” w Wałbrzychu.

Artystka zawsze zawodowo związana ze sztukami plastycznymi: m.in. nauczycielka rysunku i malarstwa, założycielka i pierwsza dyrektorka BWA w Sieradzu, współzałożycielka Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli. W następnym latach zajmowała się projektowaniem tkanin użytkowych i artystycznych, m.in. w Zielonej Górze i Łodzi.

Działalność artystyczna: malarstwo sztalugowe (pejzaż, martwa natura, portret), grafika, lindryt, akwaforta, sucha igła, tkanina artystyczna.

Inicjatorka i liderka „Grupy sieradzkiej”, komisarz wielu plenerów malarskich okręgu łódzkiego. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, m.in. w Sieradzu, Budapeszcie.

PIOTR PUTERKO

Urodzony w 1983 roku w Kamiennej Górze. Posiada dyplom magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku wzornictwo w zakresie: projektowanie szkła. Uczestnik plenerów malarskich i wystaw zbiorowych organizowanych przez mieroszowski klub artystyczny ART STUDIO. Uczestnik wystaw wałbrzyskiej grupy „Kontrast”.

EUGENIUSZ KISZCZAK

Urodzony w Woli Radzięckiej k/Bołgoraja. W 1951 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Studium Tkaniny Artystycznej w pracownik prof. Gałkowskiego. Po studiach pracował jako plastyk projektant w przemyśle lniarskim. Współpracował z pracowniami sztuk plastycznych w Wałbrzychu. Był rzeczoznawcą ds. malarstwa. Brał liczny udział w wystawach malarstwa oraz wystawach tkanin, uzyskując w obydwu kategoriach nagrody oraz wyróżnienia.

WOJCIECH JODŁOWSKI

Absolwent PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ze specjalizacją projektowanie szkła. Uprawia twórczość w zakresie szkła unikatowego, kowalstwa artystycznego, grafiki użytkowej, zabawki ekologicznej, architektury wnętrz, fotografii artystycznej, wystawiennictwa. Prezes Polskiego Związku Artystów Plastyków województwa wałbrzyskiego w latach 1980-1983. Uczestnik wielu wystaw grupowych i indywidualnych m.in. w Szwajcarii, Holandii, Polsce, Tajlandii, Czechach, Francji, Szwecji, Rosji.

BARBARA MUCHA-BRODZIŃSKA

Absolwentka Wydziału Szkła i Ceramiki PWSSP we Wrocławiu. W latach 1956-1986 związana była z działalnością artystyczną oraz zawodową z Wałbrzychem pracując jako projektantka, potem kierując Zakładowym Ośrodkiem Wzornictwa w Wałbrzyskich Zakładach Graficznych „Kalkomania”, gdzie zaprojektowała około 1000 wzorów dekoracji graficznych i malarskich na wyroby ceramiczne produkowane na rynek krajowy i zagraniczny.
Z wyboru i temperamentu malarka. Uprawia twórczość w dziedzinie grafiki użytkowej, architektury wnętrz, projektowania przemysłowego i tkaniny artystycznej oraz ceramiki. Jest rzeczoznawcą w zakresie malarstwa i sztuki użytkowej. Bierze udział w licznych plenerach malarskich zarówno międzynarodowych jak i ogólnopolskich.