LUDZIE DUCHY – tak nazywa się osoby dotknięte problemem albinizmu w Tanzanii.

Od narodzin żyją w ciągłym zagrożeniu kalectwem lub śmiercią. Według wierzeń Tanzańczyków eliksir wytworzony z ciał albinosów ma przynosić szczęście i bogactwo.

O losach albinosów w tanzańskiej społeczności, znana podróżniczka Martyna Wojciechowska, zrealizowała doceniany już na całym świecie film dokumentalny, nagrodzony również na Festiwalu Telewizyjnego w Monte Carlo.

Stara Kopalnia wraz z towarzyszem jej podróży – Markiem Arcimowiczem podróżnikiem, wieloletnim fotografem magazynu National Geographic – zapraszają Państwa na wystawę przejmującego fotoreportażu z codzienności ludzi dotkniętych bielactwem.

Wystawa pod nazwą “Ludzie duchy” to ponad dwadzieścia fotogramów autorstwa pana Marka, opatrzonych komentarzem, zawierających między innymi fotografię, która ukazała się na okładce polskiej edycji czasopisma National Geographic w maju 2015 roku.
Elementami wystawy są również: prezentacja multimedialna fotografii z podróży autora oraz afrykańska muzyka perkusyjna wykonywana przez zespół Foliba.

Czas trwania: 24.03- 13.06.2017

Patroni: National Geographic Polska, Miasto Wałbrzych, Sony Polska, Orange, TVN


Biografia – Marek Arcimowicz.

Marek Arcimowicz urodził się w 1972 roku, ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Fotografia zawodowa rozpoczęła się dla niego w podróży do Tybetu, w połowie lato 90-tych. W nepalskich Himalajach pracował również jako przewodnik. Alpinista, narciarz, nurek, profesjonalny fotograf z ponad 20-letnim doświadczeniem, pionier nowoczesnej fotografii zewnętrznej w Polsce.

Ostatnie 17 lat współpracuje z polską edycją magazynu National Geographic.

Pracował we wszystkich strefach klimatycznych: od raf koralowych przez pustynie, dżungle, do himalajskich szczytów. Wśród jego największych projektów znajduje się sesja ze średnioformatowego, analogowego aparatu 6×7 na szczycie Ama Dablam (2002), reportaż z wejścia na południową ścianę Annapurny I (2005), ale przede wszystkim pierwsze wejście na Tramen Tepui Venzuela (2012). To ta podróż doprowadziła do odkrycia nieznanych gatunków zwierząt.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć jest również reportaż o tanzańskich albinosach, nazwany „Ludzie duchy”. Jest on związany z docenianym i nagradzanym na świecie filmem dokumentalnym Martyny Wojciechowskiej o tym samym tytule.

Marek Arcimowicz, od 2016 roku Ambasador Wałbrzycha, pracuje na całym świecie, ale mieszka w pobliżu granicy polsko-czeskiej, w Karpaczu.