Wydarzenia

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01.01-01.01

Kolekcjonerzy przeszłości

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Po sześciu miesiącach trwania projektu otworzyliśmy wystawę „Kolekcjonerzy przeszłości”. Gospodarzami wieczoru były dzieci, które zgromadzonym gościom opowiadały o wybranych przez siebie eksponatach. Wystawa to efekt twórczej pracy dzieci, a także podsumowanie półrocznych działań. W projekt zaangażowani byli również górnicy z byłych kopalń wałbrzyskich oraz muzealnicy i artyści. Dzięki warsztatom między pokoleniowym, wizytom studyjnym oraz wsparciu opiekunów projektu ze Starej Kopalni powstała niezwykła ekspozycja, która dla starszych pokoleń jest swoistą, sentymentalną podróżą w czasie, a dla młodszych odbiorców jest doskonałą lekcją historii. Wystawa jest czynna do 30 stycznia 2018 roku. Można ją oglądać codziennie w godz. 10.00-18.00.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type="image_grid" images="2237,2236,2235,2234,2233,2232,2231,2230,2229" img_size="300x300"][/vc_column][/vc_row]

Więcej >

01.01

Nabór na stanowisko specjalisty ds. organizacyjnych

Nabór na stanowisko specjalisty ds. organizacyjnych:

 1. Zakres wykonywanych zadań:
 • obsługa techniczna szkoleń, wernisaży, konferencji,
 • przygotowywanie pomieszczeń w zależności od rodzaju wydarzenia (wyposażenie Sali),
 • współpraca z dostawcami, organizatorami wydarzeń,
 • dokonywanie zakupów na potrzeby PW Stara Kopalnia,
 • wykonywanie prac porządkowych na terenie wokół budynków firmy.
 1. Niezbędne wymagania:                                     
 • zaangażowanie i dynamiczne podejście do wykonywanych obowiązków służbowych,
 • dyspozycyjność i gotowość do pracy (także w weekendy),
 • znajomość obsługi pakietu MS Office,                    
 • umiejętność pracy w zespole,
 • prawo jazdy kat. B      
 1. Dodatkowe wymagania:
 • zdolność do wykonywania pracy na wysokości powyżej 3 m,
 • obsługa sprzętu audio/video (akustyk)
 1. Wymagane dokumenty:
 • CV,
 • list motywacyjny.

Oferty prosimy nadsyłać na adres kadry@starakopalnia.pl lub pocztą na adres Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki, ul. Wysockiego 29, 58-304 Wałbrzych, w terminie do 15.01.2018r. – decyduje data wpływu aplikacji na wskazany adres.  

Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami. 

Prosimy o dołączenie podpisanej klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.). 

Więcej >

01.01

ĆWICZENIA OBOWIĄZKOWE I INNE MARTWE NATURY

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Wałbrzyski Klub Fotograficzny, Prezydent Miasta dr Roman Szełemej oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia serdecznie zapraszają na wystawę fotografii

ĆWICZENIA OBOWIĄZKOWE i inne martwe natury Pawła Żaka.

 

Paweł Żak studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca fotografii.

Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną o charakterze symbolicznym. Wiele jego prac powstało przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.

Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998. Najbardziej znane serie jego prac to “Opowieści” i “Bez tytułu” – fotografie martwych natur i kwiatów. Szczególnie ważnym w twórczości artysty był cykl “Bliski znajomy” – cykl zdjęć autoportretowych. Najnowszy cykl, z którego pochodzą prezentowane prace został wydany w 2017 roku pod postacią albumu “i inne martwe natury”.  Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in na festiwalu w Arles w 2004 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu,Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

www.pawelzak.com

 

Wystawę można oglądać do 11.03.2018. Wstęp wolny![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type="image_grid" images="2297,2298,2299,2300,2301,2302,2303,2304" img_size="300x300"][/vc_column][/vc_row]

Więcej >

01.01

AUTONOMIE UJAWNIONE - wystawa zbiorowa

[vc_row][vc_column][vc_column_text]W ramach wystawy zaprezentujemy dzieła pięciu wybitnych polskich artystów i pięć odmiennych typów poszukiwań. Choć to znani artyści związani z Regionem, to zakres ich działalności i poszukiwań wykracza poza tradycję artystyczną Dolnego Śląska, która w dużej mierze była i jest aktualnie przez nich określana. Wieloletni i bogaty dorobek artystyczny twórców zaproszonych do udziału w Autonomiach Ujawnionych jest w przypadku każdego artysty szczególnym fragmentem ujawnionej wolności. Jest tym samym autonomią osobistych afektów i refleksji dotyczących siebie i świata. Realizacje Zdzisława Nitki i Krzysztofa Skarbka, powstałe w oparciu o malarski język ekspresji otwierają głęboką przestrzeń emocjonalnych poruszeń, zawierają pytania o wartości w świecie oraz kondycję międzyludzkiej komunikacji. Autonomie Piotra BłażejewskiegoMałgorzaty Dajewskiej i Radka Ślanego ujawniają się z kolei w obszarach zredukowanej przedstawieniowości, gdzie podniesiony zostaje walor geometrii lub radykalnego podziału, będącego jednocześnie połączeniem. Możliwym odniesieniem jest więc zakres metafizycznego namysłu nad trwaniem, przemijaniem, całością oraz istnieniem. Ujawnione typy autonomii, usytuowane na szlakach ekspresjonistycznej emocji, abstrakcji geometrycznej czy ontologii artystycznego medium, zaprezentowane zostaną jako kompilacja kilkudziesięciu dzieł, na które składają się obrazy malarskie dużego formatu, graficzne obiekty przestrzenne i szkło artystyczne.

Miejsce:
Centrum Ceramiki Unikatowej
ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Kurator: Andrzej Mazur

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Wernisaż: 10.02.2018, godz. 18:00. Wystawę będzie można oglądać do 9 kwietnia 2018 r. Wstęp wolny![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type="image_grid" images="2375,2376,2378,2379,2380,2381,2382,2383,2384" img_size="300x300"][/vc_column][/vc_row]

Więcej >

01.01

Ogólnopolska Wystawa Rzeźby ZRĄB

[vc_row][vc_column][vc_column_text]W dniu 8 czerwca br. odbył się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Rzeźby ZRĄB. Po uroczystym otwarciu wystawy odbyły się koncerty zespołów Emilio Gordoa/ Piotr Damasiewicz (Hangar session), Job Karma oraz Bang-utot.

Wystawę oglądać można do 10 września 2018 r. Wstęp wolny!

Wystawa „Zrąb” to pierwsza w tej skali ogólnopolska prezentacja współczesnej rzeźby zarówno w  Wałbrzychu, jak i na terenie całego województwa Dolnośląskiego. To bezprecedensowe dla regionu wydarzenie odsłania przed potencjalnym widzem obszerne spektrum artystycznych kreacji kilku pokoleń współcześnie działających rzeźbiarzy, których nazwiska na stałe już utrwaliły się w kanonie najważniejszych twórców i pedagogów związanych z tą wyjątkową dziedziną sztuki. Do udziału w wystawie zdecydowaliśmy się zaprosić wybitnych rzeźbiarzy i autorów genetycznie wywodzących swą twórczość z rzeźby, związanych ze środowiskami Wrocławia, Warszawy, Poznania, Gdańska, Nowego Sącza, Cieszyna, Sokołowska, Zakopanego. Artyści zaprezentują swoje dzieła w kilku salach galeryjnych oraz w przestrzeni zewnętrznej kompleksu Starej Kopalni.

Jednym z istotnych elementów uzasadniających organizację tej wystawy jest ukazanie wielowymiarowości polskiej tradycji rzeźbiarskiej w zakresie jej nurtów i poszukiwań formalnych. Dla mieszkańców Wałbrzycha i ludzi spoza tego miasta, którzy zdecydują się obejrzeć wystawę, będzie to z pewnością przeżycie mogące zarówno poruszać wrażliwość, jak i inicjować refleksję nad językiem współczesnej sztuki.

Potraktowanie kopalni jako swoistej metafory sztuki wydaje się trafne; bynajmniej nie chodzi tu jednak o trafność oczywistego porównania, w którego sensie zawierałyby się takie pojęcia, jak głębia, warstwa, pokład lub wydobycie. Chcąc jednak uniknąć zamknięcia w nawiasie ogólności, czy powszechności skojarzeniowej, nawiązujemy do „zrębu”, czyli części kopalni, która jest „furtką” dzielącą podziemną strefę kopalni z powierzchnią. Choć to nazwa własna, dla nas szczególnie interesująca jest refleksja nad semantyką: niejednoznacznym sensem zawartym w pojęciu zrębu rozumianego metaforycznie. Znaczenia te wiążą się z  formą oraz jej społecznymi, kulturowymi lub ontologicznymi uzasadnieniami. Tytuł wystawy zawiera w sobie sensy: przecięcia, wyjścia/wejścia lub ujednolicenia. Odnosi się także do sytuacji, w której odsłania się inny horyzont. Tytuł ten może być również traktowany jako sygnał dyskusji nad granicami przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej w rzeźbie.

Artyści:

Maciej Albrzykowski, Marcin Berdyszak, Mariusz Białecki, Bożenna Biskupska, Anna Bujak, Hubert Bujak, Paweł Czekański, Tomasz Domański, Mateusz Dworski, Jerzy Fober, Matěj Frank, Karolina Freino, Ryszard Gluza, Roland Grabkowski, Magdalena Grzybowska, Alojzy Gryt, Jacek Jagielski, Janusz Jasiński, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Katarzyna Józefowicz, Wojciech Małek, Małgorzata Kazimierczak, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Mariusz Kosiba, Janusz Kucharski, Jan Kucz, Stanisław Kulon, Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic, Wojciech Małek, Marcin Michalak, Tomasz Opania, Ludmiła Ostrogórska, Leon Podsiadły, Marek Sienkiewicz, Michał Staszczak, Andrzej Szarek, Katarzyna Szarek, Karol Szostak, Karolina Szymanowska, Tomasz Tomaszewski, Igor Wójcik, Aleksander Zyśko

Organizatorzy:

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Galeria Sztuki BWA w Wałbrzychu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Kuratorzy: Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Maciej Albrzykowski, Andrzej Mazur[/vc_column_text][vc_gallery type="image_grid" images="3084,3089,3087,3100,3091,3092,3088,3090,3096,3085,3094,3095,3098,3099" img_size="300x300"][/vc_column][/vc_row]

Więcej >

01.01

MAGDALENA ABAKANOWICZ - OBECNOŚĆ, ISTOTA, TOŻSAMOŚĆ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Magdalena Abakanowicz

Obecność, Istota, Tożsamość

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz Fundacja All That Art! z siedzibą we Wrocławiu mają przyjemność zaprezentować wystawę Magdalena Abakanowicz: Obecność, Istota, Tożsamość, która stanowi drugą wystawę retrospektywną zmarłej artystki opracowaną przez kuratorkę Marię Rus Bojan.

Wystawa, której wernisaż odbędzie się w niedzielę 30 września 2018 roku w Galerii Sztuki Współczesnej Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, stanowi fascynujący zbiór rzeźb Magdaleny Abakanowicz, obejmujący okres od początku lat 70. XX wieku do końca pierwszej dekady XXI wieku, w skład którego wejdzie także bogata ekspozycja unikalnych dzieł monumentalnych artystki pokazanych na wolnym powietrzu.

Magdalena Abakanowicz, jedna z największych polskich gwiazd na światowej scenie artystycznej, zyskała międzynarodowy rozgłos w latach 60. w wyniku przedstawienia eksperymentalnych i niezwykle rzadkich w tamtym czasie rzeźb z tkaniny artystycznej nazwanych przez artystkę „Abakanami”. Płynne struktury tkane z materiałów organicznych znacznie rozszerzyły tradycyjne pojmowanie rzeźby, przekształcając płaską powierzchnię tkaniny w dynamiczną formę zorganizowaną przestrzennie wyzwalającą złożone wrażenia wizualne i dotykowe.

Przez całe swoje życie Magdalena Abakanowicz poświęcała całą twórczą energię nieustannemu zgłębianiu dialektycznej relacji, jaką człowiek dzieli z szeroko pojmowanym światem natury, przekładając swoją świadomość istoty rzeczy na unikalne rzeźbiarskie przedstawienia. Wymykające się wszelkim próbom kategoryzowania prace artystki stanowią inteligentne formy myślenia fizycznego stawiające wyzwanie konwencjonalnemu pojmowaniu sztuki i zadające pytania, które są uniwersalne i kluczowe dla doświadczeń wszystkich ludzi.

Przedstawiona wystawa proponuje spójny przegląd twórczości artystki wyróżniający najważniejsze prace powstałe na wszystkich etapach jej kariery, skupione wokół kluczowych tematów, takich jak wolność i strata, zmartwychwstanie i zniszczenie, tożsamość i odmienność. Obejmująca ponad 100 rzeźb wystawa podejmuje próbę zrozumienia znaczenia kluczowych tematów i kwestii – Obecności, Istoty, Tożsamości – dla Magdaleny Abakanowicz, a także sposobu, w jaki artystka zrewolucjonizowała historię rzeźby dzięki trwającemu przez całe życie ciągłemu określaniu na nowo ram swojej twórczości.

Po sukcesie wrocławskiej wystawy Ślady istnienia, w hołdzie dla Magdaleny Abakanowicz zaprezentowanej w 2017 roku, której kuratorami byli Mariusz Hermansdorfer wraz z Marią Rus Bojan, nowa prezentacja oferuje nowy wybór dzieł, które upamiętniają wieloletnią współpracę i przyjaźń między Magdaleną Abakanowicz (1930-2017) i Mariuszem Hermansdorferem (1940-2018) – wizjonerem, kuratorem i historykiem sztuki.

Zaprezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji artystki, kolekcji Irminy Nazar i Artura Trawińskiego, kolekcji MARe, a także kolekcji NOWA 20_21.

Wernisaż: niedziela, 30 września, godz. 15:00, wydarzenie otwarte.

Wystawa potrwa do 30 grudnia 2018 roku.
Wstęp w trakcie jej trwania: 5 zł bilet normalny, 3 zł bilet ulgowy – do kupienia w kasie Starej Kopalni – kawiarnia Sztygarówka.

Kurator wystawy: Maria Rus Bojan (Holandia).

Wystawa została przygotowana przez Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Magdalenę Mielnicką oraz Fundację All That Art! we Wrocławiu we współpracy ze Studiem Magdalena Abakanowicz w Warszawie.

Główny sponsor: Art East Foundation, Londyn

Sponsorzy: Miasto Wałbrzych, SleepWalker Boutique Hotel

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z galerią w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, ul. Piotra Wysockiego 29, 58-304 Wałbrzych lub odwiedzając witrynę internetową pod adresem www.starakopalnia.pl

W sprawie zapytań prasowych prosimy o kontakt z:

– Natalią Myślicką, dyrektor ds. komunikacji Fundacji All That Art! dostępną pod adresem natalia.myslicka@gmail.com

– Pawłem Ludwiczakiem, kierownikiem działu organizacji wystaw CNiS Stara Kopalnia, dostępnym pod adresem galeria@starakopalnia.pl

***

Galeria Sztuki Współczesnej Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu jest czynna codziennie, zwiedzanie odbywa się w godzinach od 10:00 do 18:00

Kasa / Informacja dla zwiedzających
(74) 667 09 70
recepcja@starakopalnia.pl

Sekretariat
(74) 667 09 00
sekretariat@starakopalnia.pl

***

ARTYKUŁY

Artnet News

Polityka

Widewalls[/vc_column_text][vc_gallery type="image_grid" images="5117,5118,5119,5120,5121,5122" img_size="300x300"][/vc_column][/vc_row]

Więcej >

01.01

Wystawa DEUS EX MACHINA

[vc_row][vc_column][vc_gallery type="image_grid" images="5693,5692,5690" img_size="300x300"][vc_column_text]W galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni prezentujemy wystawę DEUS EX MACHINA autorstwa Adama Abla.

DEUS EX MACHINA to wystawa instalacji multimedialnej będącej interesującym eksperymentem ożywiania ceramicznych obiektów rzeźbiarskich poprzez włączanie w ich obszar animacji komputerowych i projekcji wideo.

Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2019 r., w godz. 10.00-18.00. 

Zapraszamy![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Więcej >

01.01

MAGDALENA ABAKANOWICZ – OBECNOŚĆ, ISTOTA, TOŻSAMOŚĆ

Zobacz wersję dla urządzeń mobilnych >

Więcej >

01.01

MODA POLSKA w Wałbrzychu - Tadeusz Rolke

[vc_row][vc_column][vc_gallery type="image_grid" images="5803,5804,5805,5806" img_size="300x300"][vc_column_text]Tytuł:
MODA POLSKA w Wałbrzychu | Tadeusz Rolke

TADEUSZ ROLKE
Ur. 1929 w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W latach 60. pracował w tygodniku „Stolica” oraz miesięczniku „Polska”. W latach 1970–1980 mieszkał w Niemczech i fotografował dla takich czasopism, jak „Stern”, „Spiegel”, „Die Zeit”. W swojej pracy bez trudu zmieniał fotograficzne konwencje, równe sukcesy odnosił jako fotoreporter prasowy, fotograf mody oraz twórca fotografii kreacyjnej. Przez wiele lat uchodził za czołowego polskiego przedstawiciela fotografii humanistycznej. W swoim fotograficznym archiwum zgromadził niemal 50 tys. negatywów. W 2013 roku ukazał się film dokumentalny o artyście pt. „Dziennik z podróży” w reżyserii Piotra Stasika.

Galeria reprezentująca Autora: www.leguern.pl/artysci/Tadeusz-Rolke

Wystawa czynna do 31 marca.

Kurator wystawy: Jarosław Michalak
Organizator: Wałbrzyski Kub Fotograficzny i Stara Kopalnia.

Wstęp bezpłatny.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Więcej >

01.01

Sylwester Ambroziak – „Odległy Świat”

Rzeźby Sylwestra Ambroziaka przez dwa miesiące wypełniały budynki oraz przestrzeń zewnętrzną Starej Kopalni. Jego prace pokazywaliśmy zarówno w budynku Galerii, jak i na naszym placu przed Sztygarówką, na budynku Sztygarówki, między pozostałymi budynkami, a nawet na wieży szybowej. Uzupełnieniem ekspozycji rzeźb były filmy artysty prezentowane w Galerii. 

Więcej >