Decyzją rządu od 1 lutego muzea i galerie sztuki zostaną otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego. Już od 1 lutego zapraszamy Państwa do Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki na zwiedzanie oraz na wystawę Jana Lebensteina 1930- 99.
Nasi przewodnicy, byli górnicy oraz muzealnicy czekają na Państwa 7 dni w tygodniu:
– poniedziałek – piątek w 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście o 15:00)
– sobota – niedziela w 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 16:00).
Oczywiście zwiedzanie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Na terenie całego obiektu znajdują się miejsca do dezynfekcji rąk i obowiązuje nakaz noszenia maseczek!

Muzeum obejmuje najstarszy i największy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku w Wałbrzychu. Ze względu na swoje walory zabytkowe obiekt objęty jest trwałą ochroną konserwatorską. Kompleks kopalni zawiera łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów “Julia”, “Sobótka” i “Dampf”, wieżę widokową, podziemny tunel odstawy kamienia, a także budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla, składającej się z pełnego ciągu technologicznego: sortowni, płuczki i flotacji.

 Ekspozycja stała prezentuje dawne mapy i pamiątki związane z miernictwem, oświetleniem, przedmioty z zakresu ratownictwa górniczego i tradycji górniczych (mundury górnicze, pamiątki związane z obchodami Barbórki: zaproszenia, ceramiczne kufle). Prezentowane jest także drobne wyposażenie górników podczas pracy i kopalniana dyspozytornia.
Na trasie znajduje się także ekspozycja w kopalnianych warsztatach mechanicznych (hala tokarek, hala frezarek oraz kuźnia) prezentuje ich dawne wyposażenie. 

Część wystaw ma charakter multimedialny. W Starej Kopalni znajduje się także plenerowa wystawa elementów zabytkowych maszyn górniczych i podziemna trasa turystyczna, gdzie zaprezentowane zostały narzędzia i urządzenia stosowane w pracy pod ziemią.