Po raz pierwszy w historii Festiwalu Tajemnic zachęcamy do uczestnictwa w PROLOGU wydarzenia, czyli do odkrywania sekretów Wałbrzycha. Miasto światową sławę zawdzięcza poszukiwaniom słynnego złotego pociągu i innym zagadkom II wojny światowej. Jednak to miejsce nie potrzebuje sensacyjnej otoczki, by uchodzić za jedno z najciekawszych miast w Polsce!

Ponieważ Stara Kopalnia także jest pełna tajemnic, przygotowaliśmy następujące atrakcje dla wszystkich odkrywców:

09 SIERPNIA (czwartek)
1. Legendy podziemi i niezwykłe warsztaty – start GODZ. 12:00 – czas: 120 minut
W podziemiach Starej Kopalni dowiecie się jakie stworzenia żyły w dawnych wyrobiskach, jak wyglądały, czy mogły pomóc czy skrzywdzić? Tunel odstawy kamienia i sztolnię ćwiczebną wypełnią historie o przeszłości i legendy górnicze. Na ich podstawie w części warsztatowej, już na powierzchni – w Centrum Ceramiki Unikatowej za sprawą kalkomanii, czyli nanoszenia wyciętego wzoru na powierzchnię jeszcze niewypalonej porcelany – powstaną wyjątkowe, pamiątkowe talerze z bohaterami legend podziemi. (Uwaga: gotowe talerze po wypale będzie można odebrać 2 – 3 dni po warsztatach).
Bezpłatne zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak też uczestników indywidualnych. Obowiązują uprzednie zapisy (edukacja@starakopalnia.pl; 74 667 09 12), liczba miejsc ograniczona.

2. Znajdź skarb górników – start GODZ. 20:00 – maks. 90 minut
Wieczorna gra terenowa dla całych rodzin, w której małe grupy (od 2 do 5 osób) poszukiwać będą w przestrzeniach otwartych Starej Kopalni drogi do skarbu, odpowiadając na szereg pytań, rozwikłując tajemnice górniczego Wałbrzycha. Świetna zabawa i wciągająca historia w jednym.
Bezpłatne zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak też uczestników indywidualnych. Obowiązują uprzednie zapisy (edukacja@starakopalnia.pl; 74 667 09 12), liczba miejsc ograniczona.

10 SIERPNIA (piątek)
1.”O górnictwie inaczej – największe tajemnice, mało znane historie i największe katastrofy” – GODZ. 18:00 bezpłatna prelekcja (1,5 h, Sztygarówka) – spotkanie z historią w popularnej odsłonie, pełnej ciekawostek, archiwalnych fotografii i ciekawych zwrotów akcji dla każdego Wałbrzyszanina i turysty

2. Nocne zwiedzanie – tajemniczy Wałbrzych – GODZ. 20:00 – (Koszt: 45 zł/os, czas. 120 minut) – szczegóły: recepcja@starakopalnia.pl, 74 667 09 70

edycja specjalna tradycyjnego Nocnego Zwiedzania, z górniczym labiryntem, maszynownią Sobótki i górniczymi pracami dla każdego uczestnika. Górnicy – przewodnicy opowiadać będą o najbardziej niebezpiecznych dniach swojej pracy.