Gdzie skarbek ukrył swój skarb?

Gra terenowa

min
10

max
35

60 min

15 zł

Gra ruchowa oparta na systemie prawda – fałsz, w której uczestnicy zadają sobie nawzajem pytania dotyczące pracy górnika i przesuwają się po wyrysowanych polach aż do pola skarbu ukrytego przez ducha kopalni.

Zostań archeologiem

min
10

max
35

90 min

15 zł

Młodzi adepci archeologii, pod czujnym okiem opiekuna rozpoczynają własne ba- dania, poszukując w specjalnie przygotowanych formach części elementów gli- nianych naczyń. Poznają przy tym, jak istotna w zawodzie archeologa jest praca zespołowa, bowiem tylko wspólnie mogą złożyć w całość poszczególne elementy i odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę znaleźli. Uczestnicy zajęć zastana- wiają się, jak odkryty przedmiot mógł wyglądać w czasach swojej świetności, a następnie na kartkach papieru rekonstruują dekoracje tych przedmiotów na podstawie własnych inspiracji.

Skarb ziemi wałbrzyskiej

Opowieść o powstaniu węgla

min
10

max
35

60 min

10 zł

Zajęcia zabierają uczestników w niezwykłą podróż do Wałbrzycha sprzed trzystu milionów lat, kiedy dopiero tworzył się jego największy skarb epoki przemysłowej – węgiel. Uczniowie mają możliwość szukania odpowiedzi na pytanie: jak tworzyło się czarne złoto i co wpłynęło na tak doskonałą jakość występującego tu surowca.

Ginące zawody

min
10

max
35

60 min

15 zł

Prezentacja multimedialna bogata w ikonografię wprowadzi uczestników w świat średniowiecznych i nowożytnych miast, miasteczek, osad, w których prace swe wykonywali liczni rzemieślnicy. Dziś większość z tych zawodów brzmi archaicznie. Kowal, nosiwoda, szkutnik, bednarz. Specjalne warsztaty pozwolą uczestnikom odnaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego część niezwykle ważnych zawodów zniknęła oraz czy warto jest dziś być specjalistą w ginącym zawodzie.

Warsztaty zdobnicze

Warsztaty ceramiczne

min
10

max
24

30 min

15 zł

Uczestnicy warsztatów poznają techniki zdobnicze, a następnie samodzielnie ozdabiają farbami naszkliwnymi porcelanowe filiżanki, które później stają się unikalną pamiątką po wizycie w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni.

Górnik w składzie ceramiki

Warsztaty ceramiczne

min
10

max
24

60 min

15 zł

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z pracą ceramika, poznają proces tech- nologiczny wytwarzania ceramiki unikatowej, a także zaprojektują i wykonają sa- modzielnie pracę według własnej inspiracji. Prace są gotowe do odbioru po wypale biskwitowym (ok. 3 tygodnie).

Wysyłka gotowych prac przesyłką kurierską jest dodatkowo płatna.