W trakcie ferii zimowych w 2021 r. zapraszamy serdecznie na grupowe zajęcia edukacyjne on-line, które realizowane są na terenie Starej Kopalni. Podczas zajęć uczestnicy mają okazję wirtualnie odwiedzić przestrzenie kopalniane, poznając tym samym tajniki wałbrzyskiego górnictwa. Zachęcamy do uczestnictwa w następujących zajęciach:

Szychta Fuksów – pierwsza zmiana młodych górników

Klasy I-VI

Celem zajęć jest zobrazowanie specyfiki pracy górnika pod ziemią. Zanim uczestnicy sami wyruszą na swoją pierwszą wirtualną szychtę, poznają dokładnie etapy przygotowań górnika do pracy (przebranie się, kompletowanie ekwipunku). W części poznawczej przedstawiona zostanie ekspozycja muzealna: górnicza szatnia i łaźnia, nadszybie szybu „Julia” oraz tunel podziemny. Zadaniem każdego uczestnika zajęć będzie zilustrowanie dnia pracy górnika oraz rodzajów wykonywanej pracy w oparciu o wystawy muzeum.

Wokół tradycji górniczych

Klasy I-VI

Tematyką główną warsztatów są tradycje górnicze oraz obchody barbórkowe. Zajęcia rozpoczną się wirtualnym spacerem po ekspozycji muzealnej, gdzie zaprezentowane zostaną eksponaty związane z Barbórką. Uczestnicy analizują eksponaty, definiują podstawowe pojęcia oraz potrafią opowiedzieć czym jest tradycja i kultura w świecie górnictwa. Utrwalenie zdobytej wiedzy odbędzie się w formie wirtualnego quizu, a część praktyczna obejmuje stworzenie własnego górniczego czako z papieru.

 

Czarne skarby – czyli jak powstał węgiel?

Przedszkole, klasy I-VI

Zajęcia rozpoczynają się od prezentacji multimedialnej, podczas której uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu geologii. Przenosząc się w świat sprzed 300 milionów lat gdy powstawał wałbrzyski skarb – węgiel, uczniowie poznają epokę karbonu, karbońskie rośliny i zwierzęta, właściwości węgla i jego zastosowanie w życiu codziennym. Zadaniem uczestników będzie zapamiętać jak najwięcej nazw zwierząt i roślin karbońskich, a następnie przedstawić je w pracy plastycznej “Świat karbonu”. Po skończonych zajęciach zostanie wyróżniona najciekawsza praca.

 

Mechaniczna kopalnia

Klasy IV-VII, ponadpodstawowe

Zajęcia skupiają uwagę uczestników na technicznych aspektach pracy kopalni oraz górników. Podczas wirtualnej wycieczki po warsztatach mechanicznych oraz maszynowni szybu “Julia”, omówione zostanie działanie i zastosowanie wyjątkowych, zabytkowych maszyn i sprzętu górniczego. Podczas zajęć uczniowie wypełniają karty pracy w oparciu prezentacje urządzeń oraz fragmentów filmów dokumentalnych. Podsumowanie zajęć stanowi krótki quiz typu prawda-fałsz oraz zagadki do rozwiązania. Zwycięzcą zostanie ta osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi.

 

W świecie legend

Przedszkola, klasy I-III

Zajęcia wprowadzają uczestników w wirtualny świat podziemi, górniczych opowieści, legend i tajemniczych postaci. Treści legend odnoszą się do początków wydobycia węgla w Wałbrzychu, postaci Skarbnika czy patronki górników – św. Barbary. Przedstawiane i omawiane są również symbole górnicze oraz ciekawostki związane z kopalnią. Zwieńczeniem zajęć będzie stworzenie pracy plastycznej z wykorzystaniem węgla do rysowania.

 

Zasady rezerwacji:

  • Zajęcia realizowane są od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00,
  • Rezerwacja telefoniczna 74 667 09 12, 74 667 09 08 lub mailowa: edukacja@starakopalnia.pl, muzeum@starakopalnia.pl
  • Przy rezerwacji należy podać dane szkoły/instytucji, klasę oraz liczbę uczniów, temat wybranych zajęć, termin realizacji oraz dane kontaktowe do nauczyciela (mail, telefon), dane do faktury. Po ustaleniu szczegółów zostanie przesłany link do zajęć oraz najważniejsze informacje,
  • Do uczestnictwa w zajęciach niezbędne będzie urządzenie (komputer/tablet/telefon)
    z dostępem do internetu, aktywnym mikrofonem oraz kamerą,
  • Zajęcia prowadzone są za pośrednictwem Google Meet,
  • Koszt: 10 zł/ osobę, płatność przelewem,
  • Czas trwania zajęć: 1 godz.

REGULAMIN

Pełna oferta zajęć edukacyjnych