Fotograf mieszkający od lat w Paryżu. Ikona i nestor fotografii analogowej. Jeden z twórców kierunku fotografii elementarnej – łączącej realizm, dokument i metafizykę – fotografii trudniejszej, bardziej wymagającej, bijącej w stronę odbiorcy czystą, nieozdobioną prawdą.

„Duch miejsc – niewidzialne miasto – niesklasyfikowane dziedzictwo”. Tak o swoich pracach opowiada Autor.

Spośród nich wybraliśmy dla Państwa legendarną, pokazywaną w najbardziej prestiżowych miejscach w Europie i na świecie wystawę „Szary Paryż”.

Fotografie są kontrastem do stworzonego w naszych umysłach pięknego, romantycznego obrazu Paryża. Pokazują jego „szarą twarz”.

Wystawa „Szary Paryż w Wałbrzychu” zorganizowana z okazji 10-lecia Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego i we współpracy z nim.

Czas trwania: od 21 stycznia do 06 marca 2017

Kurator wystawy: Jarosław Michalak.


Biografia – Bogdan Konopka.

Urodzony 27 lipca 1953 roku w Dynowie – fotograf, krytyk. Absolwent wydziału fotochemia na wrocławskim Technikum Kinematografii. Tworzy od połowy lat 70. Jeden z głównych twórców nurtu tzw. fotografii elementarnej, której program opracowywał w latach 1982-1985 przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Od 1989 mieszka i pracuje we Francji. Był laureatem Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii (1998 r.). Został stypendystą Pro Helvetia (Szwajcaria 1993 r.), Miasta Paryż (1994 r.), Ambasady Francuskiej w Pekinie (2005 r.), Instytutu Kultury Francuskiej w Rumunii oraz na Białorusi (w latach 2000 i 2004). Na stałe współpracuje z polskimi pismami o sztuce: „Format” i „Kwartalnik Fotografia”. Autor ekspozycji „Szary Paryż” (2000 r.) w Instytucie Polskim w Paryżu oraz „Miasto Niewidzialne” (2003 r.) w Centrum Pompidou. Fotografuje przede wszystkim przy pomocy aparatu wielkoformatowego. Z reguły nie przedstawia ludzi, znaczniejszym wyjątkiem jest prezentacja „Twarze” (2004 r.) w warszawskiej Małej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie pokazał 20 portretów przyjaciół i znajomych.