Wydarzenia

03.02-11.03

ĆWICZENIA OBOWIĄZKOWE i inne martwe natury

Wałbrzyski Klub Fotograficzny, Prezydent Miasta dr Roman Szełemej oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia serdecznie zapraszają na wystawę fotografii

ĆWICZENIA OBOWIĄZKOWE i inne martwe natury Pawła Żaka.

 

WERNISAŻ wystawy | 3 LUTY 2018 | godz. 16:00

Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA

wystawę można oglądać do 11.03.2018

II Wałbrzyski Weekend Fotografii

 

Paweł Żak studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca fotografii.

Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną o charakterze symbolicznym. Wiele jego prac powstało przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.

Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998. Najbardziej znane serie jego prac to “Opowieści” i “Bez tytułu” – fotografie martwych natur i kwiatów. Szczególnie ważnym w twórczości artysty był cykl “Bliski znajomy” – cykl zdjęć autoportretowych. Najnowszy cykl, z którego pochodzą prezentowane prace został wydany w 2017 roku pod postacią albumu “i inne martwe natury”.  Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in na festiwalu w Arles w 2004 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu,Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

www.pawelzak.com

Więcej >

09.02-01.04

GLOBALIZACJA  I INDYWIDUALNOŚĆ - wystawa zbiorowa

GLOBALIZACJA  I INDYWIDUALNOŚĆ przedstawia wybór prac 54 twórców reprezentujących przegląd środowiska Okręgu Dolnośląskiego  ZPAF. Idea wystawy jest formą dyskursu, reinterpretacji zagadnienia globalnej wioski w korelacji z indywidualnością  w  dobie współczesności. Termin „globalna wioska” Marshall McLuhan (teoretyk mediów)  użył w swojej książce „Galaktyka Gutenberga” (‚The Gutenberg Galaxy’ z 1962 roku).

Więcej >

19.02

Kawiarnia Naukowa: dr hab. Stanisław Januszewski - Czym jest zabytek techniki?

Serdecznie zapraszamy na inaugurację kawiarni naukowej w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia!

Pragniemy, by kawiarnia Sztygarówka stała się również synonimem miejsca spotkań naukowych, przestrzenią pełną debat, ciekawych dyskusji i prezentacji. Raz w miesiącu zaproponujemy Państwu wystąpienie eksperta, naukowca bądź praktyka z dziedzin takich jak górnictwo, historia techniki i przemysłu, geologia, czy archeologia. Muzeum Przemysłu i Techniki PWSK posiada bardzo zróżnicowane zbiory, do których w referatach również będziemy się odwoływać.

Najbliższa kawiarnia naukowa odbędzie się w poniedziałek, 19 lutego 2018r. Na godz. 13:30 zapraszamy dzieci i młodzież powyżej 12 roku życia wraz z nauczycielami, o godz. 17:00 – wszystkich zainteresowanych. Gościć będziemy dr. hab. Stanisława Januszewskiego, który opowie o zabytkach techniki i przemysłu – czym się charakteryzują, na czym polega ich wyjątkowość, jakie są najcenniejsze zabytki techniki w naszym wałbrzyskim regionie.

Stanisław Januszewski od 25 lat prowadzi Fundację Otwartego Muzeum Techniki, założył Sowiogórskie Muzeum Techniki w Dzierżoniowie oraz Muzeum Odry na zabytkowych statkach we Wrocławiu (działające do dziś). Od wielu lat związany jest też z Dolnośląskim Zagłębiem Węglowym. W 1978 r. z zespołem stworzonym w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej podjął prace ewidencyjne zabytków sztuki górniczej Zagłębia Dolnośląskiego. Objęły one architekturę górniczą i maszyny. W ich efekcie z początkiem lat 80. XX w. ochroną prawną objęto ok. 70 obiektów, w 1986 stworzono Ośrodek Dawnego i Nowego Górnictwa, zasadzony na zespołach szybów Irena, Gwarek i Gabriel (zlikwidowany z chwila podjęcia decyzji o budowie Muzeum Górnictwa w oparciu o zespól kopalni Julia). Na kanwie tych badań, pod red. S. Januszewskiego powstał 3-tomowy raport „Zabytki techniki w górnictwie Zagłębia Dolnośląskiego” (1980), album „Zabytki techniki górniczej Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego” (1988) oraz wiele publikacji popularyzujących dziedzictwo kultury górniczej Zagłębia.

Bardzo prosimy szkoły chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu o kontakt mailowy: edukacja@starakopalnia.pl lub telefoniczny: 74 667 09 12. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

Więcej >